شهردار تهران : پروژه سينما آزادي در زمان مقرر شده تحويل داده مي شود /  مدير خانه سينما : كارت آكادمي داوري خانه سينما هديه اهالي سينما به قاليباف است

شهردار تهران در مراسم آغاز بازسازي سينما آزادي بر تحويل پروژه سينما آزادي در زمان مقرر تاكيد كرد .

به گزارش خبرنگار سينمايي مهر ، عصر امروز كلنگ بازسازي عمليات اجرايي سينما آزادي با حضور دكتر قاليباف شهردار تهران ، محمدرضا جعفري جلوه معاونت سينمايي ،علي رضا رضا داد مدير بنياد سينماي فارابي ، بنيانيان رئيس حوزه هنري و تني چند از هنرمندان سينما به زمين زده شد .

در ابتداي اين برنامه كه در سينما كانون برگزار شد ه بود ، مجيد جوزاني مدير كل فرهنگي معاونت امور اجتماعي شهرداري تهران با خير مقدم به به اهالي سينما براي برگزاري اين مراسم گفت : من اظهار خرسندي مي كنم كه ما در حوزه مديريت شهرداري تهران در معاونت فرهنگي و هنري شهرداري تهران عزم خود را براي گسترش فضاي فرهنگي و هنري جزم كرده ايم  و اين نويد را به اهالي هنر سينما مي دهيم كه در سال جاري خبرهاي خوبي در اين ارتباط خواهند شنيد .

در ادامه برنامه علي معلم مجري مراسم از داوود رشيدي به عنوان بازيگري كه چندين فيلم ارزنده و خاطره انگيز از او در سينما آزادي در سالهاي پيش بر روي پرده رفته بود دعوت به سخنراني كرد.

داوود رشيدي با اشاره به خاطرات خود از سينما آزادي و شهر قصه گفت : سينماي آزادي و شهر قصه براي من سرشار از خاطره است . اين دو سالن سينمايي من را به اوج  فعاليت هاي بازيگري خود در سالهاي گذشته مي برد . فيلم هاي چون كمال الملك ، خانه خلوت ، بي بي چلچله و ...  . سوختن اين سينما براي ما كه سينما را دوست داريم بسيار دردناك بود و هر بار كه از كنار خدابه اين سينما مي گذشتم حسم مانند حس از دست دادن يك عزيز بود .

وي در ادامه افزود : حالا بعد از گذشت سالها از سوختن اين سينما دكتر قاليباف تصميم گرفتند تا اين سالن سينمايي را دوباره به بدنه سينما متصل كنند . البته اميدوارم وعده ايشان براي تمام شدن اين سينما در طي دو سال قطعي باشد  .

كارت آكادمي داوري خانه سينما براي قاليباف

در ادامه برنامه ،  سيد ضياء هاشمي مدير خانه سينما در ارتباط با آغار عمليات اجدايي سينما آزادي بيان كرد : سينما شهر قصه و آزادي يادگار و خاطره گذشته ما از سينما است .همه ما فيلمهاي بزرگي و ارزشمندي از سينماي ايران را در اين سينما به تماشا نشستيم .  وقتي اين سالن سينمايي سوخت دل تمامي اهالي سينما آتش گرفت  و هروقت كه جاي خالي آن را مي ديديم دلتنگ مي شديم .

وي ادامه داد : اميدواريم براي كساني كه ساخت اين سينما را برعهده دارند اين سينما خاطره انگيز شود . به همين دليل ما كارت آكادمي داوري خانه سينما را به دكتر قاليباف هديه خواهيم داد تا هميشه در كنار ما در جشن خانه سينما به داوري بنشينند .

هاشمي با مطرح كردن طرح ساخت سينما پارك در تهران  خاطر نشان كرد : ما از همين جا از شهردار تهران قول ساخت سينما پارك را در سال 85 خواهيم گرفت تا در اين سال صاحب تعداد زيادي سالنهاي سينمايي شويم .

بعد از سخنراني مدير خانه سينما فيلمي از فضاي قبلي سينما آزادي و سوختن اين سالن نمايش داده شد .

تشكر معاون سينمايي ارشاد از شهرداري و حوزه هنري

در ادامه مراسم ، مهندس جعفري جلوه معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ارتباط با بازسازي سينما آزادي گفت : آمده ايم تا بگوييم  از دوباره شكوفا شدن آزادي در اين سينما خرسنديم . سزاوار نبود ايران با اين فرهنگ و هنر دلنواز خود سينما آزادي و شهرقصه را كه در خاطرات ما جاري بود را فراموش كند . در كشوري كه خواستگاه فرهنگ ديني و اصيل ايراني و مظهر قدرت اسلام است سزاوار است كه سينما بيشتر از آنچه كه امروز فرصت داشته و آنچه مسلمانان مشرق زمين در دل دارد خود را عرضه كند . من اميدوارم كشور ما به سوي سينماي ملي عزم جدي تري را پيگيري كند .

وي اين گردهمايي كه توسط شهرداري تهران وحوزه هنري برپا شده است را يك همت بلند دانست و گفت : همتي كه توسط حوزه هنري و شهرداري تهران براي بازسازي و دوباره سازي سينما آزادي صورت گرفته بسيار حائز اهميت است . اميدواريم در ادامه اين روند آرزوهاي بلند سينماي ايران را جدي تر دنبال كنيم .

معاون سينمايي وزارت ارشاد در پايان خاطر نشان كرد : اميد است با توفيق بيشتر فضاي امني را براي سينماي ايران و خانواده هاي ايراني به وجود آوريم تا بر پرده اين سينما از انسانها و قصه هاي گذشته بگوييم و باعث افتخار سينماي ملي شويم .

پس از سخنراني معاونت سينمايي ، دكتر بنيانيان رئيس حوزه هنري با تشكر از دلسوزان سينما كه اين موضوع را زنده نگه داشته اند گفت : بازسازي دوباره سينما آزادي را مديون دلسوزاني هستيم كه اين موضوع را فراموش نكردند . ساخت سينما آزادي  براي شهرداري تهران هزينه گسترده اي را در بر خواهد داشت . اميدواريم با كمك اهالي هنر اين سينما نمادي از هنر اصيل ايراني باشد  و با ساخت آن به تعريف دوباره اي از سينما داري برسيم .

وي در ادامه بيان كرد : در بسياري از مجامع و محافل سينمايي ، فيلمسازان از ما توقع ساخت سالنهاي سينمايي دارند اما اين موضوع را بايد مدنظر قرار دهند كه بايد توليداتي در سينما صورت گيرد تا مسولين احساس كنند كه بايد سالن سينمايي بسازند . اميدوارم در سالهاي آتي در سينماي ايران فيلم هايي ساخته شود كه در خور سالنهاي سينمايي ايران باشد .


پروژه سينما آزادي در  زمان مقرر شده تحويل داده مي شود 

در ادامه مراسم،  دكتر قاليباف شهردار تهران درباره عمليات اجرايي اين پروژه توسط شهرداري تهران گفت : در آغار عمليات اجرايي ساخت سينما آزادي ما در مديريت شهري همچنان كه نيازمند به علم و مهارت هستيم به هنر نيز براي اداره شهر نيازمنديم .در نشست هاي كه در خانه سينما و جشنواره تئاتر فجر داشته ايم من به اين نكته اشاره كردم كه من به عنوان مدير شهر به هنرمندان بسيار نيازمند هستم و اقدام هنرمندان در كمك به مديريت شهر را ضروري مي دانم .

وي افزود : شهرها محل فرهنگ و تمدن هستند و ما براي اداره چنين شهرهايي مانند تهران نيازمند توسعه شهروند مداري هستيم و براي رسيدن به اين مقوله بايد از هنر كه يكي از نزديك ترين و ماندگارترين اثر است استفاده كنيم . اين وظيفه بر دوش ما است كه از اين فرصتها استفاده كرده و در زمينه توليد محصولات فرهنگي كوشا باشيم . تا يك توسعه پايدار در بعد فرهنگي داشته باشيم .

شهردار تهران با ابراز اميدواري از آغاز اين عمليات براي بازسازي سينما آزادي گفت : بر اساس زمان بندي كه مشخص شده است از امروزشهروندان با توجه به تابلو نصب شده برزمين  اين پروژه مي توانند در زمان مذكور شاهد تحويل اين سالن سينمايي باشند . من اين نويد را خواهم داد كه اين پروژه هرگز به جندين سال موكول نخواهد شد و طي زمان مقرر شده تحويل داده مي شود .

 22 بهمن 86 سينماآزادي به اهالي سينما تحويل داده مي شود

در انتهاي مراسم ، مهندس نور فردي مدير شركت پروژه بازسازي سينما آزادي در ارتباط با اين طرح گفت : ساختمان سينما آزادي در 29 فروردين 1376 بر اثر يك سانحه آتش گرفت . اين دو سالن سينمايي در 1000 متر مربع واقع شده بود كه پس از آتش سوزي بالافاصله تخريب شد . بعد از مدتي با همكاري شهرداري و كميسيون مالي  و حوزه هنري ضوابط مربوط به ساخت و ساز شروع شد . با رايزني هايي كه صورت گرفته بود دكنر قاليباف در افتتاحيه بيست و چهرمين جشنواره فيلم فجر قول ساخت اين سينما را در سال جديد داد . به طور دقيق 95 روز از وعده شهردار تهران مي گذرد  و ما هم اكنون با همياري  هم توانستيم به اينجا برسيم كه در اين روز كلنگ بازسازي ايم مجموعه سينمايي را بزنيم .

وي وعده تحويل اين سينما را براي مخاطبين 695 روز ديگر اعلام نمود و بيان كرد : اميدوارم در 22 بهمن 1386 شاهد تحويل اين مجموعه هنري به اهالي سينما باشيم .

مهندس نور فردي در پايان براي حضار مراحل ساخت اين پروژه را از نظر معماري تشريح كرد .

بعد از برگزاري مراسم عمليات اجرايي اين سينما تمامي مدعوين  به همراه مسولين برگزاري براي زدن كلنگ اين سينما توسط شهردار به سمت زمين اين پروزه واقع در تقاطع وزرا و بهشتي حركت كردند و طي حركتي نمادين كلنگ بازسازي سينما آزادي توسط دكتر قاليباف به زده شد .

کد خبر 316525

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =