دولت بوش از زمان حملات تروريستي 11 سپتامبر ، حدود 30 بار به اعضاي انتخابي كنگره آمريكا در مورد برنامه جاسوسي سازمان امنيت ملي آمريكا گزارش داده بود.

 به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روزنامه يو اس اي تودي، اين اطلاعات از ميان اسنادي به دست آمد كه روز گذشته " جان نگروپونته" رئيس سازمان اطلاعات ملي آمريكا آنها منتشر كرد.

انتشار اين اسناد در آستانه جلسه توضيح ژنرال هايدن رئيس جديد سيا بود كه قرار است امروز برگزار شود.

اين ليست نشان داد كه نيمي از جلسات سري طي پنج ماه گذشته برگزار شده است، يعني پس از آنكه روزنامه نيويورك تايمز از برنامه جاسوسي سازمان امنيت ملي آمريكا پرده برداشت.

تا آن زمان تنها رهبران و مقامات ارشد كميته هاي اطلاعاتي بودند كه از اين گزارشها در مورد "برنامه جاسوسي تروريستي" كاخ سفيد مطلع مي شدند.

پس از آنكه بوش در ماه دسامبر( آذرماه) از برنامه جاسوسي غيرقانوني مطمئن شد، دولت وي از تعداد بيشتري از اعضاي كنگره ، سازمان امنيت ملي و يا كاخ سفيد خواست تا در جلسه هاي سري شركت داشته باشند تا جايي كه به طور كلي 31 نفر از اعضاي كنگره در يكي از اين جلسات شركت داشتند.

اين اسناد به اعضاي كنگره  آمريكا كمك خواهد كرد تا از برنامه جاسوسي سازمان امنيت ملي پيش از جلسه سوال و پاسخ و تاييد هايدن در مقابل كميته اطلاعاتي سنا آگاه شوند. 

هايدن بين سالهاي 1999 تا 2005 رياست سازمان امنيت ملي آمريكا را بر عهده داشته است.

يك مقام ارشد اطلاعاتي اعلام كرده بود كه جرج بوش رئيس جمهوري آمريكا از اكتبر سال 2001 ميلادي تاكنون 36 بار از برنامه استراق سمع شخصي استفاده كرده است.

روزنامه نيويورك تايمز مدتي پيش نيز نوشته بود كه استراق سمع بوش فقط مربوط به مكالمات تلفني در داخل آمريكا نبوده است و برخي مكالمات خارجي هم شنود مي شده اند.

خبر استراق سمع بوش از مكالمات تلفني و ايميل هاي خصوصي افراد از سوي منابع هر دو حزب دموكرات و جمهوري خواه مورد انتقاد قرار گرفت و بسياري از گروههاي طرفدار حقوق بشر چنين امري را كاملا در مغايرت با قوانين مربوط به حقوق بشر دانستند.

کد خبر 327707

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =