۲۴ فروردین ۱۳۸۵،‏ ۸:۴۱
امروز در تاريخ

خبرگزاري مهر : امروز پنجشنبه بيست و چهارم فروردين سال 1385 هجري شمسي مقارن است با چهاردهم ربيع الاول سال 1427 هجري قمري و برابر است با سيزدهم آوريل سال 2006 ميلادي .

هلاكت يزيد ابن معاويه :


در چنين روزي در سال 64 ه ق يزيد بن معاويه به هلاكت رسيد . يزيد با ترفند معاويه بر منصب خلافت نشست در حالي كه فردي فاسد و فاقد اهليت براي خليفه گري بود .    
حكومت معاويه در زمان خود از لباس خلافت‏به در آمده بود و در قالب سلطنت‏شناخته مى‏شد. از سال پنجاه و پنج‏به بعد، تلاش معاويه براى تثبيت موقعيت‏يزيد بيشتر شد. معاويه در سفرى كه به مكه و مدينه (كه مركزيتى دينى داشت) رفت، كوشيد تا با بخششهاى زياد به مردم آنها را به سوى خويش جلب كند. شاعرانى كه نفرت از يزيد داشتند، از قبيل عقيبة الاسدى و عبد الله بن همام السلولى، اشعارى در ملامت و مذمت‏يزيد سرودند، اما معاويه با پول فراوان دهان آنها را بست. او در ادامه همين فعاليتها، وقتى به شام برگشت، گروههايى از مردم كوفه و بصره را نزد خويش فرا خواند. معاويه ضحاك بن قيس را واداشت تا موضوع ولايتعهدى را در آن مجلس مطرح كند. او با متهم كردن مردم عراق به اين كه آنها اهل نفاق و شقاق هستند مورد سرزنش قرار داد.  در آن مجلس، احنف بن قيس گفت: اهل عراق و حجاز تا وقتى حسن بن على (ع) زنده است‏بيعت نخواهند كرد.  بعد از آن معاويه تا سال 50[كه امام حسن ( ع  )  در سال 49 به شهادت رسيد] درباره بيعت‏با يزيد سكوت كرد.احساس معاويه آن بود كه مشكل عمده از لحاظ دينى مدينه است. عراق را به زور مى‏توان قانع كرد، اما مدينه را بايد با استدلال راضى نگه داشت. ابن قتيبه  نوشته است: «جز اندكى، ديگران در بيعت‏سستى ورزيدند، بخصوص بنى‏هاشم كه هيچكدام از آنها بيعت نكردند» .  معاويه قبل از آمدن، نامه‏هاى مختلفى كه همراه با تهديد و تطميع بود، براى مخالفين با بيعت فرستاده بود. زمانى كه نتوانست در مدينه كارى از پيش ببرد، به سوى مكه حركت كرد. در آنجا، معاويه حيله ديگرى به كار گرفت. مردم را كه از شهرهاى مختلف براى مراسم حج گرد آمده بودند، جمع كرد و اعلام كرد كه آن چند نفر، در خفا با او بر سر يزيد بيعت كرده‏اند. گروهى از شاميان نيز با شمشيرهاى از نيام بركشيده فرياد زدند كه بايد آنها علنا بيعت كنند، اما معاويه آنها را ساكت كرد. پس از آن از منبر پايين آمد، هدايايى بين مردم تقسيم كرد و راهى شام شد. در آن جلسه، با اينكه اين چند نفر حضور داشتند، نتوانستند مخالفت كنند. هر چند پس از آن به مردم گفتند كه اين امر حيله‏اى بيش نبوده و آنها بيعت نكرده‏اند.  معاويه هديه‏اى براى بنى‏هاشم نفرستاد، تا اينكه ابن عباس تهديد كرد كه به سواحل شام رفته و مردم را عليه او تحريك خواهد كرد. معاويه پذيرفت كه به آنها هدايايى دهد،  هر چند مجددا امام حسين (ع) از پذيرش آن هدايا امتناع ورزيد. چند سال بعد، بار ديگر براى يزيد بيعت گرفته و به حاكم مدينه نوشت تا از مردم بيعت‏بستاند. سعيد بن عاص حاكم مدينه به معاويه نوشت: مردم تابع اين چند نفر (حسين (ع) ، عبد الرحمن بن ابى بكر، عبد الله بن زبير و عبد الله بن عمر) هستند و هيچ كدام با من بيعت نكردند. 
(تلخيص  از كتاب: تاريخ خلفاء، ص 433 نويسنده: رسول جعفريان )  
به هر روي يزيد به حيله  بر تخت نشست و جز فساد بر امر ديگري اشتغال نورزيد . او مردي بود عياش كه از سياست و حكومت داري جمله اي نمي دانست . با اين حال  با به راه انداختن مصايب بزرگي براي خاندان پيامبر اكرم ( ص ) در واقعه  كربلا ، بيش از پيش فضيحت حكومت و اقتدار خويش را روشن ساخت .

در گذشت آيت الله كوهستاني مازندراني :
در چنين روزي در سال 1391 ه ق عالم بزرگوار آيت الله حاج شيخ محمد كوهستاني مازندراني ديده از جهان فروبست . از ايشان آثاري چند در حوزه علوم اسلامي به جاي مانده است .

اجراي قانون آيين دادرسي كيفري :


درچنين روزي درسال  1305 ه ش قانون آيين دادرسي كيفري به مرحله اجرا درآمد . اين قانون تا حدود زيادي ترجمه قانون 1804 آيين دادرسي كيفري فرانسه بود و درواقع نوعي برگردان از قانون مذكورو ايضا قانون  بلژيك به شمارمي رفت . قانون آيين دادرسي كيفري  با بر شمردن نهادها ، افراد و مقامات  صالح  به  رسيدگي به جرايم و وضعيت مجرميت و يا برائت متهمان ، تا حدود زيادي از بر خورد يكجانبه دولت ها با افراد جلوگيري مي كند و رفتار دولت ها با افراد را تحت ضابطه خاصي تعريف مي نمايد . از اين جهت قانون يادشده يكي از طرق ايجاد عدالت است كه از طريق مقاماتي چون بازپرس ، دايار و نهايتا داستان به مرحله اجرا در مي آيد . گفتني است پيش از قانون يادشده  ، چنين قانوني به نوعي ديگر   وجود داشت اما انسجام آن به سبك قوانين كشور هاي پيشرفته در زمينه دانش حقوقي  در اين سال ،  شكل گرفت . حقوقدانان عصر تدوين قانون مذكور ،  با ترجمه قانون فرانسه و راهكارهاي متخذه  از فقه و انديشه اسلامي روشي را پيش بيني نموده بودند كه تاحدودي علاوه بر آنكه از مباني علمي دور نباشد ، به جامعه بومي ايران نيز نزديك باشد . دادسرا در اين قانون به عنوان يكي از نهادهاي پيگير جرم ، كاركرد خاص خود را به منصه ظهور نشاند . دادسرا كه عهده دار كشف جرم ، تعقيب متهم ،   اقامه دعوي از حيث عمومي آن ، اجراي حكم و همچنين رسيدگي به امور حسبيه وفق ضوابط قانوني است به رياست دادستان تشكيل مي شود و دادستان به تعداد لازم معاون ، داديار ، بازپرس  و تشكيلات اداري خواهد داشت .

اعضاءا پيمان بغداد در تهران  : 

در چنين روزي در سال 1335 ه ش روساي كشورهاي  پاكستان ، عراق و تركيه با هدف تبيين راهكارهاي آينده  سنتو وارد تهران شدند . اين گفتگو ها دو روز به طول انجاميد .  در سال1955  تركيه و عراق  يك پيمان مشترك نظامي به امضا رساندند . در روزهاى 28 و 29 ژوييه 1958 برابر با 7 و 8 تير 1337، جلسات شوراى وزيران پيمان بغداد در لندن تشكيل شد و هدفهاى پيمان توسط اعضا، تاييد شد و آمريكا كه به عنوان ناظر در جلسه هاى اين پيمان شركت مى كرد، قول مساعدتهاى بسيارى را داد.عمر پيمان بغداد ديري نپاييد و با كودتاي عبدالكريم قاسم ، عراق خود را رسما از ذيل اين پيمان خارج ساخت . پس از خروج عراق از پيمان بغداد در 24 مارس 1959  ميلادي مركز پيمان از بغداد به آنكارا انتقال يافت .   بعدها  انگلستان ، پاكستان و ايران  به اين پيمان نظامي  پيوستند .  سازمان پيمان مركزي « سنتو » عنوان تغيير يافته اين سازمان پس از خروج عراق از اين سازمان بود .   اين معاهده استعماري ابتدابا هدف هاي نظامي ايجاد شد اما هدف اصلي آن  جلوگيرى از بسط نفوذ كمونيسم  در ميان ملتهاى جهان سوم و  حفظ منابع استعمارى و دراز مدت غرب بود. در بيست و دوم اسفند  سال 1357 
سخنگوي دولت موقت اعلام كرد قرارداد سنتو لغو شده است .

تظاهرات گسترده مردمي در تبريز :  
در چنين روزي در سال 1357هجري شمسي با شدت يافتن  تظاهرات گسترده مردمي در  تبريز ،  مردم اين شهر به ويژه دانشجويان تبريزي غيرتمندانه عليه عمال رژيم منحوس پهلوي به تظاهرات پرداختند . اين امر پس از آن صورت گرفت كه چندي پيش به دليل اعتصاب دانشجويان دانشگاه تبريز ،  عمال رژيم منحوس پهلوي با حمله به جمع دانشجويان به كشتار آنان  پرداختند . گفته مي شود در اين اعتراض گسترده مردمي بسياري از مردم تبريز و به ويژه  بازاريان اين  شهر دست به اعتصاب گسترده اي زدند .

تاسيس مدرسه عالي تلويزيون و سينما :

درچنين روزي در سال 1349 ه ش ، مدرسه عالي  تلويزيون و سينما  در تهران گشايش يافت . اين مدرسه با هدف تربيت دانشجويان فرهيخته در حوزه ساخت بر نامه هاي تلويزيوني و سينمايي شروع به كار نمود و توانست در اين زمينه تاحدود زيادي موفق عمل نمايد . پس از انقلاب اسلامي دانشكده صدا و سيما در رشته هاي مختلف توليد  تلويزيوني نظير فيلم ، بر نامه سازي ، گرافيك و...اقدام به تربيت دانشجو كرد .

وفات آيت الله شيخ مجتبي لنگراني :
در چنين روزي در سال 1367 ه ش حضرت آيت الله شيخ مجتبي حاتمي لنگراني ديده به جهان گشود . ايشان يكي از علماي
برجسته شيعه است كه در طول عمر پر بر كت خويش آثار در خشاني معنوي از خود به ياد گار نهاد .

تصرف كراكو :
در چنين روزي در سال 1241 ميلادي ،    تبار مغولها كه پيشتر بخش هاي مختلف آسياي ميانه و ايران را به اشغال خود در آورده بودند وارد اروپا شده و منطقه  كراكو  را در لهستان تصرف كردند. 

 امضاء قرار داد نظامي :
 در چنين روزي در سال 1941 و در ميانه جنگ جهاني دوم ، دو كشور  شوروي و ژاپن يك قرارداد عدم تجاوز به يكديگر امضاء كردند. 

تولد ساموئل بكت : 

در  چنين روزي در سال 1906 ميلادي  ساموئل بكت نمايشنامه نويس مشهور ايرلندي به دنيا آمد . در انتظار گودو  عنوان مهمترين اثر اوست . وي به سال 1969 ميلادي جايزه نوبل ادبي را از آن خود كرد . بكت را در جهان معاصر ادبيات به نوع نگرش اگزيستانسياليستي و گاه ابزورد او مي شناسند . مورفي ، ، ملوي و مالون مي ميرد از جمله مهمترين آثار اويند . بكت پيش از «در انتظار گودو» مورفي را منتشر ساخته بود اما اين كتاب او با استقبال اندك مخاطبان روبرو شده بود به طوري كه كمتر از صد  نسخه از اين كتاب به فروش رفت . به  هنگام اجراي  «در انتظار گودو»   در  پاريس ،  ساموئل بكت  پنجاه ساله همه را به تعجب وا داشت . اين اثر او  جايزه نوبل ادبي را از آن او كرد   و سبب مشهوريت وي در تمام دنيا شد . آثار بكت معمولا عجيب و اندكي نيز غريب مي نمايند .  نمايش «نفس » وي بدون بازيگر تنها 35 ثانيه به طول مي انجامد . همچنين  آخرين رمان وي در كتر از چهارده  صفحه و  حروف درشت به چاپ رسيده است


تولد ادورا ولتي :
 در چنين روزي در سال 1909 ميلادي ادورا ولتي رمان نويس مشهور آمريكايي به دنيا آمد . «دختر خوش بين»  عنوان مهمترين اثر اوست . وي به سال 1973 ميلادي جايزه پوليتزر ادبي را از آن خود كرد .

اشغال وين :
در چنين روزي در  سال 1945 ميلادي متفقين شهر وين پايتخت اطريش را كه در آن زمان  در يد هيتلر بود به اشغال خود در آوردند . 

فرانسه ، قدرت اتمي :
در چنين روزي در  سال 1960 ميلادي فرانسه به عنوان چهارمين قدرت هسته اي جهان مطرح گرديد . اين كشور يك بمب هسته اي را در صحراي آفريقا منفجر كرد .

اتهام به حفظ آپارتايد :


در چنين روزي در   سال 1961 ميلادي مجمع عمومي سازمان ملل متحد  ، آفريقاي جنوبي را به ايجاد و حفظ نظام تبعيض نژادي آپارتايد در جامعه   آفريقاي جنوبي متهم كرد .  آپارتايد و راسيسم امروزه به عنوان دو واژه متداول در فرهنگ علوم سياسي مورد استفاده قرار مي گيرد . نژاد پرستي امروزه به حالتي اطلاق مي گردد  كه طي آن يك گروه  خود را به لحاظ نژاد ، زبان ، و يا رنگ پوست بر ساير اقوام برتر بدانند . سياست آپارتايد اگر به كنه معنا  مورد بررسي قرار گيرد،  به اندازه دوران بشريت عمر دارد چرا كه از دير باز سياهان تنها به دليل تيره بودن رنگ پوستشان برده سفيد پوستان بوده اند . دين اسلام از همان ابتدا با اين شيوه مبارزه كرد و متقي ترين مردم نزد پروردگار را گرامي ترين  آنان مي دانست .  بلال حبشي در صدر اسلام مويد اين مطلب است . اما سياست آپارتايد به معناي جديد آن از  سال 1947 ميلادي از سوي حزب ناسيوناليست آفريقاي جنوبي آغاز شد . برتري نژادي از سوي هيتلر هم موجبات دو جنگ جهاني را فراهم آورد . امروزه مساله نژاد پرستي به عنوان رايج ترين بحث در ميان اقوام اروپايي و آمريكايي مطرح است . نظام آپارتايد به مفهوم جداسازي سياه پوستان از سفيد پوستان در آفريقاي جنوبي ، سرانجام پس از سالها مبارزه در هفدهم ژوئن 1991 ميلادي از سوي پارلمان آفريقاي جنوبي لغو شد .  


طولاني ترين  بازي پينگ پنگ دو نفره :
درچنين روزي درسال 1979 طولاني ترين پينگ پنگ انجام شد . اين بازي دوبل ( چهارنفره ) پس ازگذشت يكصد ويك ساعت به انجام رسيد .

کد خبر 309626

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =