شبكه توزيع كتاب در ايران نيازمند افراد متخصص است

توزيع كتاب يك حرفه نيازمند تخصص و تحصيلات است، اما در ايران فعالان عرصه توزيع و پخش كتاب از كمترين تخصصي برخوردار نيستند و براي حل اين مشكل بايد افراد متخصص وارد حوزه توزيع كتاب شوند.

ايرج رحماني در گفتگو با خبرنگار كتاب مهر با بيان اين مطلب افزود : مساله پخش كتاب بايد به طور زير بنايي حل شود ، و با بخشنامه و دستور كاري از پيش نمي رود. اگر دولت بخواهد در اين زمينه وارد شود بايد از تمام فعالان عرصه نشر و كتاب نظر خواهي كند و با تمام ابعاد مساله آشنا شود.

وي در ادامه افزود : اغلب كساني كه وارد عرصه پخش كتاب شده اند تخصص كافي در اين زمينه ندارند و توان اقتصادي آنها هم اجازه نمي دهد كه به طور جدي اين عرصه را درست بگيرند. علاقه مندان به سرمايه گذاري در اين زمينه اگر با سرمايه اندكي وارد شوند در كوتاه مدت با مشكل مواجه مي شوند.

مدير نشر كتاب و فرهنگ در ادامه تصريح كرد : در كشور تعداد بي شماري مهد كودك ، دبستان و دبيرستان وجود دارد و دولت مي تواند كتابهاي فرنگي و مفيد را براي اين مراكز خريداري كند و در مناطقي كه كتاب توزيع نمي شود اين آثار را ارسال كند.

وي در ادامه تصريح كرد : وزارت ارشاد بر اساس روال گذشته پس از انتشار هر كتاب تعداد 700 نسخه از آن را خريداري مي كند كه اگر اين كتابها را در اختيار مدارس و آموزش و پرورش قرار گيرد جوانان و علاقه مندان به مطالعه تشويق به خواندن مي شوند.

اين ناشرافزود : اغلب موزعان پس از مدت كوتاهي با مشكل مواجه شده و  ور شكست مي شوند ، در حالي كه سرمايه ناشران را از بين مي برند . توزيع كتاب در ايران وضعيتي بحراني را پشت سر مي گذارد به حدي كه هم اكنون از مرز فاجعه گذشته و از دست كسي هم كاري ساخته نيست.

کد خبر 342505

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =