اتحاديه عرب بار ديگر بر حمايت مالي خود از تشكيلات خودگردان فلسطين تاكيد كرد، در پي پيروزي حماس و مكلف شدن اين جنبش به تشكيل دولت جديد، غرب تهديد به قطع كمكهاي مالي به تشكيلات خودگردان كرده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه، اتحاديه عرب وعده داد تا همچنان به كمكهاي مالي خود به تشكيلات خودگردان ادامه دهد و حتي آنها را افزايش دهد.

اين وعده 4 روز پيش از برگزاري نشست آتي سران عرب اعلام شده است، اين نشست سه شنبه و چهارشنبه آتي در پايتخت سودان برگزار خواهد شد كه قرار است مسئله كمك مالي به تشكيلات خودگردان فلسطين مورد بررسي قرار گيرد.

عمرو موسي دبيركل اتحاديه عرب در خارطوم گفت : نشست سران عرب تصميمي مبني بر ادامه كمكها به تشكيلات خودگردان و افزايش حمايت مالي از دولت فلسطيني(به رهبري حماس) خواهد گرفت.

وي ابراز عقيده كرد كه حمايت اعراب از فلسطيني ها تا زيادي درمقايسه با سازمانهاي ديگر افزايش يافته است.

كشورهاي عربي تاكيد كرده اند ازتشكيلات خودگردان فلسطين با وجود پيروزي حماس در انتخابات 25 ژانويه(5 بهمن 84) و مكلف شدن اين جنبش به تشكيل دولت جديد فلسطيني حمايت مالي خواهند كرد.

غرب در پي پيروزي حماس ادامه كمكهاي مالي به فلسطيني ها را به شرط تحميلي مشروط كرد: اينكه حماس رژيم نامشروع اسرائيل را به رسميت بشناسد،از مقاومت دست بردارد و با توافقنامه هاي امضا شده ميان تشكيلات خودگردان و اسرائيل موافقت كند.

حماس با رد اين شروط تحميلي تاكيد كرده است هرگز از اصول و آرمانهاي ملت فلسطين دست برنخواهد داشت و براي تامين نيازهاي مالي خود از كشورهاي اسلامي و عربي كمك خواهد گرفت.

خالد مشعل رئيس دفتر سياسي جنبش حماس اعلام كرد كه مخالفت با به رسميت شناختن اسرائيل يك حق بديهي و آشكار است، هيچ يك از سران عربي كه وي با آنها ديدار كرد، خواستار آن نشدند تا حماس، رژيم اسرائيل را به رسميت بشناسد.

وي درباره موضع حماس در قبال طرح صلح اعراب مصوب نشست 2002 بيروت، اظهار داشت : ما به اعراب گفتيم كه مشكل درموضع حماس يا موضوع اعراب و جهان اسلام نيست، بلكه مشكل به موضع اسرائيل برمي گردد، شارون گفت كه توافقات چيزي جز جوهري بر روي كاغذ نيست(بي ارزش است)، و پس از آن به كرانه باختري حمله كرد.

وي كه در جريان سفراخير به يمن سخن مي گفت، افزود: اسرائيل بايد به اشغال سرزمينهاي فلسطيني پايان دهد، آنگاه ما با اعراب و مسلمانان گامهاي خوبي براي برقراري صلح عادلانه برمي داريم، مامنتظر تغيير در مواضع اسرائيل هستيم.

کد خبر 305363

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =