وزير سابق نفت عراق تاكيد كرد: كشورهاي همسايه با وجود نا امني و كشتار در عراق هيچ گاه روي خوش نخواهند ديد، زيرا آمريكا و انگليس نخواهند گذاشت كه كشورهاي همسايه عراق به اهداف و منافع خود دست پيدا كنند.

به گزارش خبرنگار سياسي "مهر"، ابراهيم بحرالعلوم كه در كنفرانس بين المللي تحولات در عراق سخن مي گفت، اظهار داشت: در طول دهه هاي گذشته، عراق به جنگ هاي مختلفي سوق داده شده است به طوريكه ملت عراق در اين دهه ها فراموش كرده اند كه از منافع خودشان نيز بايد دفاع كنند.

وزير سابق نفت عراق با اشاره به تحولات سياسي امنيتي در اين كشور گفت: تحولات عراق نه تنها براي دولت و مردم عراق، بلكه براي كشورهاي خاورميانه و جهان اسلام و جهان عرب نيز مهم است.

وي افزود: خوشبختانه بعد از سرنگوني رژيم ديكتاتوري صدام و با سياست هاي مناسب رهبران سياسي و مذهبي در سه سال گذشته، عراق توانسته است گامهاي مناسبي را در براي رسيدن به اهداف سياسي و امنيتي خود بردارد.

وزير سابق نفت عراق تصريح كرد: تمامي گامهاي ملت عراق زماني به تحقق كامل خواهد رسيد كه اشغالگران بعد از انتخابات اين كشور كه توسط خود به ملت عراق رقم خورده ، اين كشور را ترك كنند و اجازه دهند دولت و ملت عراق خودشان كشورشان را اداره نمايند.

وزير نفت سابق عراق اظهار داشت: اصول كلي مشاركت سياسي در عراق به سطوح مختلف ملي و منطقه ‌اي و بين المللي تقسيم مي ‌شود كه براساس آن بايد در راستاي يكپارچگي دولت عراق گام برداشت.

وي مشاركت اقشار جديد در عراق را يك پيشرفت مناسب براي دولت عراق دانست و افزود: مشاركت مردم عراق و اقشار جديد در روند سياسي اين كشور جايگاه عراق را در داخل و خارج از مرزها تغيير خواهد داد.

بحر العلوم ادامه داد: عراق متاسفانه در گذشته در محاصره هاي سياسي امنيتي قرار داشته كه توان اجرايي را از مردم و دولت گرفته بود، به طوري كه امروزه ما شاهديم گروههاي تروريستي از عراق به عنوان پايگاه اهداف تروريستي خود استفاده مي كنند.

وزير سابق نفت عراق در ادامه با اشاره به اشغال عراق توسط آمريكا و انگليس گفت: آمريكا با سياستهاي خود سعي بر آن داشته كه بتواند با رسانه هاي عرب زبان نشان دهد كه عراق در بحران جدي به سر مي برد .

وي افزود: در حال حاضر آنچه ما بايد يادآوري كنيم تا هيچ گاه نبايد فراموش شود، اعمال تروريستي كشورهاي غربي حاضر در عراق است.

اين فعال سياسي دولت سابق عراق در بخش ديگري از سخنان خود به موقعيت كنوني كشور عراق اشاره كرد و افزود: جوانان عراقي در تلاشند تا بتوانند به سطح قابل توجهي در بخش هاي مختلف سياسي و امنيتي دست پيدا كنند كه در اين امر كشورهاي همسايه از جمله ايران مي تواند نقش بسزايي داشته باشد.

ابراهيم بحر العلوم تاكيد كرد: كشورهاي همسايه با وجود تحولات و كشتار در عراق هيچ گاه روي خوش نخواهند ديد، زيرا آمريكا و انگليس نخواهند گذاشت كه كشورهاي همسايه عراق به اهداف و منافع خود دست پيدا كنند.

وي در ادامه به وحدت يكپارچه در عراق اشاره كرد و گفت: وحدت ملي دولت و ملت عراق پروژه اي است كه نمي توان از آن به راحتي گذشت زيرا اين وحدت بازتابهاي فراواني را در جهان خواهد داشت.

بحرالعلوم كه در همايش بين المللي تحولات عراق سخن مي گفت، به هويت ملت و دولت عراق اشاره كرد و افزود: هويت ملي عراق يك هويت عراقي و اسلامي است كه اين امر يك مسئله بسيار مهم در خود عراق و كشورهاي جهان اسلام و جهان عرب به شمار مي رود.

وي گفت: ما بايد باور كنيم كه سياست هاي امور واقعي موجود در عراق بايد با تامل بيشتري به آن نگاه كرد، زيرا ملت و دولت جديد عراق به دنبال آن هستند تا بتوانند با سازوكار مناسب به اهداف خود دست پيدا كنند.

بحرالعلوم ابراز اميدواري كرد با عراق جديد بتوان در كشورهاي حوزه خليج فارس به يك ابتكار جديدي دست زد به طوري كه عراق با كشورهاي منطقه ارتباط جمعي مناسبي داشته باشد.

وزير سابق نفت عراق گفت: ايران بزرگترين كشور مرزي با عراق به شمار مي ‌رود. همچنين دو كشور از سياست نظام ديكتاتوري عراق رنج برده ‌اند. امروز ايران به دنبال آن است كه مردم عراق بتوانند در مقابل هر گونه ديكتاتوري جديد در عراق بايستند. ديكتاتوري كه قصد بي‌ حرمتي به مردم عراق و منطقه را داشته باشد.

وي اظهار داشت: برنامه دولت عراق بر اين است كه بتواند فرصت گفت و گوي بين المللي با ساير كشورها را داشته باشد تا بتواند ارتباط هاي ديپلماتيك خود را برقرار كند.

وزير سابق عراق در بخش ديگري از سخنان خود به مذاكره ايران و آمريكا درباره عراق اشاره كرد و گفت: پيش بيني ما از اين نوع مذاكرات اين است كه اينگونه مذاكرات مي تواند نقش بسزايي در پيشرفت و امنيت و آرامش عراق ايفا كند.

ابراهيم بحرالعلوم با اشاره به نقش مهم مرجعيت ديني و رهبران سياسي در حفظ فرآيند سياسي عراق گفت: مراجع ديني عراق به ويژه آيت‌ الله سيستاني نقش مهمي در دور نگه داشتن مردم از پرتگاه ‌هاي طايفه ‌اي و آشوب ‌هاي موجود داشته ‌اند. در حادثه سامرا نيز مرجعيت نقش بزرگي در آگاهي جامعه عراق داشته‌ است.

وي خطاب به كشورهاي همسايه عراق گفت: ما از تمامي كشورهاي همسايه عراق تقاضا داريم با رايزني و گفتگو بتوانند موضوع عراق را به زودي حل كنند و به دولت و ملت عراق كمك كنند.

کد خبر 316233

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =