استفاده از حق نشر كتاب بايد در انحصار خانواده مولف باشد / قانون سال چهل و هشت از ديد ما مردود است

سيد محمود حسيني دولت آبادي ، گفت : از هر بعدي كه به قانون حق مولف سال 1348 نگاه كنيم ، محدودسازي حق مولف به سي سال دليلي ندارد و قانون بايد به صورت دائمي استفاده از حق نشر كتاب را در انحصار ورثه مولفان درآورد .

مخبركميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار كتاب مهر ، با بيان اين مطلب افزود : تبصره پيشنهادي دولت براي الحاق به قانون حق مولف ابهام فراواني دارد و استثنا كردن برخي كتابها از مدتي كه قانون حق مولف در نظر گرفته دو وجه دارد اول اينكه كميسيون پيشنهادي دولت ، مدت مشخص شده در قانون را از 30 سال هم كمتر كند و مثلا به 9 سال كاهش دهد و فرض دوم اين است كه مدت مشخص در قانون را از اين مدت هم بيشتر كند.

وي تصريح كرد : قانون حق مولف مصوب سال 1348 از نظر كميسيون فرهنگي مردود است و چون اين قانون مدت زمان حمايت از حق مولف را به مدت 30 سال مشخص كرده است و دولت قصد دارد بر اين قانون يك استثنا وارد كند ، ما با هر دو اين موارد ؛ يعني هم با قانون و هم با تبصره پيشنهادي دولت مخالف هستيم.

سيد محمود حسيني دولت آبادي در ادامه افزود : از نظر شرعي و قانوني مولفان يا مالك آثار تاليفي خود هستند يا نه اگر مولف مالك كتابش هست به چه مجوز شرعي و قانوني اين حق از او و ورثه اش گرفته مي شود و اگر مولف مالك كتابش نيست چرا بايد 30 سال بعد از وفات او حق انتشار كتاب از خانواده اش گرفته شود و چه دليلي براي اين قيد 30 سال وجود دارد؟

اين نماينده مجلس با اشاره به اينكه روز چهارشنبه در صحن علني مجلس با لايحه مذكور مخالفت خواهد كرد ، يادآور شد : اين لايحه فرصت خوبي را پيش آورد تا اشكالات موجود در قانون سال 1348 روشن شود و اين كميسيون ابتدا لايحه پيشنهادي دولت را رد مي كند و پس از آن تلاش خواهد كرد كه اصل قانون حمايت از حق مولف را اصلاح كند.

به گزارش مهر ، اين لايحه كه بررسي آن در صحن علني مجلس از هفته قبل باقي مانده ، در دستور كار هفته جاري مجلس - به عنوان دستور دهم - قرار گرفته است. اين لايحه كه پس از بررسي آن در كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي رد شده است ، به كميسيوني مركب از سه وزير دولت اين اجازه را مي دهد كه در مورد برخي از آثاري كه مولفان آنها در قيد حيات نيستند تصميم گيري و با اعلام آنها به عنوان آثار ملي انتشار اين كتابها را به دولت واگذار كند.

بر اساس قانون مصوب سال 1348مدت استفاده از حقوق مادي پديد آورنده و مولف كتاب كه به موجب وصيت با وراثت منتقل مي شود از تاريخ مرگ پديد آورنده 30 سال است اما بر اساس تبصره پيشنهادي ، مدت استفاده از حقوق مادي لغت نامه دهخدا و سايرفرهنگها و آثاري كه ارزش ملي آنها به تاييد كميسيوني مركب از وزراي علوم ، تحخقيقات و فناوري ، فرهنگ و ارشاد اسلامي  و دادگستري مي رسد ، از حكم اين ماده مستثني بوده و توسط كميسيون مزبور تعيين خواهد شد.

کد خبر 316296

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =