ايجاد كميته هاي تخصصي و فوق تخصصي جهت همپوشاني صنعت و دانشگاه / شعارزدگي در ارتباط صنعت و دانشگاه

مدير دفتر همكاري هاي پژوهشي و مشاوره اي دانشگاه علوم پزشكي شيراز از ايجاد كميته هاي تخصصي و فوق تخصصي براي همپوشاني و هم افزايي موضوعات ميان صنعت و دانشگاه خبر داد.

دكتر "مهرداد حميدي" در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي مهر افزود: دفتر همكاري هاي پژوهشي و مشاوره اي دانشگاه علوم پزشكي شيراز هرگونه پژوهش مشتري مدار كه حيطه هاي مختلفي از جمله صنعت و خدمات را در بر مي گيرد را مورد توجه قرار مي دهد و براي آن برنامه ريزي مي كند.

وي خاطرنشان كرد: در ابتداي اين امر اين دفتر در نظر دارد كه پتانسيل واقعي خود را بشناسد و توانمندي و بضاعت نيروي انساني، آزمايشگاه ها، تجهيزات و توانايي دانشجويان خود را ارزيابي كند، زيرا دانشجويان و ساير اين موارد موتور محركه و آينده كاري اين مجموعه هستند.

مدير دفتر همكاري هاي پژوهشي و مشاوره اي دانشگاه علوم پزشكي شيراز دريافت نيازهاي صنعت و شناخت كمبودهاي آن را يكي از برنامه هاي اين دفتر خواند و اظهار داشت: اين مسئله كمك مي كند تا در بخش هاي مختلف صنعت يك محصول با هزينه، زمان و نيروي انساني كمتري را به نتيجه برساند كه در نهايت اين مسئله به سود صنعت خواهد بود.

وي با ابراز تأسف از شعارزدگي و عدم توجه به واقعيت هاي موجود در جامعه در ميان ارتباط صنعت و دانشگاه، گفت: در سال هاي گذشته همواره صنعت نياز خود را بيرون از مجموعه دانشگاهي كشور و يا از خارج از كشور با قيمت هاي غير واقعي تأمين كرده است و از سوي ديگر دانشگاه نيز مسير خود را طي مي كرده و در اين سال ها نگاه چندان واقعي به نيازهاي موجود در صنعت و كل جامعه نداشته است.

دكتر حميدي يادآور شد: البته ما هيچگاه منكر زحمات اين دو گروه نبوده ايم اما واقعيت اين است كه آشتي واقعي ميان آن دو برقرار نشده بود و با وجودي كه متخصصين ايراني در بهترين دانشگاه هاي داخلي و خارجي تحصيل كرده بودند هيچ وقت تحقيقات عملي و همكاري با صنايع به نتيجه عملي منتج نشده است.

وي تأكيد كرد: بسياري از مواقع اين دانشگاه ها هستند كه براي انجام پروژه هاي خود به صنعت و كارخانجات نيازمند است. به عنوان نمونه يك داروساز براي انجام تحقيقات خود به يك دستگاه نياز دارد كه آن دستگاه در يك كارخانه دارويي مستقر است و مي توان در صورت تعامل كافي و منطقي ميان دو بخش دانشگاه و صنعت از آن دستگاه به نفع تحقيقات استفاده كرد. در حالي كه در غير اينصورت پژوهشگر مجبور مي شود تا يا تحقيق خود را در خارج از كشور انجام دهد و يا از انجام آن منصرف شود.

مدير دفتر همكاري هاي پژوهشي و مشاوره اي دانشگاه علوم پزشكي شيراز افزود: ريز برنامه هاي اين دفتر در حال تدوين است و افراد با سابقه كلان و تخصص هاي مختلف با آن همكاري خواهند داشت.  

کد خبر 309143

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =