۷ خرداد ۱۳۸۵،‏ ۸:۰۳
امروز در تاريخ

خبرگزاري مهر : امروز يكشنبه هفتم خرداد ماه سال 1385 هجري شمسي مقارن است با سي ام ربيع الثاني سال 1427 هجري قمري و برابر است با بيست و هشتم مي 2006 ميلادي .

افتتاح نخستين مجلس شوراي اسلامي :


در چنين روزي درسال 1359 نخستين مجلس شوراي اسلامي دراين روزآغاز به كار كرد . هفتم خرداد درهردوره  به عنوان روز آغاز به كارمجلس جديد بوده است به طوري كه مجلس دوم درسال 1363 مجلس سوم درسال 1367 ، مجلس چهارم درسال 1371 ، مجلس پنجم در سال 1375 و مجلس ششم در سال 1379 در اين روز آغاز به كار كرده اند .

سوء قصد به جان آيت الله هاشمي رفسنجاني :


در چنين روزي در سال 1358 گروه منحرف فرقان در يك اقدام تروريستي آيت الله اكبرهاشمي رفسنجاني رييس مجمع تشخيص مصلت نظام را مورد سوء قصد قرار دادند .  خوشبختانه اين سوء قصد با بن بست روبرو گرديد. گروه فرقان از ابتداي انقلاب اسلامي با اهداف تروريستي شماري از برترين فرزندان انقلاب را به شهادت رساند  .   

در گذشت حاج شيخ علي اكبر نهاوندي :
در چنين روزي در سال 1369 ه ق عالم بزرگوار حاج شيخ علي اكبر نهاوندي  از استادان حوزه علميه ديده از جهان فروبست .

تولد كلود آنت :
در چنين روزي در سال 1868 ميلادي كلود آنت نويسنده مشهور فرانسوي ديده به جهان گشود . دختر گمشده عنوان مهمترين اثر اوست .

تولد يان لنكستر فلمينگ :


در چنين روزي در سال 1908 ميلادي فلمينگ نويسنده مشهور انگليسي ديده به جهان گشود . سري داستانهاي مهيج «جيمز  باند » عنوان مهمترين اثر اوست .

تولد پارتيك وايت :
در چنين روزي در سال 1912 ميلادي پاتريك وايت نويسنده مشهور استراليايي ديده به جهان گشود . دره شاد عنوان مهمترين اثر اوست . وي به سال 1973 ميلادي جايزه نوبل ادبي را در يافت كرد .

تولد فرانتس نوريسيه :
در چنين روزي در سال 1927 ميلادي فرانتس نوريسيه نويسنده بر جسته فرانسوي به دنيا آمد . يك بورژواي كوچك عنوان مهمترين اثر اوست .

استقلال آذر بايجان  :
در چنين روزي در سال 1918 ميلادي تاتار ها استقلال آذرباييجان را از روسيه  اعلام كردند . همه ساله چنين روزي به عنوان روز ملي در اين كشور گرامي داشته مي شود .

كودتا در پرتغال :
در چنين روزي در سال 1926 ميلادي بر اثر يك كودتاي نظامي در پرتغال ژنرال مانوئل گومز دو كوستا قدرت را در اين كشور در دست گرفت .

قتل عام مردم :
در چنين روزي در سال 1942 ميلادي بيش از هزار و هشتصد تن از چكسلواكي ها بر اثر حمله نازي ها به منطقه هدريخ در اين كشور كشته شدند .

تشكيل سازمان آزادي بخش :


در چنين روزي در سال 1964 ميلادي كنگره ملي فلسطين سازمان آزادي بخش اين كشور را تشكيل داد .

تظاهرات عليه  دو گل :


در چنين روزي در سال 1958 ميلادي دولت فيلملين در فرانسه از قدرت كناره گيري كرد . در اين ميان بيش از دويبست هزار نفر عليه دو گل در اين كشور دست به تظاهرات زدند .

رو زملي اتيوپي : 
درچنين روزي در سال 1991 ميلادي به عنوان رو زملي اتيوپي نامگذاري شد . از آن پس همه ساله اين روز در كشور اتيوپي  گرامي داشته مي شود .

روز استقلال ارمنستان :
در چنين روزي در سال 1918 ميلادي ارمنستان به استقلال دست يافت . همه ساله چنين روزي به عنوان روز استقلال اين كشور گرامي داشته مي شود .

کد خبر 332291

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =