۸ آبان ۱۳۸۲،‏ ۸:۰۱
امروز در تاريخ

خبرگزاري "مهر": امروز پنجشنبه هشتم آبان ماه سال 1382 هجري شمسي ، مقارن است با چهارم رمضان المبارك سال 1424 هجري قمري و برابر است با سي ام اكتبر سال 2003 ميلادي .

روز نوجوان :

نوجواني بر طبق تقسيمي كه علماي روانشناسي آن را مصطلح كرده اند ،  به افراد سنين 12تا 18 سال اطلاق مي شود. درحقوق عرفي چنين سني را سن عدم رشد ذكر مي كنند و در حقوق شرعيه (فقه ) غير بالغ را اصولا درامور كيفري  غير مسوول   تلقي مي كنند . بنابر در يافت هاي دانشمندان علم روانشناسي در  اين دوره   سني ،  نوجوانان   علاوه بر تغييرات جسمي ، دستخوش يك دسته  تغييرات  رواني نيز مي شوند  .  ميل به گوشه گيري ، حساسيت بسيار نسبت به انتقاد ديگران ، بي قراري ، بي ثباتي ، تحريك پذيري ، نوسان در خلق و خو ، مخالفت با خانواده و دوستان و به طور كلي جامعه ، در رويا فرو رفتن ، شرم و حياي مربوط به تغييرات ناشي از بلوغ جنسي ، تنبلي و سستي ، نافرماني از بزرگترها ، خيره سري و خودرايي ، نداشتن احساس امنيت و اعتماد به نفس ، مقاومت در برابر پند و اندرز والدين ، تمايل شديد به ارتباط نزديك با دوستان و گفتگوهاي پنهاني و طولاني با آنها ، حساسيت نسبت به آراستگي ظاهر خود و صرف وقت جلوي آينه  از جمله خصوصيات رفتاري در اين دوره سني است  . نوجوانان در اين سنين ، لباس پوشيدن به شيوه اي متفاوت با معيارهاي خانواده و همسان ‌با گروه هم سن و سال خود را ترجيح مي دهند .   براي ورود به دنياي پرتلاطم نوجواني ، لازم است والدين و مربيان براي تفاهم با نوجوان ، درك شرايط و وضعيت رشد جسمي ، جنسي ، رواني و اجتماعي نوجوان و ايجاد يك رابطه عاطفي ، صميمانه و احترام آميز با او تلاش كنند .

روز شهادت محمد حسين فهميده :


محمد حسين فهميده در چنين روزي در سال   1359ه ش  به در جه رفيه شهادت نايل آمد . محمد حسين در ارديبهشت سال 1346 ه ش در خانواده اي مذهبي در محله پامنار قم ديده به جهان گشود . وي دوران كودكي خود را در همان شهر گذراند و در سال 1352 به مدرسه رفت . سال پنجم ابتدايي به دليل انتقال خانواده اش به كرج ، به اين شهر آمد . در بحبوحه جنگ تحميلي  روح  او نيزهمچون صدها جوان ونوجوان عاشق اين كشور  به تلاطم در آمد و در نخستين روز هاي جنگ تحميلي تصميم گرفت كه به جبهه برود  . وي عليرغم مشكلات فراوان و صغر سن ، خود را به جبهه  هاي نبرد حق عليه باطل رسانيد و در اين زمان بود كه با توجه به كوچكي سن رشادت هاي بسياري را از خود نشان داد . كيفيت شهادت او را به اين گونه توصيف كرده اند : وي و رفيق همرزمش محمد رضا شمس ،  در سنگر بودند  كه توسط تانك هاي رژيم بعثي محاصره مي شوند . محمد رضا شمس دوست و همسنگر  حسين در اين ميان زخمي مي شود و حسين با سختي و مشقت بسيار او را به پشت خط مي رساند . وي به جايگاه قبلي خود برگشته و مي بيند تانك هاي عراقي به طرف رزمندگان در حال حركت اند . حسين در حالي كه تعدادي نارنجك به كمرش بسته بود به سمت تانك ها حركت مي كند . تيري به پاي او مي خورد واو از ناحيه پا مجروح مي شود . وي با اين حال خود را به تانك مي رساند و با استفاده از نارنجك موفق مي شود ،  تانك را منفجر كند . با اين انفجار ساير تانك ها دست به عقب نشيني مي زنند . هنگاميه كه خبر شهادت دليرانه آن طفل دوازده ساله از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش مي شود ، حضرت امام خميني ره در پيامي مي فرمايند : رهبر ما آن طفل دوازده ساله اي است كه قلب كوچك خود كه ارزشش از صد ها زبان و قلم بزرگتر است با نارنجك خود را زير تانك دشمن انداخت و آن را منهدم كرد و خود نيز شربت شهادت نوشيد . پيكر او در بهشت  زهراي تهران قطعه 24 رديف 44 شماره 11 مدفون است . هشتم آبان ماه ياد آور ايثار و دلاور مردي نوجوان با ايماني است كه با عشق به ولايت و اسلام و براي بيرون راندن دشمنان متجاوز بعثي از خاك ميهن اسلامي ، با جانفشاني حماسه اي آفريد كه در تاريخ هشت سال دفاع مقدس چون ستاره اي مي درخشد و به ساير دانش آموزان و نوجوانان درس وفاداري و ايثار مي آموزد.روز بسيج دانش آموزي :


 به مناسبت سالگشت شهادت محمد حسين فهميده ، چنين روزي به عنوان روز بسيج دانش آموزي ناميده شده است . بسيج دانش آموزي نهادي است در جهت تحقق منويات بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران مبني بر تشكيل ارتش بيست ميليوني .  اين  نهاد  ، در جهت زنده نگهداشتن  انديشه بسيجي و همچنين ترويج روح ايثارگري آنان در ميان دانش آموزان تلاش مي كند . برگزاري اردوهاي مختلف طرح ولايت، اردوهاي يكروزه ، ارودهاي فرهنگي- رزمي و برپايي  جشنواره هاي سرود و ورزشي 
با الهام  از  آرمان ها، مضامين ، اهداف و پيام هاي شهدا از جمله بر نامه هاي اين نهاد دانش آموزي است . 


عمليات فتح 2 :


 در چنين روزي در سال 1365 عمليات فتح 2 به همت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي  آغاز شد . محدوده اين عمليات در منطقه

 دو كان در شمال شرقي عراق قرار داشت . بر اثر اين  تك نامنظم مقدار معتنابهي خسارات به ارتش رژيم بعثي وارد آمد .

آغاز رزمايش مشترك وحدت 79 :


 در چنين روزي در سال 1379 ه ش رزمايش بزرگ وحدت 79  با همكاري نيروهاي مختلف نظامي كشور برگزار شد . اين رزمايش كه در نوع خود يكي از بزرگترين رزمايش هاي نظامي در تاريخ كشور به حساب مي آمد ،  در واقع به نوعي توان بالاي   نظامي كشور را به نمايش   گذاشت .


وقوع آخرين جنگ صليبي :
در چنين روزي در سال  1270 ميلادي ، هشتين و آخرين جنگ صليبي رخ داد . جنگ هاي صليبي به جنگ هايي گفته مي شود كه در آن مسيحيان براي رهايي بيت المقدس از دست مسلمانان در قرون يازده و دوازده ميلادي بدان دست مي يازيدند . نخستين كسي كه لواي جنگ را برافراشت راهبي بنام پطرس از اهالي فرانسه بود . جنگ هاي صليبي هشت جنگ است كه در جنگ اول و چهارم هيچيك از پادشاهان اروپايي دخالت نداشتند و فقط نجبا و اصيل زادگان بودند كه بر صليبي  ها فرمانروايي مي كردند . غير از جنگ اول در باقي  جنگ ها مسيحيان از مسلمانان شكست خوردند .

حمله انگلستان به برمه :


در چنين روزي در سال 1612 ميلادي  بريتانيا ي كبير  به كشور  برمه  حمله كرد. ميانمار يا برمه درقرن سيزدهم ميلادي به تصرف مغولها  درآمد . پس از استقرار كمپاني هند شرقي ،  بريتانيا اين كشور را در چنبره استعمار خود در آورد و ادامه اين امر موجب بروزجنگي گسترده ميان مردم ميانمار و استعمارگران انگليسي شد . اين كشور در سال 1948 ميلادي از انگلستان مستقل و در نوزدهم آوريل همان سال به عضويت سازمان ملل متحد در آمد .

قتل عام مردم روستاي كفر قاسم در فلسطين اشغالي :


در چنين روزي در سال 1335 ه ش ( 1956 ميلادي )صهيونيستها در يـك كشتار جمعي دهها تن از اهالي روستاي  كفر قاسم  راكـه در حـال بازگشت از سر كار خود بودند ، به قتل  رساندند  .
 تشكيل نخستين ناوگان دريايي آمريكا :
در چنين روزي در سال 1775 ميلادي براي نخستين بار ناوگان نيروي دريايي آمريكا تشكيل شد .

تاييد قانون اساسي روسيه تزاري :
در چنين روزي در سال 1905 ميلادي تزار نيكلاس دوم،   قانون اساسي  روسيه  را مورد تاييد قرار داد .

تشكيل كابينه موسوليني :
در چنين روزي در سال 1922 ميلادي موسوليني كابينه خود را در ايتاليا تشكيل داد . بنيتو موسوليني ديكتاتور و رهبر فاشيست ايتاليا در سال 1919 گروه پيروان ناسيوناليست خود را بنيان نهاد كه همگي آنان  به اعمال تروريستي دست مي زدند.   در سال 1922 پس از راهپيمايي به  سوي رم به مقام نخست وزيري رسيد . در دوران زمامداري خود اتيوپي و آلباني را متصرف شد ، در اسپانيا به ياري ژنرال فرانكو شتافت و با هيتلر پيمان اتحاد بست . وي پس از پايان جنگ جهاني دوم به هنگام فرار توسط پارتيزانهاي ايتاليايي دستگير و در 28 آوريل 1945 تير باران شد .

پخش فيلم جنگ جهاني :


در چنين روزي در سال 1938 ميلادي اورسن ولز نابغه سينما  ، ملت آمريكا را با فيلم خود به وحشت انداخت  . اين فيلم تلويزيوني  ، جنگ جهاني نام داشت .

جايزه صلح نوبل  :
در چنين روزي در سال 1953ميلادي  دكتر آلبرت شوايتزر جايزه نوبل صلح را از آن خود كرد . شوايتزر به عنوان پزشك انساندوست خدمات مهمي به مردم بومي آفريقا ارائه داد.

پرتاب شاتل فضايي چلنجر9 :


در چنين روزي در سال 1985 ميلادي بيست ودومين شاتل فضايي ميسيون ، چلنجر 9 ، به فضا پرتاب شد . اين سفينه هشت مسافر را همراه خود داشت كه دو تن از آنان آلماني و يك تن دوچ بود . 

تولد فرانسيسكو مادرو :
در چنين روزي در سال 1873 ميلادي فرانسيسكو مادرو انقلابي بزرگ مكزيكي به دنيا آمد . وي بين سالهاي 1911 تا 1913 رييس جمهور اين كشور بود .


تولد فيودور داستايوسكي :


در چنين روزي در سال 1821 ميلاددي فيودور ميخايلوويچ داستايوسكي يكي از بزرگترين داستان نويسان دنيا در مسكو و در خانواده اي ادب دوست ديده به جهان گشود . پدرش مردي خوش اخلاق نبود اما مادرش زني  از خانواده اي اصيل و فرهنگي بود.او دوران كودكي را باسختي و مشقت بسيار گذراند . به سال 1834 وارد آموزشگاه شبانه روزي شد و پس از مرگ پدر و مادرش از مسكو به پترز بورگ رفت .  وي در موسسه مهندسي نظامي سن پترزبورگ به تحصيل پرداخت و  پس از پايان  دوره مهندسي به ادبيات بطور جدي روي آورد. داستايفسكي درسال 1846  نخستين كتاب  خود با عنوان  بيچارگان  (آزردگان )را منتشر ساخت كه  با تحسين بسياري از  برخي منتقدين روبرو  شد . وي اثر  دوم خود را به نام همزاد  منتشر كرد. داستايوسكي در اواخر دهه 1840 به شدت سياسي شد و  به گروه پتراشفسكي راه يافت و در بحث هاي آنان درباره  سوسياليسم  و انقلاب شركت كرد. اما حاصل اين فعاليت ها  آن بود كه 
همراه با ديگر اعضاي گروه پتراشفسكي دستگير شد، به زندان بيفتد و در دادگاه نظامي به اعدام محكوم شود.حكم مجازات مرگ كه به دستور تزار، نيكلاي اول، صادر شده بود به زندان با اعمال شاقه و تبعيد تبديل شد و  داستايوسكي در  سال 1850 با دست و پاي زنجير شده به سيبري تبعيد گرديد. پس از گذشت چهار سال در زندان ، او  به پترز بورگ بازگشت .  وي بعد از اين واقعه ازدواج كرد اما ازدواج او نيز توام  با شادي  نبود.  پس از اين سختي ها و تجربه كردن هاي مختلف وي به شدت مذهبي شد بطوريكه اين امر در آثار بعدي او كاملا نمايان است  . وي در   پاييز 1865، نوشتن شاهكار خود با عنوان " جنايت و مكافات " را آغاز كرد ، امابه د ليل نگارش رمان  قمارباز  نوشتن آن را موقتا رها كرد . داستايوسكي در همين سالها دو رمان عمده خود، ابله  و جن زدگان  را نوشت. داستايوسكي نويسنده بزرگي است كه استاديش در نقاشي روحيه و اخلاق مردم سرزمين خودش نمايان  است . نثرش تاحدودي پيچيده و پر از اصطلاح و كنايه است .  او در داستانهايش به موضوع بيش از لفظ تكيه دارد . برادران كارا مازوف ، يادداشت هاي زير زميني و خانه اموات از ديگر آثار معروف اويند . از وي به عنوان اولين نويسنده اي ياد مي كنند كه به روانشناسي شخصيت هاي خود توجه جدي نشان داد و از آن پس در آثار ديگران نيز رواج يافت . موضوع نيهيليسم نيز در داستان هاي وي قابل پي گيري است.

تولد ريچارد پرينسلي شريدان :
در چنين روزي در سال 1632 ميلادي ريچارد پرينسلي شريدان نمايشنامه نويس معروف انگليسي به دنيا آمد . "مدرسه رسوايي" و" رقبا" عناوين مهمترين آثار ادبي اويند . 

تولد پل والري :


 در چنين روزي در سال 1871 ميلادي پل والري شاعر ، مقاله نويس و منتقد ادبي فرانسوي  ديده به جهان گشود . والري  پس از طي دوران كودكي ، در مدرسه شبانه روزي مون پليه مشغول به تحصيل شد . در همين زمان ذوق ادبي او آشكار گشت و او  به مطالعه آثار نويسندگان بزرگ فرانسوي   پرداخت. وي توانست به  دانشگاه برود و در دانشگاه در  رشته حقوق
تحصيل كند اما اين رشته عشق فراوان او به ادبيات را سيراب نمي كرد .وي  نخستين شعر خود را در يكي از مجلات مارسي منتشركرد . با انتشار روز افزون آثار او بسياري از روشنفكران آن زمان فرانسه او را شاعري جدي تلقي كردند و بر گرد وي حلقه زدند.  البته برخي از  انديشه هاي وي رنگ  ياس هاي  فلسفي فيلسوفان آن دوران فرانسه را به خود گرفت . والري بعدها  به عضويت آكادمي فرانسه در آمد . در ميان آثاراو  دو موضوع  عشق و زن بسيار نمودارند . برخي وي را پايه گذار مكتب سمبوليسم در شعر قلمداد مي كنند اما در آثار وي  احساس گرايي موج مي زند . شبي با آقاي تست ، پارك جوان ، مجموعه مقالات ، و واقعيت ها عناوين مهمترين اثر اويند . وي  سرانجام در بيستم ژوئيه 1945 دار فاني را وداع گفت .


تولد ازرا پاند :


 در چنين روزي در سال 1885 ميلادي ازرا پوند شاعرايتاليايي  ديده به جهان گشود . 
در آثار او مي توان رگه هايي از اشعار شاعران  قرون وسطا وهمچنين نماد گرا يي هاي  فرانسوي را ديد . وي به سال 1914 كتاب تصويرسازان  را منتشر كرد. او در  سال 1930به سوي اقتصاد كشيده شد  ودر برنامه راديويي خود به تبليغ انديشه هاي  فاشيستي موسوليني پرداخت . بعد   از جنگ دوم جهاني  مقامات آمريكايي او را دستگير كردند و لي به علت اختلال حواس وي را راهي دار المجانين ساختند . سرودهاي پيسيان و كانتوس ناوين مهمترين آثار ادبي اويند .

 

 تولد  لويي مال :
 لويي مال كار گردان فرانسوي  در چنين روزي در سال 1932 ميلادي به دنيا آمد  ." آتلانتيك سيتي "، "ماه سياه "و "زنده باد ماريا" عناوين مهمترين آثار سينمايي اويند .

تولد كلود لولوچ :
 لولوچ كارگردان آمريكايي  در چنين روزي در سال 1937 ميلادي متولد شد  ." يك مرد و يك زن "، "گربه و موش" و" بولرو "عناوين مهمرتين آثار اويند.

در
گذشت آلن روت :


 در چنين روزي در سال 1972 ميلادي آلن روت موسيقيدان آمريكايي و رهبر اركستر  دار فاني را وداع گفت . نمايش "ميلتوان برل " عنوان مهمرتين اثر موسيقايي اوست . وي در سن 66 سالگي دار فاني را وداع گفت . 
 


کد خبر 34240

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =