تعامل و فعاليت بدون دغدغه هنرمندان و نويسندگان ايران را دنبال مي كنيم

همايش نخستين جايزه نقد ادب و هنر عصر روز چهارشنبه ششم ارديبهشت 85 از سوي خانه نقد بنياد نويسندگان و هنرمندان برگزار شد .

 به گزارش خبرنگار فرهنگ و ادب مهر ، در ابتداي مراسم صادق كرميار- مدير بنياد نويسندگان و هنرمندان در معرفي عملكرد بنياد تصريح كرد : مهم ترين هدف از ايجاد بنياد نويسندگان و هنرمندان ايجاد فضايي مناسب براي تعامل و فعاليت بدون دغدغه هنرمندان و نويسندگان ايران است .

وي ادامه داد : از جمله فعاليت هاي بنياد مي توان به جشنواره " ايران ما " در سال گذشته اشاره كرد كه دومين دوره آن در حال برگزاري است و درخرداد سال جاري از  نويسندگان ، شاعران و هنرمندان برگزيده آن جشنواره تقدير خواهد شد .

مديربنياد نويسندگان وهنرمندان خاطرنشان كرد : اين بنياد ازخانه داستان به مديريت محمد رضا گودرزي ، خانه نقد به مديريت شاهرخ تندرو صالح و خانه طنز به مديريت جلال رفيع تشكيل شده است . ازسيزدهم ارديبهشت نيزخانه ترانه بنياد به مديريت اهورا ايمان فعاليت خود را آغاز خواهد كرد .

وي اضافه كرد : بنياد نويسندگان و هنرمندان در شال 85 برنامه هاي مختلفي را در پيش رو خواهد داشت و امروز نيز اولين جايزه نقد ازسوي هيات داوران اين بنياد اهداد مي شود .

در ادامه همايش محمود عباديان از منتقدان ادبي در بيان جايگاه نقد در علم و ادبيات گفت : غرض از نقد در علم ارزيابي صلاحيت متن است . وظيفه نقد توجه به ارزش هايي است كه زندگي بشر را نمايان مي كند وبا معرفي آنها شرايط درك ادبيات فراهم مي شود .

وي تصريح كرد : نقد يك امر نسبي است و منتقدان مختلف يك اثر واحد را به گونه هاي متفاوت عرضه مي كنند .  در تحليل ادبي وعملي با دو گونه نقد مواجه هستيم . در يك نقد از كل آثار نويسنده يا هنرمند و بر اساس آشنايي و برداشت هاي شخصي از وي به نقد آثارش مي پردازيم و نگاهي از بيرون به متن مي افكنيم .

عباديان  ادامه داد : در نوع دوم نقد از آثار نويسنده به شيوه نگارش و ميزان مهارت وي پي مي بريم كه اين نقدي از درون به اثر هنرمند و نويسنده است .

وي توضيح داد : به عنوان مثال با نگاهي دقيق به داستان سگ ولگرد از صادق هدايت با  تعارض غريزه و عرف حاكم روبرو هستيم كه در آثار ديگر هدايت چون عروسك پشت پرده و سه قطره خون نيز ديده مي شود . بنابراين مي توانيم از تعارض غرايز و عرف و سنت حاكم بر جامعه به عنوان معضل زندگي صادق هدايت ياد كنيم .

در ادامه همايش ، جلال رفيع ، از فعالان عرصه طنز تصريح كرد : نقد در جامعه ما سابقه تاريخي و طولاني دارد و با نگاهي به آثار شاعران كهن فارسي مي توان به ريشه هايي از نقد رسيد . در ايران در دوران قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نقد با اختلاف هايي وجود داشته است .

وي تاكيد كرد : در تقويت يا ضعف نقد با عوامل متعددي روبرو هستيم . حكومت ها در كنار مذهب ، فرهنگ و تربيت در آن دخالت دارند .

دربرخورد با نقد در جامعه يك سهم اساسي را بايد به آحاد جامعه ايران داد . ما در كشور خود با بيماري هاي ملي مواجه هستيم كه به گروه خاصي تعلق ندارند . يكي از آنها قديس سازي ذهني و عيني است به گونه اي كه پديده يا شخصي را در عرصه هاي ادبي ، سياسي ، فرهنگي و ... فراتر از مجال نقد قرار دهيم .

رفيع ادامه داد : كمتر تحمل كردن يكديگر نيز از جمله بيماري ها است . در دهه شصت ميان روشنفكران و عناصر انقلابي جدال و نفي متقابل و غير منطقي حاكم بود كه به تدريج در دهه هاي هفتاد و هشتاد به سلامت ملي تبديل شد .

اين طنز نويس خاطرنشان كرد : تمام شاعران و نويسندگان تاريخ ايران از جمله ناصر خسرو ، سعدي ، مولانا ، حافظ و عبيد زاكاني و ديگران در زمان خود بهترين ناقد بودند و با سلاح طنز حتي به نقد اصول آفرينش و اعتقادات عمومي مي پرداختند . قدرت بيان يك ناقد نيز از عواملي است كه مي تواند بهترين سنگر براي ماندگار شدن نقد به حساب آيد .

به گزارش مهر ، در ادامه همايش دكتر اميد روحاني ، از اعضاي هيات داوران نخستين جايزه نقد ادب و هنر در مورد روند داوري گفت : وقتي براي داوري درجايزه نقد ادب و هنر خوانده شديم هيچ كدام از داوران تصور نمي كرد كه با مسئوليت دشواري روبرو شده است . ولي وقتي به كار وارد شديم متوجه شديم كه قبل از هر كار بايد به تعريفي جامع و صحيح از نقد و منتقد دست يابيم .

وي اضافه كرد : تاريخ هفتاد الي هشتاد ساله نقد معاصر در ايران نشان مي دهد كه شارحان اولين منتقدان اين عرصه بوده اند كه نقد هاي آنها طي چند سال اخير به صورت كتاب در آمده است . با اينكه شارح و منتقد قابل تفكيك به نظر نمي رسند ولي بايد ميان شرح و نقد تفاوت قايل شويم .

وي تاكيد كرد : قصد هيات داوران در اين داوري انتخاب بهترين نبود بلكه هدف ما احترام به هويت يك مقوله تاثير گذار بود . در اين داوري ميزان تاثير ناقد بر نسل هاي بعد اساسي ترين محورارزش گذاري بوده است .

در ادامه همايش ، شاهرخ تندرو صالح ، مدير خانه نقد بنياد نويسندگان و هنرمندان  بيانيه هيات داوران نخستين جايزه نقد ادب و هنررا قرائت كرد . در اين بيانيه با اشاره به روند داوري بر اساس تمركز بر روي ارزش كيفي آثار و نيز كيفيت و كميت تاثير گذاري نقدها بر فرهنگ جامعه ، پنج منتقد برگزيده در عرصه هاي  ادبيات ، هنرهاي تجسمي ، مويسقي ، سينما و تئاتر معرفي شدند .

به گزارش مهر ، سپس به دكترپروين سلاجقه به پاس تلاش در عرصه نقد شعر و ادبيات كهن ايران ، شهلا زرلكي به خاطر نوشتن نقد بر ادبيات داستاني ايراني و خارجي ، ساسان فاطمي به پاس ارائه مباحث نظري نقد موسيقي ، علي اصغر قره باغي به خاطر تلاش در شناساندن هنرهاي تجسمي مدرن ايران و جهان و خسرو دهقان به پاس تاويل انتقادي آثار سينمايي ايران و جهان جايزه نقد ادب و هنر اهدا شد .

گفتني است دبير جايزه نقد استاد عبدالعلي دستغيب و هيات داوران نخستين جايزه نقد ادب و هنر ، فتح الله بي نياز ، دكتر اميد روحاني ، مديا كاشيگر ، دكتر مسعود كوثري و دكتر سيما وزير نيا بوده اند .

کد خبر 318031

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha