بازار سردرگم 900 ميليون دلاري گوشي تلفن همراه ؛ گزارش مهر از وضعيت بازارگوشي تلفن همراه

خبرگزاري مهر - گروه اقتصادي : افزايش تعرفه واردات گوشي تلفن همراه از 4 به 60 درصد، بازار 900 ميليون دلاري گوشي تلفن همراه را به آشفتگي و كسادي كشانده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي مهر ، با افزايش تعرفه واردات گوشي تلفن همراه يك هفته است كه بازار گوشي تلفن همراه را با كسادي روبرو كرده است به گونه اي كه بسياري از فروشندگان گوشي تلفن همراه ادعا مي كنند كه ميزان فروش آنها به نصف كاهش پيدا كرده و اين عامل حتي ضررهاي بسياري را به فروشندگان و مصرف كنندگان وارد كرده است .

به گزارش خبرنگار اقتصادي مهر ، پاساژ علاء الدين كه يكي از بزرگترين بازارهاي گوشي تلفن همراه و لوازم جانبي آن محسوب مي شود همانند گذشته پر رونق و پر جنب و جوش نبود به گونه اي كه بسياري از مغازه داران به دليل تقاضاي كم گوشي تلفن همراه كه ناشي از خبرهاي ضد و نقيض درباره افزايش تعرفه هاي گوشي تلفن همراه است، وقت بيشتري براي مصاحبه دارند .

بسياري از مغازه داران ادعا مي كنند كه هنوز تعرفه 60 درصدي اعمال نمي شود اما اخبار منتشره در اين باره اثرات رواني خود را بر بازار گذاشته است به گونه اي كه تعداد فروش  آنها اگر روزي 500 گوشي بوده به 200 دستگاه كاهش يافته است و از سويي ديگر اين اخبار 25 تا 30 هزار تومان قيمت ها را افزايش داده است .

سعيد محمدي كه يكي از بزرگترين نمايندگي هاي فروش تلفن همراه در اين بازار بزرگ محسوب مي شود دراين باره به خبرنگار مهر گفت : درحال حاضر واردات گوشي تلفن همراه بسيار كاهش يافته است به گونه اي كه مغازه داران درحال فروش اجناس قبلي خود هستند اما افزايش 20 تا 30 هزارتوماني خود را بر روي اين اجناس نيز اعمال كرده اند .

وي درباره واردات گوشي قاچاق گفت : گوشي هاي قاچاق نيز درحال حاضر بسيار به بازار وارد مي شود و مشكلي هم در اين باره نداريم و با قيمتي بسياركمتر خريداري مي كنيم .

وي اضافه كرد : با انتشار اين اخبار قيمت گوشي 1100 از 45 به 55 هزار تومان ، سوني اريكسون k700 از 160 به 180 هزار تومان و k300 نيز از 97 به 115 هزار تومان افزايش يافته است .

آسانسور بازار علاء الدين برخلاف پيش در اين روزها بسيار خلوت بود به گونه اي كه بدون معطلي به طبقه 7 اين بازار رفتم تا درباره وضعيت كنوني بازار با عده اي از واردات كنندگان عمده گوشي گفتگويي داشته باشيم .

شهياد علياري كه از وارد كنندگان گوشي تلفن همراه و فعال در زمينه ترخيص اين گونه اجناس است در اين باره مي گويد : اگر در سال جاري 9 ميليون سيم كارت واگذار شود ما بازاري 900 ميليون دلاري در پيش رو خواهيم داشت كه از اين افزايش تعرفه ها متضرر مي شوند چرا كه من جنسي را كه با تعرفه 4 درصدي وارد كرده بودم با 60 درصد رشد عرضه مي كنم اما مصرف كننده است كه بسيارخسارت مي بيند و بايد هزينه  بيشتري را بپردازد .

وي افزود : در حال حاضر ما اجناس خود را با تعرفه 4 درصدي وارد مي كنيم اما گمرك از وارد كنندگان تعهدي را مي گيرد تا اگر اين تعرفه به 60 درصد افزايش يافت مابه التفاوت قيمت را دريافت كند .

وي با بيان اينكه احتكار گوشي تلفن همراه از سوي وارد كنندگان و فروشندگان افزايش يافته است گفت : در مدت يك هفته اخير قيمت گوشي تلفن همراه از هيچ ضابطه اي برخوردار نيست و فروشندگان با هر قيمتي كه بتوانند به خريداران گوشي مي فروشند به گونه اي كه هم اكنون حداقل 20 تا 30 هزارتومان به قيمت گوشي ها افزوده شده تا وضعيت تعرفه به طور كامل مشخص شود .

يكي ديگر از وارد كنندگان لوازم جانبي گوشي تلفن همراه نيز گفت : در مدت يك هفته اخيرواردات بسيار كاهش يافته است به گونه اي كه ما براي هركيلو لوازم جانبي هم اكنو 4 درصد تعرفه مي پردازيم ولي تعهدي مي دهيم تا در صورت ابلاغ تعرفه 60درصدي مابقي را بپردازيم .

وي افزود : بازار لوازم جانبي تلفن همراه بسيار كساد و آشفته است و ما در هفته اخير اصلا وضعيت مناسبي نداريم به گونه اي كه فروشندگان و مغازه داران نيز خريد چنداني از ما نكرده اند .

يكي از همين مغازه داران كه در نبش اين بازار فروشنده گوشي است درباره وضعيت گوشي مي پرسم و وي با گلايه بسيار از وضعيت بازار مي گويد : درحال حاضر هروارد كننده يا مغازه داري كه چك داشته باشد و بايد قبل از ظهر وصول كند اگر با كمبود منابع مالي مواجه باشد با تعرفه 4 درصدي اجناس را مي فروشد اما به محض پرداخت چك هاي خود دوباره افزايش قيمت را اعمال مي كند .

وي گفت : هم اكنون بسياري از گوشي هاي تلفن همراه از دوبي وارد مي شود اما قيمت ها بسيار رشد كرده است به گونه اي كه قيمت گوشي 7610 نوكيا از 216 به 230 تا 235 ، گوشي 6630 از 212 به 230 و 1100 نيز از 45 به 53 هزارتومان افزايش يافته اند . البته افزايش قيمت درباره ديگر گوشي ها نيز بوده است اما اين گوشي ها از تقاضاي بيشتري برخوردار است .

کد خبر 333325

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha