100 ميليون هكتار از اراضي كشور در خطر بياباني شدن قرار دارند

مديركل منايع طبيعي استان مركزي گفت: هم‌اكنون 100 ميليون هكتار از اراضي كشور در معرض خطر بياباني شدن قرار دارند كه سهم استان مركزي از اين ميزان بيش از 440 هزار هكتار است.

مهندس مظفري در همايش استاني مبارزه با بيابان زدايي در اراك افزود: در حال حاضر پنج ميليارد هكتار از اراضي جهان در 110 كشور در معرض خطر بياباني شدن قرار دارند كه شامل سه چهارم اراضي كل جهان است.

 وي مقابله جدي با بيابان زدايي را نيازمند در ك درست خطرات بياباني شدن اراضي كشور از سوي حاكميت و مردم خواند و اضافه كرد: ايران در معرض عوامل و حوادث طبيعي مانند بادهاي تند، سيل ، زلزله و خشكسالي قرار دارد كه به اضافه عوامل انساني مانند بهره برداري بي رويه از مراتع، آبهاي زير زميني، جنگل باعث تخريب محيط طبيعي و افزايش بيابان مي شود.

 مظفري تصريح كرد: حفر چاههاي عميق از سال 1352 تا سال 1381 بيش از 10 برابر شده است كه نشان از بي توجهي به محيط طبيعي و افزايش بيابان است.

 وي شيوه هاي نامباسب آبياري را از ديگر موارد انساني تخريب طبيعت و بياباني شدن آن عنوان كرد و گفت: خطرات بيابان زدايي بايد به يك باور عمومي تبديل شود تا بتوان آن را مهار كرد.

 وي گفت: ايران يك كشور بياباني نبوده است و اين امر يك فرصت است كه ما بتوانيم كشور خود را از خطرات بياباني شدن دور كنيم.

وي فرهنگ سازي و مشاركت دادن مردم در اين امر را از لوازم مبارزه با بيابان زدايي خواند و اضافه كرد: اميدواريم لايحه اي كه در دست دولت قراردارد بتواند با رفع نقايص قانوني در راستاي كاهش بيابان در كشور گام بردارد.

 در اين مراسم استاندار استان مركزي با اشاره به اهميت مبارزه با بيابان زدايي گفت: ايران از جمله كشورهايي ست كه در معرض بياباني شده قرار دارد  و اين امر زنگ خطري براي مسئولين است تا با مبارزه جدي با اين خطر محيط طبيعي و زندگي را حفظ كنند.

 عبدالله سهرابي عزم دولت را در مبارزه با بيابان زدايي، جدي خواند و گفت: اطلاع رساني به موقع و درست مي تواند علاوه بر فرهنگ سازي بخشي از مشكلات اين عرصه را كاهش دهد.

 وي تصريح كرد: افزايش دانش بهره برداران، پيگيري صدور اسناد اراضي ملي، كاهش تعداد بهره برداران از مراتع و امتوازن كردن دام و چراو ايجاد زمينه هاي مشاركت مردم از ديگر راهكارهاي كمبارزه با بيابان زايي در كشور است.

کد خبر 341998

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =