چمران در سراسر زندگي اش در اوج بود

امير كمالي ضمن بيان اينكه با مطالعه زندگي شهيد چمران او را مردي هميشه در اوج مي يابيم، تصريح كرد: چمران تنديس خوبيها و بهترين بهانه براي ترغيب انديشه ها و انگيزه ها است و وجود او پس 25 سال گذشت زمان از پايان حيات ظاهري اش همچنان الهام بخش و تأثير گذار است.

محمد مهدي امير كمالي در گفتگو با خبرنگار گروه دفاع مقدس خبرگزاري مهر در خصوص شخصيت شهيد دكتر مصطفي چمران گفت: تاريخ معاصر ما افتخار حضور مرداني بزرگ را در متن خود دارد كه براي دفاع از ناموس فضائل بشري تلاشهاي مؤثر و خدمات ارزشمند و فداكاريهاي بزرگ داشته اند و شهيد چمران يكي از پر فروغ ترين ستارگان مسير تكامل و سعادت ملت ايران است.

مردي كه در تمام فصول زندگي به برتري و اوج هايي بلند دست يافته بود ، وجودي با مؤلفه هاي گوناگون كه نه تنها در زمان خود بلكه پس از خود نيز حديث سرافرازي مي گردد و از امام و مقتدايش عنوان «مرد خدا» را كه تنها آناني كه بي هياهيوي سياسي و خود نمايي ها كار و تلاش مي كنند ، دريافت مي كند.

اولين كاردار سفارت ايران در لبنان خاطر نشان كرد: در باور دوستان و يارانش و تمام كساني كه او را مي شناختند تنديس خوبيها و بهترين بهانه براي ترغيب انديشه ها و انگيزه ها است و با وجود 25 سال گذشت زمان از پايان حيات ظاهري اش همچنان الهام بخش و تأثير گذار است و در چشم و دل اهل نظر، گنجينه اي در عرفان معاصر محسوب شده و حيات معنوي وي استمرار مي يابد.

وي با بيان اينكه با مطالعه زندگي شهيد چمران او را مردي هميشه در اوج مي يابيم، تصريح كرد: در ترسيم منحني كمال بيشتر انسانها، نقاط برجسته و افتخار آفريني وجود دارد اما كمتر ديده شده است كه فردي سراسر زندگانيش همه در اوج و افتخار سپري شده باشد و همواره با برتري و عظمت هاي راستين قرين بوده باشد. به ويژه كساني كه دو بار زندگي مي كنند ؛ يكبار زمانيكه در ميان ما هستند و با ما زيسته اند اما حجاب معاصرت مانع از درك و شناخت ما نسبت به آنان مي گردد و زماني كه از ميان ما هجرت كردند كتاب زندگاني آنان را بازخواني مي كنيم و اين زندگاني دوباره آنان ميان ماست.

دكتر اميركمالي ضمن برشمردن وجوه شخصيتي دكتر چمران بر لزوم تبيين و باز شناسي آن تأكيد كرد و افزود: علاوه برفعاليت هاي نظامي و سياسي كه شهيد چمران داشت به برخي از ابعاد شخصيتي ايشان كمتر پرداخته شده است كه به طور نمونه مي توان به موقعيت علمي و تخصصي، ابتكارات و اختراعات ، هنر آفريني، علوم ماوراء حسي ، عرفان و ادبيات، مبارزات ملي و اجتماعي ، تشكيلات و سازمان دهي جريانات فرهنگي و سياسي خارج از كشور، نقش تعيين كننده ايشان در حركت هاي تاريخي خاورميانه، نقش تربتي و مديريتي ايشان بر منابع انساني و... اشاره نمود.

وي خاطر نشان كرد: دكتر چمران را امروز خوب مي توان شناخت و تعريف نمود، بايد بررسي كرد كه چگونه مي توان انسان هايي چون او تربيت نمود. دكتر چمران به خاطر حساسيت هاي ويژه اي كه از دوران كودكي و نوجواني نسبت به مسائل انساني داشت و به منظور مبارزه با ظلم و استبداد در ايران ، امريكا و سپس مصر و لبنان با هدف پيوستن به جريان عدالت خواهي هجرت مي كند. از همه تعلقات و وابستگي ها و موقعيتها مي گذرد و از بهترين و پيشرفته ترين نقطه جهان به يكي از فراموش ترين منطقه جغرافيايي آن زمان يعني جنوب لبنان پا مي گذارد و به ميان محرومين مي آيد و در كنار ملتي مظلوم و تحقير شده كه جز خدا هيچ كسي را ندارند مهمترين استراتژي اجتماعي ، سياسي، فرهنگي و نظامي را پايه گذاري مي كند.

کد خبر 342254

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =