دولت در نشر كتابهاي تاليفي و فرهنگي براي ناشران ايجاد انگيزه كند

فرهاد همت خواه - مدير نشر عصر كتاب ، گفت : در كشور ما نويسندگان و محققان بسيار بزرگي هستند كه آثارشان بسيار دير در سطح جهان معرفي مي شود .

اين ناشر ، در گفتگو با خبرنگار كتاب مهر ، ضمن بيان اين مطلب تاكيد كرد : در صورتي كه از سوي مسئولان دولت در زمينه تبليغ و معرفي كتاب با قيمت هاي نازل كه در توان ناشران باشد در رسانه هاي جمعي سرمايه گذاري شود در آينده نزديك شاهد تحولي مثبت در نشر ايران خواهيم بود .

وي ادامه داد : مساله توزيع و شيوه رساندن كتاب به مخاطبان اصلي آن از اهميت بسياري در حوزه نشر برخوردار است و حتي مي توان گفت كتاب هاي باارزش و بسيار مفيد تا زماني كه اطلاع رساني نشوند و به دست مخاطبان نرسند گويي به چاپ نرسيده اند . دليل موفقيت كتاب هاي اروپايي در سطح جهاني به دليل سرمايه گذاري دولت هاي خارجي در معرفي آن كتاب ها به عنوان عناصر اصلي فرهنگ و دانش آنها است .

مدير نشر عصر كتاب تصريح كرد : در زمان حاضر كه عصر ارتباطات جهاني محسوب مي شود و برنامه هاي رسانه ملي در تمام دنيا بيننده دارد به راحتي مي توانيم آثار خود را به جهانيان معرفي كنيم . اين در حالي است كه در رسانه ملي هرگز شاهد برنامه هاي نقد و معرفي جدي آثار تاليفي خود نيستيم .

وي خاطرنشان كرد : اگر قانون كپي رايت در ايران به رسميت شناخته شود مجالي براي سودجويي ناشران بازاري باقي نمي ماند و جلوي نشر ترجمه هاي ضعيف و كپي شده از ديگران گرفته مي شود . ناشران واقعي كه دغدغه نشر دانش و ادبيات را دارند موافق جدي پيوستن ايران به نظم جهاني در كپي رايت هستند .

همت خواه ادامه داد : تسهالات اعطا شده از سوي دولت به حوزه نشر از جمله يارانه كاغذ با اينكه در پايين آمدن قيمت كتاب ها تاثير مفيدي دارد ولي گاه موجب سودجويي دلالان و ناشرنمايان مي شود . متاسفانه نظارت كافي از سوي دولت در پرداخت اين يارانه ها انجام نمي گيرد .

فرهاد همت خواه - مديرنشر عصر كتاب ، در پايان گفتگو با مهر، گفت : در صورتي كه يارانه كاغذ با كنترل و نظارت دقيق در اختيار ناشران قرار بگيرد و به هر ناشر بر مبناي ارزش كيفي آثارش يارانه تعلق بگيرد انگيزه ناشران براي نشر كتابهاي تاليفي و فرهنگي بيشتر مي شود .

کد خبر 314131

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha