كم خوابي موجب چاقي كودكان مي شود

تحقيقات نشان مي دهد آنچه بر خلاف تصور بسياري افراد موجب چاقي كودكان مي شود خواب نيست ، بلكه كم خوابي است.

به گزارش خبرگزاري مهر ، هندوستان تايمز اعلام كرد: دانشمندان براي اثبات اين موضوع بر روي 422 كودك 5 تا 10 سال بررسي هايي انجام دادند و در ابتدا قد ، وزن و سايز دور كمر هر يك را اندازه گيري كردند. البته مواردي مانند شيوه زندگي و وضع اقتصادي خانوادگي هر يك را نيز يادداشت كردند.

وقتي بر طبق شيوه هاي دقيق قد و وزن آنها را مورد محاسبه قرار دادند ، دريافتند كه 20 درصد از پسران و 24 درصد از دختران در اين حدود سني اضافه وزن دارند.

جالب است كه كودكاني كه دچار اختلالات خواب و كم خوابي بودند 5/3 برابر بيشتر از كودكاني كه در شبانه روز 10 ساعت يا حداكثر12 ساعت مي خوابيدند اضافه وزن داشتند.

در چند دهه اخير كه به دلايل تغييرات در زندگي اجتماعي مردم ، كم خوابي رو به افزايش گذاشته است ، ميزان اضافه وزن نيز به تبع ان افزايش يافته است. به عبارت ديگر اضافه وزن افراد در اين دوره زماني تقريبا 2 برابر شده و خواب آنان نيز حداقل يك تا 3 ساعت كاهش يافته است.

با توجه به اينكه بدن در طول خواب فعاليتهاي خود را تنظيم مي كند ، كم خوابي بر متابوليسم طبيعي بدن تاثير مي گذارد. به همين علت دانشمندان به والدين توصيه مي كنند در طول روز فرزندان را تشويق به تحرك و فعاليت كنند تا هنگام شب زودتر به خواب رفته و به ميزان كافي بخوابند.

کد خبر 313898

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha