كنگره آمريكا قطعنامه پيشنهادي احتمالي عليه جمهوري اسلامي رابررسي مي كند!

درحاليكه البرادعي وتيم آژانس انرژي اتمي مشغول مذاكره در تهران هستند، دو سناتور از دو حزب بزرگ آمريكا روز چهارشنبه قطعنامه اي را به كنگره پيشنهاد كردند كه به موجب آن چنانچه ايران در مهلت تعيين شده با سازمان بين المللي انرژي اتمي همكاري نكند در برابر تحريم هاي ديپلماتيك و اقتصادي سازمان ملل قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاري مهربه نقل از سايت هاي خبري، سناتور داين فاينستاين و سناتور جان كايل در قطعنامه پيشنهادي خوداز ايران خواسته اند ظرف دو هفته تلاش هايي را كه گفته مي شود در جهت توليد جنگ افزارهاي هسته اي انجام مي گيرد متوقف كند، به تعهدات خود در راستاي پيمان منع گسترش جنگ افزار هاي هسته اي عمل نمايد ، تا 31 اكتبر برابر با 9 آبان به نگراني هاي سازمان بين المللي انرژي اتمي پاسخ دهد يا در غير اين صورت با خطر تحريم از سوي سازمان ملل متحد روبرو گردد.

همچنين قطعنامه پيشنهادي از شوراي امنيت سازمان ملل متحد مي خواهد تهديدي را كه از ناحيه ايران و برنامه سلاح هاي هسته اي آن كشور متوجه جامعه بين المللي و صلح جهاني است در نظر بگيرد و تحريم هاي سياسي و اقتصادي را عليه تهران در صورت پايبند نماندن به تعهدات بين المللي خود به اجرا بگذارد.

 فاينستاين سناتور دموكرات از كاليفرنيا مدعي شد: زمان آن فرا رسيده كه جامعه بين المللي يك صدا از ايران بخواهد دست از تلاش به منظور دستيابي به جنگ افزارهاي هسته اي بردارد. با سقوط رژيم صدام حسين و در پي افشاي برنامه هاي هسته اي جمهوري اسلامي ايران اكنون توجه جهانيان متوجه تهديد از ناحيه اين كشور است.

وي افزود: كنگره با تصويب اين قطعنامه به فشار برايران مي افزايد تا دولت به تعهدات خود پايبند شود و سند الحاقي به پيمان منع گسترش را امضا كند تا به موجب آن بازرسان بتوانند سرزده از تاسيسات هسته اي ايران ديدار كنند. جان كايل سناتور جمهوري خواه از ايالت آريزونا هم گفت: اگر دولت ايران در زمينه برنامه هسته اي چيزي براي پنهان كردن ندارد نبايد نيازي در به تاخير انداختن همكاري ها با سازمان بين المللي انرژي اتمي داشته باشد.

يادآوري مي شود اين گونه اقدامات مداخله جويانه درمناسبات بين المللي از سوي سردمداران آمريكا تازگي نداردواين مطالب در حالي مطرح مي شود كه مطابق گزارش البرادعي ايالات متحده بزرگترين ناقض معاهده NPT مي باشد وباتوليد وانتشار برنامه عظيم سلاحهاي هسته اي كوچك عملا جهان را در برابر نسل والگوي جديدوخطرناكي از سلاحهاي كشتار جمعي قرار داده است.

کد خبر 31201

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =