رئيس جمهوري عراق در ديدار با نماينده حقوق بشر انگليس بر آزادي تمام زندانيان عراقي از بازداشتگاههاي عراق و نيروهاي چند مليتي تاكيد كرد.

به گزارش خبرگزاري مهربه نقل ازخبرگزاري فرانسه،جلال طالباني رئيس جمهوري عراق دربيانيه اي خواستار آن شد تا همه زندانيان عراقي از زندانهاي عراق و بازداشتگاههاي نيروهاي چند مليتي مستقر در اين كشور كه اتهاماتشان ثابت نشده، آزاد شوند.

در اين بيانيه كه پس از ديدار طالباني با " آن كلويد" فرستاده توني بلر نخست وزير انگليس در امور رسيدگي به حقوق بشر صادر شد، آمده است: اين تصميم شوراي رياست جمهوري است كه پيش از اين نيز ما به اجماع چنين تصميمي را اتخاذ كرديم و از نيروهاي ائتلاف و دولت خواستيم تا همه زندانيان زندانهاي عراق و نيروهاي چند مليتي را كه اتهاماتشان ثابت نشده ، آزاد كنند.

فرستاده حقوق بشر بلر نيز اظهار داشت:" وضعيت عراق درحال حاضر درمقايسه با زمان صدام بسيار متفاوت است وكساني كه درخارج مي گويند عراق در زمان صدام از زمان كنوني بهتربود،به اين علت است كه تاكنون به عراق نيامدند و از وضعيت عراق در زمان صدام خبر ندارند". 

اين مقام انگليسي بدون اشاره به رفتارهاي غير انساني نظاميان كشورش با زندانيان عراقي ادعا كرد:كشتار بيگناهان درهرمكاني امري مطرود است.

منابع آگاه مستقل اعلام كردند كه 14 هزار عراقي درحال حاضر در بازداشتگاههاي آمريكايي زنداني هستند كه از اين تعداد 8 هزار نفر در بوكا در جنوب و 4500 تن در ابوغريب در غرب بغداد و 1300 تن ديگر هم در فورت سوز در شمال در كردستان عراق و همچنين نزديك به 100 تن هم در كروبر واقع در نزديكي فرودگاه بغداد هستند. 

اين درحالي است كه وزارت امورخارجه آمريكا در گزارش حقوق بشر خود بدون اشاره به اقدامات هولناك نظاميان آمريكايي در حق زندانيان عراقي اعلام كرد كه نيروهاي عراقي نزديك به 10 هزار تن را تا پايان سال 2005 زنداني كردند.

 

کد خبر 332359

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =