/ گزارش مهر از توسعه بندر خرمشهر/ بندر خرمشهر از حماسه مقاومت و فتح تا حماسه سازندگي و اقتدار

خبرگزاري مهر- گروه اقتصادي: بدون ترديد بندر خرمشهر روزي دروازه تجاري مردم ايران بوده و سابقه دويست ساله تجارت و بازرگاني در اين بندر استراتژيك و آبراه مهم اروندرود، مؤيد نقش تاثيرگذار اين مجموعه عظيم اقتصادي است كه در 50 ساله گذشته شريان حياتي اقتصاد كشور به شمار مي‌رفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي مهر، نزديكي بندر خرمشهر به مراكز مهم جمعيتي، اقتصادي، كشاورزي و اجتماعي و وجود رودخانه آب شيرين آن و همچنين وجود راه آهن، فرودگاه و جاده هاي ترانزيتي به همراه نيروي كار فعال جايگاه استثنايي به آن بخشيده بود ، به طوري كه بزرگترين بندر كشور ، بندر خرمشهر در پايان سال 1356 نزديك به 4 ميليون تن عمليات تخليه و بارگيري كالا را انجام داده بود.

 ثروت و رونق اقتصادي به بركت بندر خرمشهر بافت جمعيتي منطقه را نيز طوري  رقم زده بود كه آنها را آماده همه گونه فداكاري براي ميهن اسلامي ساخته بود. بروز جنگ تحميلي و حمله وحشيانه صدام جنايتكار اين شهر مهم را پيشاني جنگ ساخت و خرمشهر صحنه هاي شديدترين نبردهاي نا برابر شد.

مقاومت مردم خرمشهر كه بواسطه تاثيرات ساختار بندر خرمشهر شكل گرفته بود مسير جنگ را به نفع كشورمان تغيير داد و اين موضوع به خوبي نقش تاثيرات بندر در زندگي مردم اين سامان را نشان مي دهد.

در روزهاي حماسه و مقاومت، بندرخرمشهر از فضاي اقتصادي و بازرگاني به فضاي جنگ و نبرد تغيير پيدا كرد و انبارها و اسكله ها بجاي فعاليت و كار به صحنه خونين نبردهاي تن به تن مبدل گشت. در حماسه فتح نيز بندر خرمشهر به عرصه غافلگيري، زبوني و تسليم دشمن تبديل شد و سرود فتح نهايي در اين بندر رقم خورد .

مهندس ابراهيم ايدني مدير كل بندر و كشتيراني خرمشهر در اين زمينه مي گويد: پس از پايان جنگ شاهد انهدام 50 درصد 15 اسكله بندر بوديم، تنها در 12 بخش بندر خرابي ها صد درصد بود، خطوط آهن داخل بندر 80 درصد و انبارهاي مسقف نگهداري و ترانزيت كالا تا 75 درصد منهدم شده بودند، ساختمان هاي اداري 65 درصد خرابي را تحمل كرده بودند و در دو بخش ديگر 70 و 90 درصد خرابي را شاهد بوديم و بطور متوسط 75 درصد بندر را از دست داده بوديم.

وي تاكيد كرد : به جرأت مي توانم بگويم كه در بندر و كشتيراني  خرمشهر اين سخن امام(ره) را كه گفته بود بازسازي را نيز مثل جنگ جدي بگيرد، را با تمام وجود اجرا كرديم به طوري كه شاهد آن هستيم امروز 80 درصد بندر خرمشهر بازسازي شده و بازسازي ساير اسكله ها تا سال آينده بندري مهم و استراتژيك را در شمال غرب خليج فارس خواهيم داشت كه اقتدار نظام مقدس جمهوري اسلامي را در ابعاد سياسي و اقتصادي در اين منطق مهم به نمايش مي گذارد.

مدير كل بندر و كشتيراني خرمشهر با تبريك يوم الله سوم خرداد سالروز آزادي خرمشهر گفت : به بركت تسهيلات معافيت سود بازرگاني و نگاه ويژه سازمان بنادر و كشتيراني در آماده سازي بستر لازم براي مبادلات بازرگاني سال گذشته رقم تخليه و بارگيري كالا از يك ميليون تن گذشت و بندر خرمشهر به دومين بندر كانتينري كشور تبديل شد تا بيش از 20 هزار نفر بصورت مستقيم و غير مستقيم از آن ارتزاق نمايند.

وي تصريح كرد : اين اقدام در شهري مانند خرمشهر كه نرخ بيكاري آن تا 30 درصد است يك جهاد مقدس در امتداد حماسه مقاومت و فتح است.

مهندس ايدني  افزود : بيش از 33 ميليارد تومان تزريق اعتبار جايگاه بندر خرمشهر را در بين بنادر كشور و منطقه بشدت بالا برده است و اين روند امسال و تا پايان سال به 50 ميليارد تومان خواهد رسيد. ايدني اضافه كرد: براي امسال 14 پروژه مهم در دستور كار داريم.

وي در پايان گفت : پيام جديد مقام معظم رهبري در رابطه با خرمشهر تكليف كاري ما را بسيار جدي تر كرده است و ما امروز  در بندر خرمشهر خود را در سنگر جهاد اقتصادي مكلف به حفظ دستاوردهاي دفاع مقدس و سرافرازي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران مي دانيم و امروز بوق كشتي هاي تجاري در آبراه استراتژيك اروند رود و در كنار اسكله هاي بندر خرمشهر يادآور سرود پيروزي حماسه سازان سوم خرداد خواهد بود.

کد خبر 331140

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =