نام "محمد" از اولويتهاي والدين مسلمان نيجريه است

مسلمانان نيجريه طي سالهاي اخير به منظور حفظ هويت ديني و اسلامي خود نامهاي اسلامي را به جاي اسامي محلي بر فرزندان خود بر مي گزينند و در اين ميان اسامي محمد، خديجه و فاطمه از جايگاه خاصي برخوردار است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از اسلام آنلاين، پس از اينكه مراجع اسلامي نيجريه دريافتند بيش از 90 درصد مسلمانان نامهاي اسلامي بر فرزندان خود نمي گذارند، تصميم گرفتند به طور مستقيم به والدين آموزش داده و بر ضرورتهاي انتخاب نامهاي اسلامي بر فرزندان تأكيد كنند.

مسلمانان نيجريايي نامهاي محلي يا نامهايي كه قبايل مختلف از آن استفاده مي كردند چون " بلارابي" و " دانلاجي" را بر فرزندان خود مي گذاشتند، اما آنها با آموزش و دريافتن ارزش نامهاي اسلامي، اسامي اسلامي چون كوثر،  امينه، عبدالله، حليمه و مؤمن را براي فرزندان خود برگزيدند. 

برخي از مسلمانان نيجريه نامهايي چون سعيد، قاسم، مختار و ابوبكر و گاهي شخصيتهاي برجسته و تاريخي مانند غزالي و بوصيري بر فرزندان خود مي گذاشتند، اما اين نامها طي چند سال اخير به نام انبياء الهي چون محمد، موسي، عيسي، يحيي و ابراهيم تغيير كرد.

پس از گذشت مدتي آنها اسمهاي تركيبي چون محمد يعقوب، محمد بشير و محمد داود را براي فرزندان پسر خود برگزيدند.

آنها براي فرزندان دختر خود نيز نامهاي همسران و دختران انبياء به ويژه حضرت محمد(ص) چون فاطمه و خديجه و يا صفات مثبتي مانند رشيده، شريفه و ماجده را بر روي دختران مي گذارند.

شيخ نجم الدين عمران مبلغ و مدير آموزشگاه محلي تحقيقات اسلامي نيجريه در اين مورد اظهار داشت: مسلمانان طي چند سال اخير نامهاي انبياء الهي و امامان و علماي ديني را بر فرزندان خود بر مي گزينند تا به درك و فهم معاني اسماء اسلامي پي برند.

سرشماريهاي رسمي نيجريه حاكي از آن است كه مسلمانان 50 درصد و مسيحيان 40 درصد و بقيه به ديگر اديان آفريقايي اعتقاد دارند. اما خود مسلمانان اظهار مي دارند كه تعداد مسلمانان اين كشور ميان 70 تا 75 درصد است كه بيش از 130 ميليون نفر را تشكيل مي دهند.

کد خبر 307357

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =