نوروز فرصتي براي تكامل انسان است

خبرگزاري مهر - گروه دين و انديشه: همراه با تازه شدن طبيعت انسانها نيز بايد قلبهايشان را از پژمردگي نجات دهند، همين امر روحيه را تقويت مي كند، در واقع نوزور فرصتي براي تحولي دوباره و كامل شدن است .

حجت الاسلام مهدوي مهر رئيس مركز جهاني علوم اسلامي مشهد در گفتگو با خبرنگار مهر در مشهد يادآور شد: آنچه در تعاليم اسلامي مهم به شمار مي رود اين است كه انسانها بايد از عبور زمان عبرت بگيرند و به ورود بهار توجه داشته باشند بايد به اين نكته توجه شود كه در زندگي بهاري وجود دارد كه موجب تحول است، همانطور كه ديگر فصول سال تحولاتي را در انسان ايجاد مي كنند .

وي اظهار داشت: بهار آغازي است براي آنچه از سال گذشته تاكنون از دست رفته است، فرصتي دوباره و از نظر تعاليم اسلامي جايگاه ويژه اي دارد و پيوندي عميق در روح انسان ايجاد مي كند.

حجت الاسلام مهدوي مهر افزود: در اين ايام چشم انداز ديد ما بايد از حس نوع دوستي باشد، نبايد نوروز را در نو كردن امكانات زندگي و ماديات آن رقم زد، بلكه بايد به آن به عنوان فرصتي براي در تحولي دوباره و كامل شدن توجه شود.

وي در ادامه افزود: همزمان با فصل بهار و همراه با تحولات بسياري كه در طبيعت ايجاد مي شود از جمله تغيير در جمادات و نباتات، تغيير خاك و رويش گياهان، انسان نيز بايد تغيير كند و تنها كسي كه اين آرمان را براي انسان پيش مي آورد و توفيق رسيدن به حد كمال را ايجاد مي كند خداوند تبارك و تعالي است.

وي در پايان افزود: مسلمانان بر اساس تعاليم اسلامي حقوقي نسبت به هم دارند كه تعطيلات نوروزه بهانه اي براي افزايش صله ارحام و ديگر سفارشات اسلامي است، ما به اين اصل بايد توجه داشته باشيم كه بهار فقط براي طبيعت نيست و همراه با آن انسان بايد زندگي خويش را متحول سازد و همزمان با طبيعت بلكه از طبيعت سبقت بگيرد ، همانطور كه طبيعت خود را نو مي كند و انسان را در اين نو شدن در بر مي گيرد انسان نيز ازاين هماهنگي بايد جلو بيفتد و خود را حيطه تغييرات قرار دهد.

کد خبر 304607

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha