ابزارهاي لازم براي صيانت از منافع ملي خود را داريم/ با استقرار دولت عراق نيازي به مذاكره با آمريكا نيست

رئيس جمهوري اسلامي ايران با بيان اينكه ما مخالف به خاك و خون كشيده شدن ملت مظلوم عراق هستيم، گفت: هنگامي كه آنها از ما خواستند با همكاري خود به اين وضعيت پايان دهيم ، وجدان ما اجازه نمي دهد كه ساكت بنشينيم و بر همين اساس براي مذاكره در خصوص مسائل آن كشور اعلام آمادگي كرديم اما حتي در اين حد نيز آمريكايي ها نيز رفتار خوبي نداشتند كه ما از اين مسئله متاسفيم و اكنون با استقرار دولت عراق نيازي به مذاكره نيست.

به گزارش خبرنگار سياسي "مهر"، محمود احمدي نژاد پس از سخنان آغازين خود به پرسش هاي خبرنگاران پاسخ گفت.

وي در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه انگليسي ايندپندنت در خصوص احتمال تحريم اقتصادي ايران توسط غرب در صورت ادامه غني سازي و اداره سيستم عدالت ورزي توسط دولت پس از اين تحريم احتمالي گفت: بعيد است آنقدر بي عقل باشند كه دست به چنين كاري بزنند.

وي افزود: البته دو سه كشور با فعاليت هسته اي ايران مخالف هستند و آنها هم عاقل تر از آن هستند كه دست به اين خطاي بزرگ بزنند چرا كه آنها به خوبي مي دانند از انجام هر نوع محدوديتي بيشتر خودشان ضرر مي كنند. 

احمدي نژاد تاكيد كرد: امروز ملت ما مقتدراست و اين قوت را از آنها نگرفته، بلكه حاصل تلاش و كار همه آحاد ملت ما به ويژه دانشمندان است و بنيان هاي اقتصادي ما نيز از قوت خوبي برخوردار است.

ما ملتي غني هستيم و ابزارهاي لازم براي صيانت از منافع ملي خود را داريم و بسياري از از صنعتگران و متفكران و ديگر اقشار ما علاقمند هستند كه تحريم اقتصادي اتفاق افتد تا در بخش هايي كه هنوز به خودكفايي دست نيافته ايم به صورت كامل به خود كفايي برسيم.

ريئس جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه اطلاعات درخصوص علت موافقت با مذاكره ايران با آمريكا گفت: ما به دولت امريكا بي اعتماديم و البته از اين واقعيت خوشحال نيستيم اما آنها به گونه اي رفتار مي كنند كه با وجود اينكه  قدرت ندارند خود را صاحب همه دنيا مي دانند و رفتارهايي را از خود بروز ميدهند كه اعتماد ما رانسبت به آنها سلب كرده است.

وي افزود: ملت عراق تحت اشغال هستند و روزانه دهها نفر از آنها كشته مي شوند. طبق قوانين بين المللي آمريكايي ها كه اشغالگران عراق هستند بايد مسئوليت تامين امنيت اين كشور را بپذيرند اما از اين كار ناتوان ماندند و ده بار از ما در زمينه ارتقاي امنيت عراق تقاضاي كمك و همكاري كردند و مسئولين عراقي نيز اين تقاضا را تكرار كردند .

احمدي نژاد گفت: ملت مظلوم عراق به خاك و خون كشيده مي شوند و ما با اين قضيه مخالف هستيم و هنگامي كه آنها از ما خواستند با همكاري خود اين وضعيت پايان دهيم وجدان ما اجازه نمي دهد كه ساكت بنشينيم و بر همين اساس براي مذاكره در خصوص مسائل آن كشور اعلام آمادگي كرديم اما حتي در اين حد نيز آمريكايي ها نيز رفتار خوبي نداشتند كه ما از اين مسئله متاسفيم و اكنون با استقرار دولت عراق نيازي به مذاكره نيست و اميدواريم كه اجازه دهند ملت رشيد عراق كه دولت خود را تعيين كرد بدون اينكه تحقير شوند، بتوانند كشور خود را اداره نمايند.

احمدي نژاد در پاسخ به خبرنگار خبرگزاري ايتارتاس روسيه در خصوص همكاري هسته اي ايران با آن كشور اظهار داشت: روابط ما با روسيه دوستانه و گسترده و ما علاقمند به ادامه اين همكاري هستيم .

وي افزود: نيروگاه اتمي بوشهر را دوستان روسي ما مي سازند كه اميدواريم طبق قراردادها، كار احداث آن امسال پايان يابد و در همه زمينه ها نيز روابط ما گسترش يابد.

رئيس جمهور تصريح كرد مواضع روسيه تا امروز براي ما قابل قبول و دوستانه بوده واميدورايم با همين شكل و قوت ادامه يابد.

کد خبر 316483

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =