يادداشت برداري منسجم يادگيري دانش آموز را آسان مي كند

اغلب دانش آموزان به منظور خلاصه كردن دروس و در مواردي نكته برداري ، تمايل به يادداشت برداري از صحبت هاي معلم دارند.

به گزارش خبرگزاري مهر ، ياداشت برداري نبايد عينا از جملات معلم باشد ، زيرا در اين صورت شما تبديل به يك ماشين تايپ مي شويد كه تمركزتان صرفا بر ياداشت موارد و نكته هاست و چيزي ياد نخواهيد گرفت. بلكه بايد صحبتهاي معلم را گوش كنيد و در پايان هر قسمت كه اصولا معلمان چند لحظه اي مكث مي كنند ، نكاتي را كه خودتان مهم تشخيص داده ايد يادداشت كنيد.

بدين ترتيب ذهن خود را همواره فعال نگاه مي داريد ، زيرا نكته اي را كه فرا مي گيريد يادداشت مي كنيد و ذهن خود را همچنان باز و گسترده و خالي نگاه مي داريد. يعني شكل حضور شما در پايان كلاس با شروع كلاس چندان تفاوتي نمي كند.

دوم اينكه ، چون خودتان را ملزم مي دانيد هرچه را كه فرا مي گيريد به سرعت بر روي كاغذ بياوريد ، ذهن شما در يك حالت آماده باش قرار مي گيرد و شما از تمركز حواس عالي برخودار مي شويد و كاملا از خود مراقبت مي كنيد كه چيزي را جا نيندازيد.

به هيچ عنوان در لحظه حضورتان در كلاس ، اطلاعات قبلي خود را با اطلاعات معلم مقايسه نكنيد. اين مقايسه ، ذهن شما را به خود مشغول مي كند و دقايقي حواس شما را پرت مي كند. مقايسه اطلاعات خودتان با اطلاعاتي كه سر كلاس از معلم مي گيريد ، فقط بايد در چند دقيقه پايان كلاس يا بعد از آن صورت گيرد.

چنانچه سريعا نكته اي به ذهن تان مبهم مي رسد در قالب سئوال يادداشت كرده و بلافاصله به تمركز بر صحبتهاي معلم باز گرديد و در پايان مطلب ، آن را بپرسيد. زيرا در غير اين صورت ذهن به دنبال سئوال خود گشته و مطالب بعدي را نيز از دست مي دهيد.

کد خبر 334691

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =