اسناد پنتاگون (وزارت دفاع آمريكا) نشان مي دهد كه بازداشت شدگان گوانتانامو پيش از خودكشي سه تن از زندانيان اين مركز دچار ياس و نااميدي شده بودند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه،" آنتوني رومرو" مدير اجرايي اتحاديه آزاديهاي مدني آمريكا گفت :" اين اسناد آخرين مدارك درباره ياس و شرايط نامطلوبي است كه در اين زندان وجود دارد."

وي خاطر نشان كرد:"بي عدالتيها در گوانتانامو بايد پيش از از دست رفتن زندگي ديگر زندانيان بهبود پيدا كند."

اين سند شامل يك گزارش پزشكي از 29 آوريل سال 2003 مي شود كه نشان مي دهد يك نمونه ديگر تلاش براي خودكشي با يك حوله وجود داشته است.

در اين گزارش در مورد يكي از بازداشت شدگان آمده است :" اخيرا مرگ به ذهن وي خطور كرده بود."

اخيرا سه زنداني خارجي در بازداشتگاه آمريكايي گوانتانامو خودكشي كردند و اين اولين موارد خودكشي در اين زندان مخوف است كه آمريكا از ژانويه 2002 ميلادي افراد مظنون به اقدامات تروريستي را در آن نگهداري مي كند.

آمريكا ازچهار سال پيش در گوانتانامو،صدها تن را با ادعاي ارتباط با القاعده و بدون هيچ نظارت بين ‌المللي و محاكمه بازداشت  كرده است.

جامعه بين المللي پس از انتشار گزارش كارشناسان حقوق بشرسازمان ملل كه خواهان تعطيلي هر چه سريعتر گوانتانامو شده است، فشارهاي خود بر آمريكا را افزايش داده است .

اين در حالي است كه جرج بوش رئيس جمهوري آمريكا درخواستهاي فراوان جامعه بين المللي براي تعطيلي اين بازداشتگاه غير قانوني را رد كرده است، از سوي ديگر اسنادي فاش شده است كه نشان مي دهد اكثر زندانيان موجود درگوانتانامو درهيچ جنگي عليه آمريكا و متحدانش شركت نكرده اند، و در حقيقت بدون هرگونه اتهامي در اين بازداشتگاه مخوف به سر مي برند.

کد خبر 342122

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =