تعداد پرستاران مراكز درماني يك چهارم حداقل استاندارد جهاني است / 75 درصد پرستاران شاغل دچار افسردگي هستند

رئيس سازمان نظام پرستاري اعلام كرد: به ازاي هر تخت فعال بيمارستاني ، نصف نفر پرستار شاغل داريم در حالي كه كشورهاي فقيرتر از ايران براساس حداقل استاندارد جهاني داراي 2 پرستار به ازاي هر تخت هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر ، رئيس سازمان نظام پرستاري كشور صبح امروز در نشستي خبري به مناسبت روز پرستار (12 خرداد) افزود: كمبود 75 درصدي نيروي پرستاري باعث شده است خدمات ارائه شده يا كامل انجام نشود يا توسط همراه بيمارو.. صورت گيرد .

غضنفر ميرزابيگي اضافه كرد: مطالعات ما نشان مي دهد در صورت تامين 8/1 نيرو به ازاي هر تخت بيمارستاني ، سرويس دهي در بهترين شرايط انجام خواهد گرفت.

رئيس سازمان نظام پرستاري كشور مهمترين مشكل جامعه پرستاري را عدم شناخت مردم و مسئولان از اين حرفه دانست و تصريح كرد: تاسف مي خوريم كه با وجود 145 دانشكده پرستاري در كشور و 7 هزار فارغ التحصيل مقاطع مختلف اين رشته در سال ، هنوز شناخت غالب مسئولان از اين رشته عميق نيست و پرستاري جايگاه شايسته خود را ندارد.

وي با اشاره به پرخرج بودن آموزش رشته پرستاري نسبت به ديگر رشته ها ، خاطر نشان كرد: بي اعتنايي به پرستاري علاوه بر زيانهاي مالي كه بر دولت دارد باعث شده پرستاري ايران در حوزه بين الملل هم با مشكل مواجه شود.

مشاور وزير بهداشت از جمله معيارهاي مجامع بين المللي براي ارزيابي جايگاه پرستاري كشورها را حدود اختيار تجويز دارو توسط آنان و نقش شان در پيشگيري از بروز بيماريها و بازتواني بيماران، عنوان و يادآور شد: اگر پرستار حتي در شرايط بحراني كه پزشك بر سر بالين بيمار نيست ، براي نجات جان او اقدام دارويي انجام دهد خارج از شرح وظايف خود حركت كرده و ممكن است مورد مواخذه هم قرار گيرد.

وي تاكيد كرد: هدف ما از درخواست دادن اختيار تجويز دارو به پرستاران در شرايط بحراني، تنها ارتقا خدمات و نجات جان بيماران است.

ميرزابيگي از شيوع اضطراب و افسردگي در ميان پرستاران خبر داد و گفت: مطالعات انجام شده نشان مي دهد كه 75 درصد شاغلان حرفه پرستاري دچار نوعي از مشكلات اضطرابي و افسردگي هستند.

رئيس سازمان نظام پرستاري از كمبود كادر پرستاري به عنوان معضلي جهاني ياد و اضافه كرد: نيمي از 150 هزار پرستار موجود در كشور بيكارند كه البته از ميزان پرستاران جوياي كار اطلاعي در دست نيست.

وي پايين بودن حقوق و ساعت كاري بالا را از مشكلات پرستاران دانست و تصريح كرد: ميانگين دريافتي پرستاران از ميانگين كف حقوق معلمان 30 هزار تومان پايين تر است وپايين تراز ديگر كاركنان دولت است. در حالي كه دركشورهاي ديگر حقوق پرستاران در رده هاي اول تا سوم و نهايتاً چهارم قرار دارد و ادامه اين روند باعث افزايش مهاجرت آنان به ديگر كشورها خواهد شد.

ميرزابيگي با اشاره به شدت گرفتن خشونت عليه پرستاران در كشور ، اظهار داشت: خشونت در بخشهاي رواني ، اورژانسها و سالن انتظار اتاق عمل توسط بيماران و همراهان افزايش يافته است .

وي با انتقاد شديد از عدم احتساب حرفه پرستاري به عنوان شغل سخت و زيان آور گفت: در بخش دولتي به بهانه عدم اعتبار و در بخش خصوصي به دليل عدم وجود قانون ، پرستاري جزو مشاغل سخت و زيان آور محسوب نمي شود كه در اين خصوص معاون سلامت وزير بهداشت مامور حل و فصل موضوع شده و طرحي نيز در مجلس در حال پيگيري است.

رئيس سازمان نظام پرستاري از استخدام پرستاران به صورت شركتي به رغم مصوبه دولت مبني بر منع اين نوع استخدام خبر داد و افزود: برخي مديران به خصوص در استانهاي شمالي و به ويژه در مازندران ، با استفاده از ماده 88 قانون برنامه چهارم اقدام به واگذاري بخش هاي اورژانس و ويژه به بخش خصوصي كرده اند كه  جاي نگراني دارد. 

وي همچنين از افزايش پذيرش پسران در رشته پرستاري خبر داد و اظهار داشت: با توجه به نياز كشور به پرستاران مرد ضمن افزايش شهميه پسران در دانشگاههاي دولتي ، دانشگاه آزاد نيز براي اولين بار به ميزان 50 تا 40 درصد ظرفيت دانشجوي پسر مي پذيرند.

ميرزابيگي با اشاره به تصويب هيئت دولت مبني بر تسري آيين نامه ارتقاء شغلي به مشاغل پرستاري ، خواستار اعمال اين مصوبه در مراكز درماني شد .

مشاور وزير بهداشت خاطر نشان كرد: پس از ارائه مشكلات جامعه پرستاري به دكتر احمدي نژاد ، رئيس جمهور در 23 آذرماه سال 84 دستور تشكيل شورايي در بالاترين سطح و به رياست معاون اول خود و عضويت وزير بهداشت و رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي را داد كه تاكنون از نتايج كار اين شورا اطلاعي در دست نيست و اميد مي رود به مناسبت روز پرستار شاهد خبرهاي خوشي از رئيس جمهور و اين شورا باشيم.

کد خبر 332416

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =