كتابخانه محقق طباطبايي ذخيره اي كم نظير از نسخ خطي

كتابخانه محقق طباطبايي از سال 1375 در شهر قم تاسيس شد و كتابخانه شخصي مرحوم آية الله حاج سيد عبدالعزيز طباطبائى يزدى، از آن پس در اختيار علاقمندان قرار گرفت .

به گزارش خبرنگار كتاب مهر ،  آيت الله سيد عبدالعزيز طباطبائى يزدى از دانشمندان نسخه شناس بود كه داراى كتابخانه بسيار نفيسى بود و اين مجموعه حاصل يك عمر تلاش و پژوهش پيگير در زمينه ميراث مكتوب اسلامى محسوب مي شود.

با توجه به علاقه شخصي وي به تحقيق و پژوهش و در راستاي كمك به محققان ، دركتابخانه شخصى خود را به طور شبانه روز به روى محققان باز گذاشته بود و بسيارى از آنان از اين كتابخانه استفاده مي كردند.

تعدادى از كتابهاى اين كتابخانه ناياب و برخى ديگر جزء كتابهاي كمياب است و به اين دليل توجه بسيارى از محققان و پژوهشگران را به خود جلب مي كند.

پس ازفوت مرحوم طباطبائى، بنا بر ويژگى هاى كتابخانه و توجه علاقمندان ومراجعه اهل قلم براي به اين كتابها، به پيشنهاد رئيس موسسه آل البيت قم براي تجليل از خدمات علمى او طرح احياء اين كتابخانه شخصى مطرح و پس از موافقت فرزندان اين محقق ، كتابخانه تخصصى كتابشناسى و پژوهش هاى نسخ خطى با عنوان" كتابخانه محقق طباطبائى" بنيان گذاري شد.

سالن مطالعه كتابخانه محقق طباطبايي قم

اين كتابخانه، از سال 1375هجرى شمسى، فعاليت رسمى خود را در شهر قم آغاز كرد و بخش هاى مختلف آن عبارتند از : مخزن كتابهاي چاپي ،بخش نسخ عكسي ، بخش ميكروفيلم ، بخش تحقيق و بخش اطلاع رساني.

به گزارش مهر ، در مخزن كتابهاى چاپى اين مركز بيش از 8 هزار جلد كتاب چاپى به زبان عربى و فارسى در زمينه هاى مختلف مانند علوم قرآن و تفسير، تاريخ، تراجم (زندگي نامه راويان حديث) و رجال، حديث، فقه، اصول، ادبيات، كتابشناسى و فهرست هاي نسخ خطى نگهداري مي شود.

در بخش نسخ عكسى اين مركز، بيش از 320 نسخه عكسي از اسنادي كه محقق طباطبائى طى سفرهاى خود به تركيه، سوريه، عربستان، انگلستان، آمريكا و ديگر كشورها و با مراجعه به كتابخانه هاى اين كشورها تهيه شده است.

برخي ديگرازاين نسخه هاي عكسي از كتابخانه هايى مانند كتابخانه احمد ثالث، اياصوفيا، لاله لى، كوپريلى، فيض الله افندى، ولى الدين جارالله و قليچ على پاشا در تركيه، كتابخانه هاى موزه بريتانيا و بادليان آكسفورد و موزه هند در انگلستان، كتابخانه ظاهريه دمشق، كتابخانه دانشگاه رياض عربستان، كتابخانه بلديه اسكندريه در مصر، كتابخانه جامع كبير صنعاء در يمن، كتابخانه چستربيتى در ايرلند، كتابخانه ملى پاريس، كتابخانه فاطريه لكهنو، كتابخانه آصفيه در حيدرآباد دكن تهيه شده است .

بر اساس اين گزارش ، بخش ميكروفيلم اين كتابخانه بيش از 700عنوان كتاب را شامل مي شود كه طى تلاش پى گير محقق طباطبائى از كتابخانه هاى مختلف جمع آورى شده است .

هم اكنون اين كتابخانه با پياده كردن ميكروفيلم ها به شكل نسخه هاى عكسى ( فاكسيميله ) و تهيه فهرست تفصيلى از اين ميكروفيلم ها، دسترسى به اين منابع را براى محققان آسان تر كرده است .

در بخش بانك اطلاعاتى كتابخانه با ايجاد يك ديتا بيس (بانك اطلاعاتى) دقيق و پيشرفته و با استفاده از فناورى كامپيوترى در جهت مديريت اطلاعات،پژوهش هاي برجاي مانده از محقق طباطبايي را به صورت ركوردهاى اطلاعاتى ثبت و به صورت OnLine ( برروي شبكه اينترنت ) و بر روى لوح فشرده در اختيار عموم محققان قرارمي دهد .

کد خبر 315884

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =