اجراي نادرست طرح‌هاي عمراني عامل تخريب منابع طبيعي است

نماينده مردم اراك در مجلس شوراي اسلامي گفت: اجراي نادرست و ناقص طرح‌هاي عمراني در كشور، بيشترين ضربه را بر پيكره منابع طبيعي كشور وارد مي‌كند.

مهندس عباس رجايي در مراسم مبارزه با بيابان زدايي استان مركزي در اراك افزود: سالانه 40 ميليارد دلار صرف اجراي طرحهاي عمراني در كشور مي شود كه در هيچ يك از موافقت نامه هاي آن اعتنايي به حفظ منابع آبي، جنگل، خاك و منابع طبيعي نمي شود.

وي  با اشاره به اينكه در كشورهاي پيشرفته به منابع طبيعي در اجراي پروژه هاي عمراني توجه مي شود افزود: در اين كشورها اگر منابع طبيعي در معرض خطر قرار گيرند، اجرا كننده طرح موظف به جبران آن است در حاليكه در ايران بدون توجه به منابع طبيعي انواع پروژه ها مانند پل و اتوبان اجرا مي شود.

 وي خسارات ناشي از حوادث غير مترقبه را به دليل بي توجهي به طبيعت خواند و گفت: اگر قرار است اتوبان تهران-شمال از جنگل هاي شمال بگذرد لازم است يك هزار جنگل به جاي آن كاشته شود.

رجايي تصريح كرد: تخريب جنگل به اندازه كافي مخرب است و بي توجهي به جبران آن تخريب را دوچندان مي كند و لازم است دولت در اين زمينه ها حساسيت خود را نشان دهد.

وي سازمان جنگل ها و مراتع را نيازمند تحول در نگرش به منابع طبيعي و مبارزه با بيابان زايي خواند و گفت: لايحه اصلاح ساختار جنگل ها و مراتع مدتها است كه نوشته شده است اما خبري از آن براي بررسي نيست كه لازم است هرچه زودتر اقدام شود تا سازمان جنگل ها به جايگاه و نقش اساسي خود برسد.

عضو كميسيون كشاورزي مجلس تصريح كرد: نگاه درست به منابع طبيعي و مشاركت دادن  برنامه ريزي شده مردم در نگه داري از منابع طبيعي مي تواند به ايجاد فرصت هاي شغلي منجر شود.

 وي بي توجهي به حريم شهرها و ساخت و سازهاي بي رويه ، تبديل كاربري فضاهاي سبز و طبيعي ، و فرهنگ سازي در نگه داري از طبيعت را از لازمات مبازره با عوامل تخريب بيابان خواند و گفت: تبديل دام سبك به دام سنگين از مهمترين راهكارهاي جلوگيري از تخريب مراتع است.

 وي بيمه كردن منابع طبيعي را از ديگر راهكارها خواند و گفت: منابع طبيعي ثروتي ست كه مي تواند با بيمه شدن تحت حفاظت بيشتر باشد.

کد خبر 341997

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =