سفر وزير امورخارجه ايران به عراق در حالي به پايان رسيد كه در خلال اين سفر فهرست اتهامات ايران عليه صدام و همدستانش به مقامات عراقي تحويل داده شد.

به گزارش خبرگزاري مهربه نقل از راديو سوا، همچنين در اين سفر در خلال ديدار با اين مقامات برحفظ امنيت مرزها و كنترل آن تاكيد شد.

منوچهر متكي وزير امورخارجه ايران كه صبح جمعه وارد عراق شد، روزگذشته پس از ديدار خود با آيت الله علي سيستاني از مراجع تقليد شيعيان عراق در نجف در جمع خبرنگاران گفت :" تهران در نظر دارد پروژه هايي را در زمينه هاي نفت، برق و ساختن بيمارستانها به اجرا در آورد".

وي همچنين تصريح كرد كه دولت ايران براي كمك به عراق بالغ بر دو ميليون دلار اختصاص داده است.

وزير امورخارجه ايران در ادامه اين سخنان اعلام كرد: ديدار با آيت الله سيستاني سياسي نبوده و فقط براي تشكر و قدرداني از تلاش وي براي ايجاد وحدت ملي و جلوگيري از بروز جنگ در عراق صورت گرفت.

همچنين روزنامه الصباح بغداد درخبري با اشاره به سفر متكي به عراق نوشت كه درخلال اين سفرفهرست اتهامات ايران عليه صدام و همدستانش به عراق تقديم شد.

دربيانيه مشتركي كه عصر روزگذشته صادرشد، آمده است متكي مذاكراتي درباره روابط دو جانبه دو كشورهمسايه با مقامات عراقي انجام داد.

ديدار با جلال طالباني رئيس جمهوري، نوري المالكي نخست وزير، محمود المشهداني رئيس پارلمان و همچنين هوشيار زيباري وزير امورخارجه عراق از جمله ديدارهايي بود كه متكي انجام داد.

دراين ديدارمتكي دعوت دولت ايران از مقامات بلندپايه عراقي براي سفر به تهران را به آنان تقديم كرد.

دربيانيه مذكورهمچنين آمده است كه دو طرف ايراني و عراقي بر ضرورت همكاري دو طرفه براي حفظ امنيت ملي و تماميت ارضي عراق و برقراري ثبات و امنيت در اين كشورتاكيد كردند.

دو طرف همچنان عمليات تروريستي را كه درعراق به وقوع مي پيوندد و منجر به كشته شدن بيگناهان مي شود و درعين حال هتك حرمت به مساجد و انفجارهاي وحشيانه و تاسف بار دومرقد امامين عسكريين را درسامرا كه در ماه هاي اخير به وقوع پيوست، محكوم كردند.

متكي همچنين درعراق اعلام كرد دو طرف ( تهران و بغداد) موافقت كردند تا كميته مشتركي را براي كنترل مرزهاي دوكشور با هدف جلوگيري از ورود نفوذي ها تشكيل بدهند كه بر اساس آن در700 مايل از مرزهاي مشترك دو كشور امنيت برقرار
مي شود.

دربيانيه مذكورهمچنين ايران و عراق با اشاره به اقدامات وحشيانه رژيم صهيونيستي عليه ملت فلسطين اين اقدامات را محكوم كردند.

ديدار وزير امورخارجه ايران با مقتدي صدر از روحانيان عراقي از ديگر ديدارهايي بود كه وي انجام داد.

 

ديدار متكي و مقتدي صدر

متكي در خلال سفر دو روزه اش به عراق همچنين به شهرهاي مقدس كربلا و نجف رفت و مرقدهاي مطهر امام حسين و حضرت عباس عليهما السلام و همچنين مرقد امام علي عليه السلام را زيارت كرد.

پيش از اين قراربود منوچهر متكي در تاريخ 25 ارديبهشت ( 15 مي ) به عراق سفر كند كه اين سفر به بعد از تشكيل دولت عراق موكول شد.

کد خبر 332438

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =