منشور نبوي در قوه قضائيه تدوين مي شود

رئيس قوه قضائيه گفت: در سال پيامبر اعظم (ص) بايد با تدوين منشور نبوي در دستگاه قضايي، اعمال، رفتار و گفتار خود را با منش و شخصيت آن بزرگوار تطبيق داده و با پيروي از دستورات رسول خدا (ص) جامعه را از اخلاق اسلامي و قضايي ايشان بهره مند سازيم.

به گزارش خبرگزاري مهر ، آيت الله هاشمي شاهرودي در نشستي با حضور مسئولان عالي قضايي با اشاره به اينكه هر قدر عشق و محبت ما به رسول گرامي (ص) و ولايت در عمل بيشتر شود به كمال انساني و قرب الهي نزديكتر خواهيم شد، افزود: دستگاه قضايي كشوربيشترين تاسي را به آن بزرگوار دارد و لذا بايد همه عوامل در قوه قضائيه، وظيفه ذاتي و همت خويش را در كار قضاوت و مديريت قضايي در راستاي خدمت به اين مردم شريف مصروف كرده و به تكريم ارباب رجوع تعميق ببخشند.

وي تصريح كرد: توجه به حقوق جامعه دراسلام از جايگاه ويژه اي بر خوردار است و بايد در رسيدگي به دعاوي ابتدا از طريق شوراي حل اختلاف، مساله با صلح و سازش مورد رسيدگي قرار گيرد و چنانچه رسيدگي در اين مرحله به بن بست رسيد، موضوع از طريق محاكم قضاوت و حكم قضايي دنبال شود.

رئيس قوه قضائيه اضافه كرد: اگر برنامه ها و فعاليت هاي قوه قضائيه به درستي تبيين و منعكس شود، مردم هم قدر و منزلت آنها را دانسته و به اصلاحات ، تلاشها و خدمات ارج مي نهند.

وي با تاكيد بر اطلاع رساني مناسب، خاطر نشان كرد: به عنوان نمونه در اين سال 11 هزار مورد مرخصي به زندانيان داده شد كه تنها چهار نفرشان به زندان مراجعه نكردند و يكي از افراد نيز فوت كرد اما بسياري از رسانه ها فقط بر روي سه مورد زندانياني كه مراجعت نكردند اطلاع رساني كردند و از 11 هزار مرخصي و اثرات بسيار خوب آن مطلبي منعكس نشد.

آيت الله شاهرودي با اشاره به كار بسيار حساس و دشوار قضاوت و انبوه پرونده هاي وارده در سال گذشته،يادآور شد: در اين سال بيش از 4 ميليون پرونده در شوراهاي حل اختلاف رسيدگي و منجر به صلح و سازش شد و از 7 ميليون پرونده موجود يا وارده به دادگستري ها، اكثر آنها مختومه شد و اين ميزان تلاش گسترده جاي تقدير دارد.

رئيس قوه قضائيه در جلسه روساي دادگستري ها با اشاره به اينكه يكي از علت هاي اطاله دادرسي در محاكم عدم استفاده از مكانيزاسيون است، خواستار بهره گيري از فن آوري نوين در محاكم قضايي، برنامه ريزي عملياتي و علمي با توجه به برنامه توسعه چهارساله و نيز برنامه چشم انداز 20 ساله شد و از استانهايي مانند فارس كه برنامه عالمانه اي در تحقق برنامه توسعه تدوين كرده اند قدرداني كرد.

آيت الله هاشمي شاهرودي افزود: نكته ديگر توجه به كيفيت و مديريت اجراي برنامه هاست زيرا هر قدر برنامه عالمانه و جامع تدوين شود بيش از آن نيازمند مديريت و نظارت و پيگيري خواهد بود، از اين رو ابتدا بايد ارائه دهنده برنامه آن را اجرا و ما نيز در تهران از اجراي دقيق برنامه حمايت و موانع را حذف كنيم.

رئيس قوه قضائيه در اين نشست گفت: ارتباط و خدمات رساني به مردم در دستگاه قضايي را شبكه اي و به روز كنيم و بدون ترديد با هماهنگي و تعامل ميان دستگاه هاي مختلف كارها بهترو سريعتر به پيش مي رود.

آيت الله هاشمي شاهرودي از اهتمام خوب دولت و مجلس در رابطه با بودجه دستگاه قضايي و متمم بودجه قدرداني كرد.

کد خبر 311720

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =