كشته شدن 20 هزار كودك در ماه / استقرار 17هزار كلاه آبي / ششمين توليدكننده مس در جهان

خبرگزاري مهر - گروه بين الملل: سازمان غيردولتي بين المللي "واچ ليست" (Watchlist) در گزارشي در مورد درگيري ها و اثرات آن بر كودكان اعلام كرد: حدود 20 هزار كودك هر ماه در پي نتايج مستقيم و غيرمستقيم درگيري هاي مسلحانه در جمهوري دموكراتيك كنگو جان خود را از دست مي دهند.

به گزارش خبرگزاري "مهر" ، سازمان واچ ليست در گزارش خود آورده است: با وجود نشانه هايي در زمينه پيشرفت در جمهوري دموكراتيك كنگو، كودكان كنگويي همچنان با بدترين رفتارها روبرو هستند. در همين حال حدود 17هزار كلاه آبي براي حفظ آرامش و صلح در اين كشور حضور دارند.

هزينه سربازان نيروهاي كلاه آبي در سال حدود يك ميليارد دلار است.

به گفته اين سازمان، درگيري هاي مسلحانه از سال 1998 ميلادي كشور جمهوري دموكراتيك كنگو را از هم پاشيده است، و حدود سه ميليون و 900 هزار كشته برجاي گذاشته است كه بيش از 45 درصد از آنان را كودكان تشكيل مي دهند. اين درحاليست كه حدود 40 درصد از نيروهاي مسلح را كودكان تشكيل مي دهند.

 براساس اسناد مستند، برخي از افراد شورشي در جمهوري دموكراتيك كنگو، به سوي كودكان شليك كرده، آنان را تكه تكه مي كنند، با ضربات چاقو زخمي مي كنند يا زنده زنده مي سوزانند.

در همين حال، براساس اين اسناد، صدها هزار زن و دختر نيز در اين كشور مورد تجاوز عنف قرار گرفته اند.

برپايه اين گزارش، اكثر جنايات در فضايي كه اثري از مجازات نيست، صورت مي گيرد. سال ها درگيري در جمهوري دموكراتيك كنگو اين كشور را با نبود ثبات در وضعيت سياسي و قضايي روبرو كرده است. 

اين كشور در زمانى كه تحت ‏سلطه بلژيك بود به كنگوى بلژيك معروف بود و بعد از استقلال به كنگو نغيير نام يافت. در هنگام رياست جمهورى "موبوتو" مركز حكومت آن از "لئوپوليدويل" به "كينشازا" مبدل و نام كنگو به كنگوى كينشازا تغيير يافت و چون رودخانه كنگو در اين كشور جريان دارد و به زبان محلى زئير نام دارد، كشور مزبور به زئير معروف است. 

جمهوري دموكراتيك كنگو با 234500 كيلومتر مربع دومين كشور پروسعت آفريقا است. اين كشور در سال 1885ميلادي به صورت يك دولت مستقل تحت مالكيت پادشاه بلژيك لئوپولد دوم درآمد و در سال 1908ميلادي به صورت مستعمره ‏اى از سوى بلژيك معرفى شد.

اين كشور در سال 1960ميلادي تحت رهبرى "پاتريس لومامبا" قهرمان ملى آفريقاى سياه، استقلال خود را بدست آورد.

كنگو پهناور كه 77 برابر بزرگتر از بلژيك است، طى سالهاى 1876 تا 1908ميلادي ملك شخصى پادشاه بلژيك بود كه با استثمار بى‏ رحمانه مردمان اين كشور، به صورت يكى از ثروتمندترين افراد عالم درآمد.

اگر كارگران آفريقايى از فرامين وي تخلف مى ‏كردند تيرباران شده و يا دستهايشان قطع مى‏ شد. تعداد قربانيان رژيم لئوپولد دوم را بين 5 الى 8 ميليون ذكر نموده است. در ضمن در مدت سلطه بلژيك بسيارى از ذخائر مس، طلا و منابع ديگر كنگو غارت شد.

كينشازا در كنار رود كنگو قرار دارد و به لحاظ سيستم ادارى به 9 استان تقسيم مى‏شود. 250 نژاد دارد كه به 400 لهجه تكلم مى‏كنند، اما زبان رسمى اين كشور، فرانسوى است.

جمهوري دموكراتيك كنگو نخستين توليدكننده كبالت (73% توليد جهان) و ششمين توليد كننده مس در جهان است. معادن الماس، قلع، آهن، طلا، كرم، منگنز و زغال سنگ هم دارد.

کد خبر 317839

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha