رئيس كميسيون فرهنگي مجلس : قانون حق مولف به علت ناكارآمدي بايد تغيير كند

دكتر عماد افروغ - رئيس كميسيون فرهنگي مجلس ، گفت : كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي آمادگي دارد تا قانون حمايت از حق مولف را - كه ديگر كارآمد نيست - ، اصلاح نمايد اما اين به معني اين نيست كه تبصره پيشنهادي دولت را تصويب كنيم .

 


وي با بيان اين مطلب در گفتگو با خبرنگار فرهنگ و ادب مهر ، افزود : كميسيون فرهنگي آمادگي دارد تا قانون مصوب سال 1348 را  اصلاح كند و اگر پيشنهادي هم از سوي دولت در باره اين قانون مطرح شود آن را بررسي مي كند اما بهتر اين است كه دولت در اين خصوص لايحه اي تنظيم كند .

رئيس كميسيون فرهنگي در ادامه گفت : اگر دولت بنا به هر دلايلي و گرفتاري هايي نتواند و نخواهد كه طرحي در اين خصوص ارائه كند مجلس خود در اين زمينه اقدامي انجام ندهد و ما اين آمادگي را داريم كه خودمان هم در اين زمينه اقدامي انجام دهيم.

وي در ادامه گفت : ما پيشنهاد بازنگري در اين قانون را داده ايم و از اين مرحله به بعد دولت بايد اقدام كند و لايحه خود را به مجلس بفرستد و ما آمادگي اين را داريم كه اين قانون را هم بازنگري كنيم .

افروغ با اشاره به لايحه پيشنهادي دولت قبل در الحاق يك تبصره به قانون سال 1348 گفت : كميسيون فرهنگي با اين لايحه مخالف است و چيزي كه دولت فرستاده است از وراث و پديد آورنده آثار ( كتابها ) سلب مالكيت كرده و ماده واحده اي كه دولت آورده به هيچ رو جوابگوي وضعيت كنوني نيست .

وي با اشاره به فناوري هاي جديدي كه در عرصه نشر بوجود آمده گفت : فناوري هاي جديد قانون جديد هم نياز دارد و ديگر قانون حقوق مولف و مصنف سال 1348 جوابگوي دوران ما نيست و مشكلات و چالش هايي كه از زمان تصويب اين قانون براي ناشران ، مولفان و هنرمدان ما به وجود آمده لزوم تغيير اين قانون را مشخص مي كند.

افزوغ در ادامه گفت ما قصد داريم در مجلس اين مدت زمان را حذف كنيم  و به جاي اينكه فقط صاحبان اثر 30 سال بتوانند از حقوق مادي كتاب استفاده كنند اين زمان را از قانون حذف و حق استفاده وراث مولف از حقوق مادي كتاب به طور دائمي تصويب كنيم.

افروغ  گفت : تاكنون دو بار آثار تاليفي من به سرقت رفته است و در يكي از موارد 90 صفحه از كتابي را كه تاليف كرده بودم به سرقت رفت و بخشي از كتاب من را به چاپ رسانند بدون اينكه اسمي از من بياورند و دست من هم به هيچ جا بند نبود و كلا نسبت به حقوق معنوي بازنگري كنيم و مولفان و دانشجويان ما نسبت به آثاري كه به وجود مي آورند ،  ايمن نيستند و آثارشان به سرقت مي رود .

وي به مهر ، تصريح كرد : اگر دولت اعتقاد دارد كه از سال 1348 تاكنون در عرصه نشر و كتاب و فرهنگ ما تحولي اتفاق نيافتاده است ما هم مي پذيريم كه قانون كنوني كافي است ، در حالي اينطور نيست و قانون كنوني ديگر جوابگوي شرايط جامعه ما نيست .

کد خبر 313310

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =