مرمت كاروانسراي ينگي امام ساوجبلاغ

رئيس دفتر ميراث فرهنگي و گردشگري ساوجبلاغ ، از بازسازي و مرمت كاروانسراي ينگي امام در اين شهرستان خبر داد.

ولي الله سانيچ در گفتگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر در كرج گفت: اين كاروانسرا به دليل بي توجهي صورت گرفته در دوره هاي گذشته متروك و توقفگاه خودروهاي اسقاطي شده بود.

وي افزود: با مكاتبات و مذاكرات صورت گرفته با مسئولان ميراث فرهنگي پرونده مسكوت اين كاروانسراي به جريان افتاده است تا مكان ياد شده پس از ساماندهي به عنوان يكي از جاذبه هاي توريستي ساوجبلاغ مورد استفاده قرار گيرد.

سانيچ خاطر نشان كرد: كارشناسان اميدوار هستند با جريان دوباره پرونده ، كاروانسرا و امامزاده ينگي امام به مجموعه اي فرهنگي و تاريخي تبديل شود.

وي تصريح كرد: علت تاخير در پيگيري پرونده اين كاروانسرا همكاري ضعيف نيروي انتظامي بود كه خوشبختانه اين همكاري نيز محقق شد و هم اكنون اين كاروانسرا به سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري واگذار شده است.

رئيس دفتر ميراث فرهنگي و گردشگري ساوجبلاغ اظهار داشت: بر اساس صورت جلسه اي كه در همين خصوص منعقد شده است ، شهرداري هزينه هاي ريالي صرف شده در مجموعه ينگي امام را محاسبه خواهد كرد و پس از آن قرارداد كاربري فرهنگي از اين مكان با ميراث فرهنگي و گردشگري منعقد مي شود.

سانيچ يادآور شد: ميراث فرهنگي نيز بخشي از بودجه هاي لازم براي تعمير و مرمت آثار باستاني را به طور ساليانه با همكاري شهرداري تامين خواهد كرد.

كاروانسراي ينگي امام از آثار باقيمانده از دوران صفوي است كه به دليل وسعت ، نوع معماري ، قرار گرفتن در مركز شهر و نوع مصالح به كار رفته در آن ، مورد توجه كارشناسان ميراث فرهنگي است.

دفتر ميراث فرهنگي شهرستان ساوجبلاغ از 6 ماه قبل كار خود را آغاز كرده است.

کد خبر 318005

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha