مقامات آمريكا با اشاره به تلاشها براي تطميع و تشويق روسيه به همكاري با اين كشور بر ضد ايران به منظور متوقف كردن برنامه هسته اي صلح آميز ايران اعلام كردند كه واشنگتن در حال بررسي احتمال توافقي با روسيه در حوزه انرژي هسته اي غير نظامي است تا بتواند بر ايران فشار وارد كند.

به گزالرش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري رويترز، برخي از مقامات آمريكايي كه خواستند نام آنها فاش نشود، اخيراً اعلام كرده اند كه دستيابي به توافق احتمالي در بخش انرژي هسته اي با مسكو در حال بررسي است و اين امر مي تواند بازاري را بزرگتر از بازار ايران در اختيار تكنولوژي هسته اي روسيه قرار دهد تا همكاري اين كشور را با آمريكا براي فشار بر ايران آسان ترنمايد.

يك مقام آمريكايي به اين خبرگزاري گفت: توافق همكاري با مسكو مسئله اي است كه واشنگتن با جديت آن را ارزيابي و بررسي  مي كند و به گفته وي كاخ سفيد طي  دو ماه اخير دراين باره  با كرملين گفتگو كرده است.

وي افزود: چنين توافقنامه اي زيربنايي  گرچه دوطرف را به اجراي هيچ طرح خاصي ملزم  و متعهد نمي كند،اما براي همكاري دو كشور محدوده اي بزرگتر فراهم مي كند و ممكن است به اين ترتيب به طرف روسي ثابت كنيم بازار ما بزرگتر از بازار ايران است.

"رابرت اينهورن" كارشناس مركز پژوهشهاي راهبردي و بين المللي  و از مقامات ارشد سابق آمريكايي در منع تكثير سلاحهاي هسته اي ضمن درست خواندن طرح دستيابي به توافقي هسته اي با روسيه در عين حال خاطر نشان كرد كه چنين توافقي به خودي خود مشخص نمي كند كه آيا  روسيه موضع سختي در برابر ايران خواهد گرفت يا خير؛ به گفته وي، گذشت زمان اين مسئله را نشان خواهد داد.

اينهورن افزود: آمريكا از دستيابي به توافقي با روسيه در اين زمينه دستاورد زيادي خواهد داشت و مسكو نيز براي دستيابي به چنين توافقنامه اي امتياز زيادي نخواهد داد، ولي اين توافقنامه به روسيه انگيزه خواهد داد تا از همكاري با آمريكا بهره ببرد.

شوراي روابط خارجي آمريكا كه يك مؤسسه پژوهشي عمده در سياست گذاري آمريكا به شمار مي رود؛ اخيرا در مطالعه اي عنوان كرده است كه روسيه تنها قدرتي است كه  مي تواند به طور مؤثري ايران را در صورت ادامه احداث تاسيسات مورد نياز براي  تكميل چرخه حساس توليد سوخت هسته اي ، تهديد به انزواي هسته اي كند.

اين شورا همچنين در ارائه راهبرد خود  از واشنگتن خواسته است تا براي دستيابي به توافق در بخش  انرژي هسته اي با روسيه گفتگو كند.

كارشناساني كه اين تحقيق را انجام داده اند بر اين باورند كه چنين توافقي الزاماً به معناي كسب حمايت مسكو به شمار نمي رود، بلكه همكاري مفيد سبب اعتماد سازي متقابل خواهد شد و مي توان اين اعتماد متقابل را در يك چارچوب حقوقي كه گسترده تر از همكاري در حوزه اتمي  باشد، تقويت نمود.

کد خبر 318072

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha