ايران يك سوم بازار پتروشيمي خاورميانه را در اختيار مي‌گيرد

موسسه بيزينس مانيتور در گزارشي از صنعت پتروشيمي ايران اعلام كرد: با توجه به طرح‌هاي گسترده توسعه‌اي صنعت پتروشيمي ايران، اين كشور تا سال 2010 يك سوم توليد محصولات پتروشيمي خاورميانه را در اختيار مي‌گيرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي مهر، در حالي كه صنعت پتروشيمي ايران سابقه‌اي 40 ساله دارد، اما رشد و توسعه آن به دهه 1990 برمي‌گردد و طي اين مدت پروژه‌هاي عظيمي در اين كشور به بهره‌برداري رسيد كه موجب توسعه چشمگير بخش پتروشيمي در ايران شد.

با اين وجود، بخش پتروشيمي ايران همچنان در سطح جهان سهم اندكي را در اختيار دارد. سهم ايران از توليدات 570 ميليارد دلاري پتروشيمي در سطح جهان در حال حاضر كمتر از يك درصد است.

بر اساس اين گزارش، ارزش مجموع توليدات پتروشيمي ايران در سال 2004 به 2 ميليارد دلار رسيد كه حدود 0.52 درصد كل توليدات پتروشيمي جهان را شامل مي‌شود.

بيزينس مانيتور پيش‌بيني مي‌كند توليد محصولات پتروشيمي ايران تا سال 2015 به 76 ميليون تن معادل 26 ميليارد دلار خواهد رسيد.

ايران دومين توليد كننده بزرگ اوپك است و بيش از 10 درصد ذخاير قطعي نفت جهان را در اختيار دارد كه به اين كشور دسترسي فراوان و آساني به منابع اوليه پتروشيمي داده است.

ايران در حال حاضر در رتبه 60 بزرگترين توليدكنندگان و صادركنندگان جهان قرار گرفته است و تا سال 2010 بالغ بر 4 درصد صنعت پتروشيمي جهان و 33 درصد خاورميانه را در اختيار خواهد گرفت.

بخش پتروشيمي ايران با توسعه سريعي مواجه است. پروژه‌هايي كه هم‌اكنون در حال اجرا هستند موجب رشد 690 درصدي توليد اتيلن ايران، رشد هزار و 840 درصدي توليد پلي‌اتيلن، و رشد 450 درصدي توليد پروپيلن تا سال 2010 خواهد شد.

اين گزارش مي‌افزايد، وجود مشوق‌هاي صادرات و واردات كه در مناطق ويژه اقتصادي داده مي‌شود، روابط مناسب با كشورهاي همسايه و موقعي مناسب جغرافيايي از ديگر مزاياي صنعت پتروشيمي ايران محسوب مي‌شوند.

بازار بزرگ داخلي،‌ نيروي توانمند داخلي، و قوانين حامي سرمايه‌گذاري خارجي نيز بر قابليت رشد و توسعه صنعت پتروشيمي ايران افزوده‌اند. با اين حال،‌ ايران نسبت به رقيبان منطقه‌اي همچون قطر و عربستان خيلي دير به فكر توسعه صنعت پتروشيمي خود افتاد اما توسعه منطقه عظيم پارس جنوبي و استفاده از گازهاي ميادين نفتي، موجب افزايش چشمگير مواد خام و اوليه مورد نياز صنعت پتروشيمي درايران خواهند شد و رشد آن را در پي خواهند داشت.

سرمايه‌گذاري 25 ميليارد دلاري در بخش پتروشيمي طي 10 سال آينده موجب سه برابر شدن ظرفيت توليد صنعت پتروشيمي ايران و رسيدن آن به 70 ميليون تن خواهد شد.

از ديگر سو، باز شدن فضاي كار براي حضور شركت‌ها و سرمايه‌گذاران خارجي در بخش پتروشيمي ايران چشم‌انداز مناسب توسعه اين كشور را نيز در پي داشته است.

بيزينس مانيتور معتقد است پايين‌تر بودن 50 تا 70 درصدي قيمت محصولات پتروشيمي در ايران نسبت به سطح بين‌المللي آنها از جمله موانع رشد اين بخش است.

کد خبر 309345

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =