نتايج مذاكرات جاري چشم انداز جديدي را تبيين مي كند

خاوير سولانا مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با منوچهر متكي وزير امور خارجه ديدار و پيرامون طرح ارائه شده در خصوص برنامه هاي صلح آميز اتمي ايران بحث و تبادل نظر كرد.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، متكي وزير امور خارجه در اين ديدار اظهار داشت: نتايج مذاكرات جاري چشم انداز جديدي را تبيين مي كند. فكر مي كنيم اگر اراده سياسي را فعال كنيم، زمينه يك توافق سياسي فراهم مي گردد. اراده سياسي جمهوري اسلامي ايران بر رسيدن به يك راه حل عادلانه و تامين كننده حقوق مشروع جمهوري اسلامي ايران استوار است.

وزير امور خارجه كشورمان با تشريح اصول راهبردي جمهوري اسلامي ايران در ارتباط با برنامه صلح آميز اتمي در چارچوب قاعده منافع و حقوق ايران و نگراني هاي موجود و با تبيين شرايط فعلي برنامه تحقيقات جمهوري اسلامي ايران گفت: آنچه در مشوق ها داراي اهميت است، حمايت از حق تحقيقات ايران در فن آوري است و اين موضوع در روند مذاكرات مي بايست كاملا روشن و بدون ابهام باشد.

وي اضافه كرد: همانطوري كه ما در شناسايي حقمان در برنامه فن آوري همت مي گماريم، به همان اندازه از عدم انحراف به برنامه اتمي نيز تلاش مي ورزيم. به نظر ما در مذاكرات، هرگونه پيش شرط، شرايط را دشوار خواهد ساخت.

متكي با تشريح سابقه برنامه اتمي ايران با اروپا و آمريكا از سال 1957 افزود: توافقنامه بين ايران و آمريكا مرتبط به سال 1957 است كه در مقدمه آن، حق ملتها در استفاده از انرژي اتمي، مورد تاكيد قرار گرفته و در آن، برنامه توليد 30 هزار مگاوات برق از طريق انرژي اتمي مورد برنامه ريزي قرار گرفته است.

خاوير سولانا نيز با اشاره به مذاكرات خويش با دبير شوراي عالي امنيت ملي اظهار داشت: مذاكرات با لاريجاني در فضايي سازنده انجام گرفت. ما در مجموعه ارائه شده، سعي كرده ايم نيازهاي جمهوري اسلامي ايران در فن آوري صلح آميز از طريق ساز و كارهاي ارائه شده ملحوظ گردد. ما اميدواريم مقامات جمهوري اسلامي ايران با ملحوظ داشتن زواياي تمامي جوانب طرح و با دقت و بدون عجله، بررسي و نظرات خويش را ارائه نمايند.

کد خبر 336100

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =