سياستهاى جنگ‌طلبانه آمريكا «احمقانه» و «خطرناك» است

ما مثل يك حسابدار فهرست كامل قربانيان سوءقصدهاى تروريستى راثبت كرده‌ايم ­كه رشد تعداد آنها وحشتناك و دردناك است­ ، اما هيچكس به شمارش جنازه‌هاى قربانيان حملات موشكى و بمباران‌هاى نيروهاى آمريكايى نمى‌پردازد .

به گزارش مهر، به نقل از خبرگزاري آلمان  در مراسم برگزارى هفتاد و دومين كنگره جهانى انجمن قلم در پايتخت آلمان گونترگراس نويسنده معروف الماني سياست هاي بوش را نقد كرده است.

مراسم هفتاد و دومين كنگره‌ جهانى انجمن قلم «پن» با حضور نويسندگانى از سراسر جهان روز سه‌شنبه (23ماه مه)در برلين شروع شد .  در اين همايش با عنوان اصلي " نوشتن در جهانى فاقد صلح " حدود 450 نماينده از 80 كشور در كنگره جهانى قلم حضور داشتند.

در اين همايش  چشمگيرترين و جنجالى ‌ترين سخنان ، سخنرانى گونتر گراس نويسنده سرشناس آلمانى و دارنده جايزه نوبل ادبيات بود.  گراس در نطق خود دولتهاى آمريكا و انگلستان را به « رياكارى و دروغ » متهم كرد و با صراحت اعلام داشت كه اين دو نفر خود متهم هستند كه با سياستهاى خود به گسترش تروريسم كمك مى ‌كنند.

وى گفت: در شرايط كنونى در دام تكبر و غرورابرقدرتى يكه تاز و بدون رقيب افتاده ايم  كه همواره در يافتن و ساختن دشمن جديد موفق بوده است. ابرقدرتى  كه مى‌خواهد بر تروريسمى دست پرورده و خود ساخته  ـ مانند اسامه بن‌لادن ـ با ابزار و زبان  اسلحه  و تهديد و ترور غلبه كند. و ديديم كه جنگى با زيرپا نهادن قوانين جهان متمدن به راه افتاد كه نه تنها ترور و تهديد پايان نيافته، بلكه روز به روز دامنه ترور و تهديد را گسترده تر كرده است .

گونتر گراس با نگاهى تحليلى به نحوه رشد  نزاع هاي  بين‌المللى در پايان دوران جنگ سرد، خاطر نشان ساخت كه آمريكا با  تهمت و افترا دادن  با به كار بردن عباراتي همچون  « محور شرارت  و خباثت » به ديكتاتورى‌هاى جهان، تنها تداوم  و ادامه حضور بنيادگرايى  پايدار را تثبيت كرده است . وى در ادامه افزود : از چنين سياستى احمقانه ‌تر و خطرناك ‌تر هيچ نمونه ديگري نمي توان يافت .

نويسنده 78 ساله آلمانى سپس نقل قولى از نطق هارولد پينتر را از مراسم دريافت جايزه نوبل ادبيات  در سال گذشته ذكر كرد و به حمايت از اين نويسنده انگليسى كه در مظان اتهام و حمله بسيارى از محافل بريتانيا قرار گرفته پرداخت .

گراس  با نگاهى به نطق هارولد پينتر گفت كه ايالات متحده آمريكا پس از پايان جنگ دوم جهانى از «تمام ديكتاتورى‌هاى راستگراى نظامى دنيا» از اندونزى گرفته تا شيلى پشتيبانى و حمايت كرده است. «جنايات  ريشه اي و بنيادي آمريكا ، پليد و  وحشيانه بوده، اما چندان در اين مورد  كسي سخن نگفته‌است». در ادامه گراس افزود: «البته ما مثل يك حسابدار فهرست كامل قربانيان سوءقصدهاى تروريستى راثبت كرده‌ايم ­كه رشد تعداد آنها وحشتناك و دردناك است­ اما هيچكس به شمارش جنازه‌ هاى قربانيان حملات موشكى و بمباران‌هاى نيروهاى آمريكايى نمى‌پردازد».

کد خبر 331394

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =