رفتار ايران در برابر عراق نبايد با اصول كلي اعلام شده اش در مخالفت با اشغالگري مغاير باشد

دكتر شهابي معتقد است : مشاركت ايران در بهبود وضعيت عراق هم به نفع مردم مسلمان عراق و هم به نفع سياست خارجي جمهوري اسلامي است البته به اين شرط كه مغاير با شعارهاي اصولي كشور درمخالفت با اشغالگري آمريكا نباشد.

دكتر سيف الرضا شهابي در گفتگو با خبرنگار سياسي " مهر" ،  با اشاره به آراي متفاوت درباره لزوم مشاركت ايران در بازسازي عراق گفت : اگر ما در اين كشور  يا هر كشور ديگري حركتي انجام دهيم كه به نفع آمريكا تمام شود با استراتژي اعلام شده جمهوري اسلامي ايران مغايرت خواهد داشت و اين يك اصل كلي و عام براي كشور ماست .
وي افزود:  تا زماني كه اعلام مي كنيم بين ما و آمريكا ديوار بي اعتمادي وجود دارد و با اين كشور رابطه سياسي برقرار نمي كنيم بايست اقداماتمان را نيز بر همين اساس تنظيم كنيم . 
اين استاد دانشگاه با تاكيد بر اينكه ايران بايد از تجربه افغانستان درس بگيرد گفت : ما در مورد افغانستان در كنفرانس بن طوري اقدام كرديم  كه به نفع امريكا تمام شد و در نهايت هم آمريكا وقعي براي ما ننهاد و همچنان هر گونه عمليات تخريبي در اين كشور را به نوعي ما نسبت مي دهد و ايران را به پناه دادن به القاعده متهم مي كند . 
وي در نظر گرفتن 300 ميليون دلار وام براي  شركتهايي كه در عراق قصد مراوده اقتصادي با ايران را دارند  از سوي  وزارت خارجه را شيوه اي مناسب خواند و اما تاكيد كرد اينكه بخواهيم پول نقد در اختيار صندوقي در عراق قرار دهيم كه ازآن براي انعقاد قرار داد با شركتهاي آمريكايي بهره برداري شود اين به نفع ما، منطقه وكشور هاي اسلامي نيست . 
دكتر شهابي با اشاره به اينكه ايران مشتركات زيادي با مردم عراق دارد رابطه با اين كشور را باحفظ ملاحظات سياسي مفيد دانست و افزود :  با اين حال بايد توجه داشته باشيم در شرايطي كه شوراي حكومتي و دولت عراق بدون صلاحديد آمريكا هيچ اقدامي نمي كنند هر حركتي كه در راستاي تقويت شوراي حكومتي باشد به نفع آمريكا تمام خواهد شد. وي افزود : ما مي توانيم با شوراي حكومتي عراق  به عنوان كشور همسايه رابطه داشته باشيم  اما برسميت شناختن شوراي حكومتي يعني تاييد كردن برسميت شناختن اشغالگري عراق . 

کد خبر 33887

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =