لزوم ايجاد دانشكده هاي داروسازي و دندانپزشكي در دانشگاه علوم پزشكي زنجان / تكميل و راه اندازي بيمارستان آموزشي

ايجاد دانشكده هاي داروسازي و دندانپزشكي، ايجاد تغييراتي در هرم هيئت علمي، ترغيب متخصصين و اعضاي هيئت علمي خارج از استان براي همكاري با اين دانشگاه و تكميل و تجهيز و راه اندازي بيمارستان آموزشي در زنجان از مهمترين اولويت هاي دانشگاه علوم پزشكي زنجان است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهي مهر، دانشگاه علوم پزشكي زنجان داراي دانشكده هاي پزشكي، پيراپزشكي، پرستاري و مامايي در زنجان و دانشكده پرستاري در ابهر و يك هزار و 500 دانشجو است.

دانشكده پزشكي زنجان از سال 1366 با پذيرش دانشجو دررشته پزشكي (دكتري عمومي ) فعاليت آموزشي خود را شروع كرد و درحال حاضر با همكاري 47 نفر عضو هيئت علمي در مقطع علوم پايه و 68 نفر عضو هيئت علمي در مقطع باليني مسئول آموزش 400 نفر از دانشجويان پزشكي (دكتري عمومي ) در دوره هاي علوم پايه ، فيزيوپاتولوژي ، كارآموزي و كارورزي و 20 نفر دستيار در مقطع دكتري تخصصي در رشته هاي اطفال و داخلي هستند.

تا شهريور ماه سال 84 اين دانشكده موفق به تربيت فارغ التحصيل دكتري پزشكي عمومي به تعداد 609 نفر در طي 12 دوره و دكتري تخصصي به تعداد 39 نفر طي 7 دوره در رشته هاي اطفال و داخلي شده است.

مقطع كارشناسي ارشد رشته هاي انگل شناسي و بيوشيمي و كارداني رشته هاي اطاق عمل و فوريت هاي پزشكي به تازگي به مجموعه رشته هاي آموزشي دانشگاه علوم پزشكي زنجان اضافه شده است.

براي نخستين بار در دانشگاه علوم پزشكي زنجان 4 نفر از اعضاي هيئت علمي به رتبه دانشياري و 5 نفر به رتبه استادياري ارتقاء يافته اند.

دانشكده پيراپزشكي در بهمن ماه سال 1366 با پذيرش دانشجو دررشته علوم آزمايشگاهي آغاز به كار كرد و محل اوليه آن دردانشكده پزشكي بود .بعد از توسعه و ايجاد رشته هاي كارداني و بهداشت محيط ،كارداني بهداشت عمومي در دو گرايش بهداشت خانواده و مبارزه با بيماريها، كارداني بهداشت حرفه اي، كارداني راديولوژي و كارشناسي ناپيوسته بهداشت محيط، دوره شبانه با رشته هاي كارشناسي ناپيوسته بهداشت محيط، كارداني بهداشت محيط، كارداني بهداشت حرفه اي، كارداني بهداشت عمومي (بهداشت خانواده، مبارزه با بيماريها) تاسيس شد.

اين دانشكده در نيمسال اول هر سال تحصيلي دردوره شبانه و درنيمسال دوم هرسال تحصيلي دردوره روزانه از طريق آزمون سراسري دانشجو مي پذيرد و تعداد دانشجويان آن در حال حاضر حدود 700 نفر است.

گروه پرستاري دانشكده پرستاري و مامايي زنجان دانشجو در مقطع كارداني و با عنوان مدرسه عالي پرستاري با تعداد دانشجو از سال تحصيلي 66-65 شروع به فعاليت كرده است . پذيرش دانشجو همه ساله در نيمسال اول سال تحصيلي به تعداد 30 نفر از طريق ازمون سراسري دانشگاهها صورت مي گيرد .

محيط آموزشي دانشحويان پرستاري در كلاس درس ( اموزش تئوري ) و بيمارستانها و مراكز بهداشتي و درماني ( آموزش باليني ) و دانشجويان از كتابخانه ، سالن پراتيك ، سمعي بصري ، مولاژ واحد اينترنت براي اموزش بهره مي گيرند. در كنار امر آموزشي اعضاي هيئت علمي گروه پرستاري به امر پژوهش در مقوله هاي مرتبط با رشته مشغولند . رشته تكنسين اتاق عمل نيز از سال تجصيلي 74-73 در دانشكده داير شده است .

دانشجويان اين رشته در نيمسال دوم سال تحصيلي در مقطع كارداني به تعداد 20 نفر پذيرش مي شوند و آموزش آنها تحت نظر گروه پرستاري صورت مي گيرد.

رشته هوشبري نيز از سال تحصيلي 81-80 در دانشكده ايجاد شده است دانشجويان در نيمسال اول سال تحصيلي در مقطع كارداني به تعداد 15 نفر پذيرش مي شوند و آموزش انها تحت نظر گروه پرستاري صورت مي گيرد .

گروه مامايي از سال تحصيلي 66-67 و با پذيرش در مقطع كارداني شروع به فعاليت كرده است . در حال حاضر پذيرش دانشجو در نيمسال تحصيلي دوم به عداد 20 نفر از طريق آزمون سراسري دانشگاهها صورت مي گيرد . محيط آموزش مامايي - كلاس درس (اموزش تئوري ) و بيارستانها و مراكز بهداشتي  در ماني و (اموزش باليني ) است و دانشجويان از كتابخانه سالن پراتيك - سمعي بصري - مولاژ و واحد اينترنت براي آموزش بهره مي گيرند . در كنار فعاليت آموزشي اعضاي هيئت علمي به امر پژوهش در زمينههاي مرتبط با رشته مشغولند.

ارتقاء رتبه مجله دانشگاه به ترتيب به درجه علمي - ترويجي و سپس به درجه علمي - پژوهشي و راه اندازي آزمايشگاه تحقيقاتي دانشگاه علوم پزشكي زنجان نيز از ديگر موفقيت ها و زمينه هاي مهم پژوهش در اين دانشگاه است.

دربخش دانشجويي و امور فرهنگي، مجتمع خوابگاه هاي دانشجويي و بيمارستان وليعصر (عج) به تازگي راه اندازي شده و برنامه ريزي استراتژيك پنج ساله دانشگاه نيز تهيه شده است.

در چند سال اخير سالانه يك بيمارستان در استان زنجان راه اندازي شده و در اين ميان افزايش 28 مركز اورژانس پيش بيمارستاني، افزايش بخش هاي ICU  و CCU  در بيمارستان هاي استان، راه اندازي و تجهيز مركز آموزشي درماني حضرت وليعصر (عج) به عنوان يكي از مراكز مهم شمال غرب كشور بخش ديگري از فعاليت هاي بخش درماني دانشگاه علوم پزشكي زنجان است.

راه اندازي دو بيمارستان در منطقه ماهنشان وطارم با پنج تخصص و افزايش خانه هاي بهداشت به 90 باب نيز موجب افزايش شاخص هاي بهداشتي اين استان به طور چشمگيري شده است.

مركز آموزشي و درماني شفيعيه مركز آموزشي و درماني شهيد دكتر بهشتي مركز آموزشي و درماني حضرت وليعصر مركز آموزشي و درماني امدادي ابهر مركز آموزشي و درماني امدادي ابهر بيمارستان حضرت اميرالمومنين (ع) خدابنده بيمارستان حضرت اميرالمومنين (ع) خدابنده بيمارستان شهداي طارم بيمارستان بوعلي سينا خرمدره از جمله مراكز آموزشي درماني دانشگاه علوم پزشكي زنجان است.

کد خبر 317957

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =