توني بلر نخست وزير انگليس تاكيد كرد كه اروپا و به ويژه انگليس تنها زماني به دولت آتي فلسطين به رهبري حماس كمك مالي خواهند كرد كه اين جنبش، اسرائيل را به رسميت بشناسد و از مقاومت(به زعم وي تروريسم) دست بردارد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري كويت، توني بلر براهميت تشكيل دولت مستقل فلسطين در كنار اسرائيل تاكيد كرد.

وي بار ديگر از جنبش حماس خواست رژيم صهيونيستي را به رسميت بشناسد و مقاومت بر ضد اشغالگري را كنار گذارد، وي در عين حال بر ضرورت احترام به اراده و حق ملت فلسطين در انتخاب حماس و تشكيل دولتي كه در راستاي منافع آنها باشد، تصريح كرد.

بلر بعيد دانست كه انگليس و اتحاديه اروپا از دولتي كه حماس تشكيل دهد، تا  زماني كه رژيم اسرائيل را به رسميت نشناسد و مقاومت بر ضد اين رژيم را پايان ندهد، حمايت مالي به عمل آورد.

وي درباره عراق هم سخن گفت و بار ديگر از همراهي با آمريكا در اشغال آن كشور حمايت كرد و به دستاوردهايي كه به گفته خود پس از سرنگوني صدام به دست آورده است، افتخار كرد.

بلر در عين حال بر اهميت تشكيل دولت وحدت ملي در عراق تاكيد كرد.

پس از پيروزي حماس در انتخابات 25 ژانويه فلسطين(5 بهمن) كه 74 كرسي به دست آورد، غرب و در راس آن آمريكا،هرگونه كمك به فلسطينيان را به 1- اينكه حماس، موجوديت نامشروع رژيم صهيونيستي را به رسميت بشناسد . 2- از مقاومت بر ضد اشغالگري دست بردارد.  و 3- تمام توافقات گذشته ميان تشكيلات خودگردان فلسطين و اسرائيل را به رسميت بشناسد، مشروط كردند.حماس با رد اين شروط تحميلي بر فعاليت در چارچوب منافع ملت فلسطين تاكيد كرده است.

 كميته چهارجانبه صلح خاورميانه متشكل از آمريكا، روسيه، سازمان ملل و اتحاديه اروپا هم اين شروط را بر حماس تحميل كرده است.

کد خبر 304128

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =