همزمان با 29 خرداد سالروز درگذشت دكتر علي شريعتي مراسم گراميداشتي در سبزوار برگزار شد .

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد در اين مراسم كه با حضور جمعي از اساتيد و دانشجويان دانشگاههاي سبزوار برگزار شد دكتر ابوالفضل حسيني استاد دانشگاه تربيت معلم سبزوار با تشريح شخصيت دكتر شريعتي اظهار داشت : شريعتي در حوزه تفكر و انديشه هاي ديني شخصيتي منحصر به فرد است كه با مرگ او تفكر و انديشه هايش تولدي دوباره يافته است .

وي افزود : شريعتي با شناخت عميق و گسترده از حركتهاي روشنفكري در زمان خويش طرح نو افكند و با دفاع از اسلام ناب در مقابل خرافه ها ايستادگي كرد .

حسيني  با اشاره به مبارزات سياسي دكتر شريعتي تصريح كرد : حسينيه ارشاد با ورود دكتر شريعتي تحولي اساسي پيدا كرد و به مكاني براي مبارزه با رژيم منحوص پهلوي تبديل شد كه نتيجه آن به بيداري بيشتر نسل جوان و مبارزه آگاهانه آنان با حكومت طاغوت شد .

علي طهماسبي از محققين و پژوهشگران علوم انساني كشور ديگر سخنران اين مراسم بود . وي در اين مراسم تصريح كرد : شريعتي با تاكيد بر مفهوم بازگشت به خويشتن سعي در جبران عقب ماندگي هاي گذشته و بازگشت به اسلام اصيل كه چاره ساز مشكلات جامعه ان روز بود داشت .

وي با اشاره به جريانهاي روشنفكري در قبل و بعد از انقلاب مشروطه ادامه داد : شريعتي با كنار زدن خرافه از دين و ابداع طرح نو و تعريف جديدي از دين در فراهم ساختن زمينه رشد و ارتقاء فرهنگ ديني اسلامي داشت و حداقل تلاش وي در 3 مقوله عرفان ، آزادي و برابر تبلور يافت .

کد خبر 342146

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =