۱۶۲۰ روستای خوزستان به اینترنت پرسرعت مجهز شده اند

اهواز- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تا امروز یک هزار و ۶۲۰ روستای خوزستان از اینترنت پرسرعت برخوردار شدند که این یک حرکت بسیار مهم برای توسعه روستاها به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار مهر، واعظی شامگاه امروز دوشنبه در مراسمی با حضور جمعی از مسئولان استان خوزستان با بیان اینکه در خوزستان مذاکرات سازنده ای به منظور اجرای پروژه های موجود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام شده است، عنوان کرد: این استان به دلیل برخورداری از نعمت های خدادادی با سایر استان های کشور متفاوت است به گونه ای که در هر بخش آن وارد می شویم دنیایی از قابلیت ها وجود دارد.

وی افزود: در سفر گذشته ای که به این استان داشته ام مباحثی در خصوص ساماندهی زیرساخت های بخش آی سی تی مطرح شد که خوشبختانه در این زمان بسیاری از آنها به سرانجام رسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در شرایط فعلی حوزه آی سی تی پیشران توسعه کشور محسوب می شود، گفت: در صورتی که بخواهیم استان هایمان را توسعه دهیم در ابتدا باید بر روی زیرساخت ها کار کنیم.

وی تصریح کرد: در بخش های مختلف استان در زمینه آی سی تی فعالیت های بسیار خوبی صورت گرفته به گونه ای که زیر ساخت های شبکه انتقال خوزستان به درجه ای قابل قبولی رسیده و اکنون نیز در مسئه انتقال داده ها مشکلی وجود ندارد. در شبکه آی پی و اینترنت خارجی استان نیز به هر میزان که مطالبه شود محدودیتی وجود ندارد.

واعظی اظهار کرد: فعالیت های صورت گرفته در حوزه آی سی تی به نقطه ای رسیده که در این زمان به جرات می گوئیم حدود سه برابر میزانی که در این زمان از سوی کاربران مورد  استفاده قرار می گیرد در شبکه انتقال وی  ای پی فراهم شده است. روز گذشته بهره برداری های بزرگی در کشور صورت گرفت که به شبکه انتقال کشور ۹۰۰ گیگابایت اضافه شد و پهنای باند اینترنت کشور را هزار و ۶۰۰ گیگابایت بر ثانیه افزایش دادیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همه کارها به سمت و سوی استفاده از فناوری اطلاعات حرکت می کند به گونه ای که اکنون بیشتر وزارت خانه های ما فعالیت های خود را برمبنای فناوری اطلاعات انجام می دهند. به عنوان مثال در سال های گذشته برای ترخیص یک کالا از گمرک فرآیند یک ماه ای به طول می انجامید اما اکنون این فعالیت های طی دو روز انجام می گیرد.

واعظی با اشاره به اجرای پروژه های نسل سه و چهار در کشور گفت: در حال حاضر ۴۶۰ مورد از شهرهای کشور به اینترنت «تری جی» و ۱۶ شهر به اینترنت «فور جی» مجهز شده اند. در خوزستان نیز اکنون ۲۷ شهر اینترنت «تری جی» و ۱۲ شهر «فور جی» استفاده می کنند. این عدد در خوزستان تا پایان سال جاری به ۳۸ شهر می رسد و تا پایان سال ۹۵ نیز همه شهر های استان از اینترنت فور جی بهره مند می شوند.

وی افزود: در حال حاضر هزار و ۶۲۰ روستا از استان خوزستان به اینترنت پر سرعت مجهز شده اند. این کار به منظور رسیدگی به وضعیت روستاها و از بین بردن شکاف بین شهر و روستا و کاهش مهاجرت انجام می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به استفاده از ظرفیت های دانشگاهی در فناوری ارتباطات و اطلاعات گفت: استفاده از دانشگاه های یا قدمت همچون چمران ظرفیت بزرگی است که به پیشبرد اهداف ما کمک می کند.

واعظی اظهار کرد: بر اساس مصوبات سفر پیشین، کمیته ای برای استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان تشکیل شده و قرار است سهمیه ای برای آن در نظر بگیریم تا ایده های جوانان ما در شرکت های دانش بنیان به محصول تبدیل شود.

وی گفت: خوزستان از لحاظ سرمایه گذاری و توسعه آی سی تی رتبه سوم در کشور را داراست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به طور حتم در صورتی که در سال های گذشته پرچم ایران ستیزی، شیعه ستیزی و اسلام ستیزی در کشور های خارجی برافراشته شده بود با اجرای برجام دیدگاه جهان نسبت به اسلام و ایران تغییر یافت.

واعظی با بیان اینکه با اجرای برجام  کشور وارد مرحله جدیدی شده است، تصریح کرد: مردم جامعه نباید به اخبار و یا مطالب برخی سایت ها و رسانه ها که به دلیل تنگ نظری و جناج گری یک توفیق زرگ ملی را زیر سئوال می برند توجه کنند.

وی اظهار کرد: برجام یک توفیق بزرگ است که اگر اجرا نمی شد معلوم نبود روابط ما با دنیا چگونه رقم می خورد و چه بر سر اقتصاد کشور می آمد. وظیفه ما است که به عنوان یک ایرانی از دستاورد ملی صیانت کنیم و نگذاریم نظرهایی که به دنبال مقدوش کردن برجام هستند بر فرایند کار تاثیری بگذارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: خوزستان به دلیل امن بودن، استانی است که سرمایه گذار خارجی می تواند در آن سرمایه گذاری های بزرگ را انجام و به موفقیت برساند و این امنیت یک سرمایه است که باید از بهره مند شویم.

کد خبر 3045648

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =