عصر راديو هنوز تمام نشده است / گنجينه صوتي اساتيد موسيقي در برنامه ويژه سالگرد تاسيس راديو پخش مي‌شود

در حال حاضر به نظر مي‌رسد نقش راديو كمرنگ شده، اما دوستان راديويي سعي دارند روز چهارم ارديبهشت ماه را كه مصادف با شصت و ششمين سالگرد تاسيس راديو است با كيفيت بهتري يادآوري كنند كه هنوز راديو در ميان رسانه‌هاي جمعي وسيله‌اي اثرگذار و مهم است.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، نشست مطبوعاتي شصت و ششمين سال تاسيس راديو در ايران (روز چهارم ارديبهشت ماه) صبح امروز در راديو ايران با حضور عليرضا نوري، مدير راديو ايران، مريم جلالي، مدير گروه ايران خانواده و اهالي مطبوعات برگزار شد.

مدير راديو ايران دراين نشست با اشاره به اينكه تاسيس راديو در ايران يك اتفاق مهم فرهنگي و اثرگذار بود، گفت: "در حال حاضر به نظر مي رسد كه عصر راديو تمام شده و اين رسانه نقش كمرنگي دارد، اما دوستان راديويي سعي دارند روز چهارم ارديبهشت ماه را با كيفيت بهتر يادآوري كنند كه هنوز راديو در رسانه هاي جمعي، وسيله اي اثرگذار و مهم است. علاوه بر آن در طول اين سال ها يازده شبكه راديويي و در حدود 30 راديو استاني در حوزه معاونت صدا تاسيس شده است. آخرين جهش راديو هم راه اندازي راديو گفتگو است تا فرصتي براي چندصدايي شدن فراهم شود. البته اين امر از شش سال پيش شروع شده است."

وي افزود: "من اميدوارم راديو قدم هاي موثرتري در آينده بردارد و جايگاه خاص خودش را پيدا كند. اگر چه در حال حاضر هم جايگاه خودش را در حوزه هاي مختلفي چون تحليل، خبر و سرگرمي دارد. راديو ايران هم از پنج ماه پيش سعي داشته تغييرات مهمي را در دل خودش فراهم كند. ما در اين تغييرات نگاهي دوباره به برنامه ها و ماموريت هاي راديو ايران داشتيم. بنابراين ماموريت هاي جديدي را براي اين شبكه طراحي كرديم. به عنوان نمونه سعي كرديم در عرصه انديشه ديني سياسي در حوزه نظر و تئوري باشيم. همچنين ايران جامعه، ايران حماسه، ايران انديشه، ايران خانواده، ايران دانش، ايران فرهنگ و ايران سياست عناوين گروههايي است كه در راديو ايران فعاليت مي كنند. با توجه به اين تغييرات سعي شده كه به مطلب، عميق تر و جدي تر نگاه كنيم تا شاهد تغييرات گسترده تري در راديو ايران باشيم."

وي خاطرنشان كرد: "نقدهايي به راديو ايران وارد بود كه كاملاً هم درست بود. بنابراين ما جلساتي برگزار كرديم تا شيوه برنامه ها را در راديو ايران تغيير دهيم و اين راديو را مطابق با وقايع روز نزديكتر كنيم تا اطلاعات سياسي، اقتصادي، فرهنگي، هنري و ورزشي از طريق اين شبكه در اختيار شنوندگان بگذاريم. علاوه بر آن راديو ايران در سالگرد راديو قصد دارد يك برنامه ويژه به صورت زنده از ساعت 9 صبح تا 9 شب داشته باشد. همچنين با صحبت هايي كه مهندس برازش، مدير شبكه اول سيما شده، تصميم گرفتيم كه برنامه صبح به خير ايران اختصاص به بزرگداشت تاسيس راديو داشته باشد. در اين برنامه از برخي آرشيوهاي قديمي و گنجينه راديو بهره خواهيم برد. پخش صداي اساتيدي چون محيط طباطبايي، محسن هشترودي و غلامحسين بنان در اين روز به صورت پكيج گنجينه صوتي داريم."

وي افزود: "همچنين صداي مظفرالدين شاه را كه از اتابك اعظم تشكر كرده بود پخش مي كنيم. اين صدا در گرامافون ضبط شده و ما روي نوار راديويي ضبط كرديم. علاوه بر آن صداي شخصيت هاي معروف شهداي دفاع مقدس كه در آرشيو راديو قرار دارد، پخش مي كنيم و يادي هم از برنامه هاي گذشته و هنرمنداني چون مرحوم منوچهر نوذري، بهزاد فراهاني، داريوش فرهنگ و ثريا قاسمي مي كنيم كه كار خود را با راديو شروع كردند. ما قصد داريم صداي سي سال پيش آنها را پخش كنيم."

مدير راديو ايران عنوان كرد: "راديو ايران تنها شبكه اي است كه گروه ايران حماسه را دارد. همچنين سعي كرديم كيفيت برنامه ها را افزايش دهيم، به همين دليل قسمت آرشيو را ديجيتالي مي كنيم. تغييرات راديو ايران از خرداد ماه اعمال خواهد شد. ما قصد داريم در آينده گروه اختصاصي طنز هم در راديو ايران راه اندازي كنيم. البته اين اتفاق از نيمه دوم سال 1385 مي افتد."

مريم جلالي، مدير گروه ايران خانواده راديو ايران هم با اشاره به اينكه به نمايندگي از دوستان راديو مسئوليت برنامه ويژه را بر عهده دارد، گفت: "ما قصد داريم صميميت نهفته در راديو را نشان دهيم و بار ديگر ثابت كنيم كه هنوز راديو به عنوان يك رسانه درجه يك مطرح است. راديو هميشه مظلوم بوده و اين نجابت خود را در تمام لحظات حفظ كرده است. در برنامه ويژه سالگرد راديو ما ساعت شش بعد از ظهر زنگ راديو را به ياد آغاز فعاليت راديو خواهيم داشت."

کد خبر 314417

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha