قرآن كريم سرشار زيبائيهاي ماورايي است

در نشست يكروزه "زيبايي شناسي قرآن كريم" كه صبح امروز با پيام آيت الله صافي گلپايگاني در مجتمع امام خميني(ره) تهران آغاز شد، قرآن پژوهان بر زيبائيهاي بي پايان قرآن كريم تأكيد و ضرورت تبيين و روش ‌شناسي فهم قرآن را يادآور شدند .

به گزارش خبرگزاري مهر ، اين نشست با پيام آيت الله صافي گلپايگاهي آغاز شد . در اين پيام با تأكيد بر زيبايي و جمال قرآن، يادآور شد: زيبايي و جمال قرآن مجيد، از سراسر اين كتاب آسماني، از ظاهر و باطن، الفاظ و معنا، آيات و سور، بشارت ‌ها و انذارها، بيان حقايق، ارائه عالي‌ ترين مراتب و درجات توحيد، مسائل اعتقادي نبوت، معاد و امامت، تعاليم اخلاقي و تربيتي و سياسي و مبارزه با كج فهمي‌ها، كج ‌روي‌ها و عادات ناستوده و زشت در همه‌ رشته‌ هاي فردي، اجتماعي، مادي و معنوي ظاهر و آشكار است.

آيت الله صافي گلپايگاني در در ادامه پيام خود تصريح كرد: هر كاستي، كمبود و نقص در جامعه به دليل عمل نكردن به قرآن ايجاد مي شود، عزت، وحدت، استقلال ، قوت و قدرت، اخوت و برادري، نجات از فقر اقتصادي، علمي و صنعتي، رهايي از ضعف اخلاقي، رهايي رفت از بلا و بالاخره موفقيت در فتح قله ‌هاي علم و معرفت همه در سايه عمل به قرآن مجيد فراهم شود.

حجت الاسلام علي اكبر رشاد رئيس پژوهشكده فرهنگ و انديشه اسلامي طي سخناني اظهار داشت: تعيين قلمرو زيبايي ‌شناسي قرآن منوط به دايره‌ انتظارهاي ما از دين و متن مقدس است، برخي مفاهيم ديني در حوزه بينش و معرفت و ايمان نيستند بلكه در حوزه علم و برخي نيز در حوزه كنش و ارزش‌ها هستند.

رئيس پژوهشكده فرهنگ و انديشه اسلامي با تأكيد بر اينكه روش فهم قرآن و محدوديتهاي آن از اهميت بسياري برخوردار است، گفت: برخي ديدگاه ‌ها قلمرو قرآن را محدود دانسته، انتظار حداقلي دارند و معتقد هستند كه اگر عمر رسالت پيامبر طولاني ‌تر بود امروزه مفاهيم بيشتري در دسترس ما قرار داشت.

حجت الاسلام رشاد تبيين و روش ‌شناسي فهم متن مقدس قرآن كريم را ضروري اعلام كرد و افزود: تعيين قلمرو زيبايي ‌شناسي قرآن منوط به دايره انتظارات ما از دين و متن مقدس است، بعضي مفاهيم ديني در حوزه بينش و معرفت و ايمان نيستند بلكه در حوزه علم هستند و برخي گزاره‌ هاي ديني نيز در حوزه كنش و ارزش ‌ها هستند.

وي تصريح كرد: قرآن كريم سرشار از زيبايي ‌هاي ماورايي است كه بسياري از آنها ناشناخته مانده است .

سيد مصطفي ميرسليم استاد دانشگاه اميركبير نيز در اين نشست پيرامون زيباشناسي قصص قرآن مجيد گفت: در مورد  داستان‌هاي قرآني اين سؤال مطرح مي ‌شود كه داستان قرآني چيست؟ و آيا در اين داستان ‌ها جلوه‌ هاي معنوي را شاهد هستيم؟

ميرسليم با اشاره به اينكه طرح قصه هاي قرآني اهدافي چون عبرت، انذار و تذكر و بوده است گفت: موضوعات داستانهاي قرآني داراي محورهاي مختلفي هستند، استجابت دعا، نجات، تفصيل و اجمال از جمله محورهاي اين داستانهاهستند .

وي تنوع را شاخصي براي داستانهاي قرآني عنوان و تأكيد كرد: نكات هنري در قرآن به قدري است كه نمي توان تمام آنها را عنوان كرد .

کد خبر 342677

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =