"سرزمين هيچكس" فيلمي عليه جنگ

فيلم سينمايي "سرزمين هيچكس" به كارگرداني دنيس تانوويچ فيلمي ضد جنگ به شمار مي رود كه بر اساس مولفه هاي زيبايي شناسانه سينماي جستجوگر ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، فيلم سينمايي "سرزمين هيچ كس" ( No man's land) يك اثر چند مليتي است كه به وسيله كشورهاي بوسني و هرزگوين، اسلوني، ايتاليا، فرانسه، انگلستان و بلژيك در سال 2001 توليد شده است و همين مساله موجب شد تا دنيس تانوويچ  با خيال راحت تري بتواند اين فيلم را جلوي دوربين ببرد. فيلمنامه اين اثر حاصل نگاه و نگارش تانوويچ به جنگ است. او كه جنگ بوسني را از نزديك شاهد بوده و به عبارتي طعم تلخ جنگ را چشيده است، با نگاهي ضد جنگ و در عين حال توجه به مشكلاتي كه افراد درگير با جنگ براي خودشان و دشمن به وجود مي آورند در لفافه اي از خنده و شوخي و طرح مسايل انساني به مبارزه عليه جنگ مي پردازد.

مهمترين ويژگي كه از چند مليتي بودن اين فيلم حاصل شده، خيال آسوده كارگردان در ساخت اثري منطبق با مولفه هاي سينماي ژرف انديش و جستجوگر است و اينكه فيلمساز كمتر به ويژگي هاي سينماي گيشه پسند توجه داشته و به آن سمت گرايش پيدا نكرده است. اين مطلب را در ديالوگ ها و نماهايي كه از فيلم گرفته شده مي توان به خوبي شاهد بود. بيشتر زمان فيلم در يك سنگر و ميان دو نقش اصلي مي گذرد. هر چند كه استفاده از صحنه هاي جنگ در خصوص گذشته اين شخصيت ها و حضور به موقع سربازي كه جانش به خطر افتاده است، اثر را دچار چنان افت و خيز و تعليقي مي كند كه بيننده را به خود مشغول مي سازد. اما در هر حال اين ويژگي تحرك عمومي فيلم را تا حدود زيادي كاهش مي دهد.

فيلم " سرزمين هيچكس" كه در مدت زمان 98 دقيقه ارايه شده است داستان دو سرباز بوسنيايي و صرب را بيان مي كند كه در يك زمين  بي طرف و جايي ميان دو جبهه جنگ با يكديگر روبرو مي شوند. آنها ابتدا به درگيري لفظي با يكديگر مي پردازند و هر يك ديگري را مسوول جنگ مي داند، اما اين شرايط با پيدا كردن يك سرباز زخمي بوسنيايي كه روي مين نشسته است و نمي تواند از جاي خود تكان بخورد، شكل ديگري به خود مي گيرد و شرايطي را فراهم مي سازد كه همه براي نجات اين سرباز به تكاپو مي افتند.

برانكو ديروويچ، رنه بيتوراژاك، فيليپ سوواگوويچ، گئورگ سياتيديس، سرژ هنري وارك، ساشا كريمر، آلين آلوي و مصطفي نادارويچ بازيگران اصلي اين فيلم هستند. تانوويچ با اينكه اثري را جلوي دوربين مي برد كه 6 كشور در ساخت آن نقش داشته اند، در به كارگيري بازيگران به سراغ نقش پردازان آشناي خود رفته است تا به اين وسيله از نتيجه كار اطمينان بيشتري حاصل كند. او با آنكه مي توانست بازيگران صاحب نام اروپايي را به خدمت بگيرد و به اين وسيله فروش فيلم خود را تضمين كند، ولي ترجيح داد با بازيگراني كار كند كه از شيوه نقش پردازي آنها مطمئن است و با كمك آنها مي تواند فيلمنامه را به خوبي اجرا كند. اين نگاه تانوويچ كارساز مي شود و او از تبحر و توانايي عوامل توليد بيشترين بهره را مي برد.

ديگر نكته قابل توجه اين فيلم طراحي صحنه و حركت دوربين و فيلمبرداري است كه اثر را جذاب كرده است. فضاي كوچك سنگر و تعداد بسيار محدود شخصيت هاي فيلم باعث نمي شود تا كار خسته كننده به نظر برسد. بلكه ريتم تندي كه در داستان وجود دارد، استفاده مناسب از ديالوگ ها و حركت خوب دوربين كه به خاطر ميزانسن سنجيده كارگردان به وجود آمده است، در القاي حس زيبايي شناسانه فيلم بسيار موثر واقع مي شود. همچنين طراحي دقيق و حساب شده فيلم شرايطي را به وجود مي آورد كه فضاي سنگر و جنگ كاملا" به بيننده منتقل شود. در اين فيلم به زحمت مي توان دو نماي همانند را پيدا كرد و هيچ نمايي بيش از 20 ثانيه نمايش داده نمي شود.

فيلم سينمايي " سرزمين هيچ كس " در امريكا يك ميليون و 59 هزار دلار فروخت كه براي سازندگان فيلم به هيچ وجه رضايت بخش نبود. دليل عمده اينكه فيلم تا حدودي در نمايش عمومي به موفقيت قابل توجهي دست پيدا نكرد، نبود بازيگران صاحب نام و دوري از عناصر گيشه پسند و سينماي حادثه اي و تجاري بوده است. البته فيلم در عرصه محافل و جشنواره هاي بين المللي فيلم به موفقيت هاي خوبي دست پيدا كرد. 

اين فيلم در سال 2001 جايزه بهترين فيلمنامه را از جشنواره كن و نامزدي جايزه نخل طلا را به دست آورد. همچنين دريافت جايزه اسكار بهترين فيلم خارجي زبان در سال 2002، معرفي به عنوان بهترين فيلمنامه نويس جوايز فيلم اروپايي و دريافت جايزه گوي طلايي بهترين فيلم خارجي در سال 2002، دريافت جايزه سزار بهترين فيلم در سال 2002، كسب جايزه فيلم منتخب تماشاگران جشنواره سن سباستين در سال 2001 و دريافت جايزه فيلم منتخب جشنواره سارايوو بخشي از افتخارات بين المللي اين فيلم در زمينه حضور در جشنواره ها و مراسم سينمايي به شمار مي رود.

فيلم سينمايي " سرزمين هيچ كس "  پنج شنبه 31 فروردين از شبكه يك سيما پخش مي شود.

کد خبر 314395

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha