كميته مشترك دولت و مجلس براي جلوگيري از افزايش تورم تشكيل شد

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي از برگزاري جلسه‌اي با وزراي اموراقتصادي و دارايي، بازرگاني و تعاون و رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و همچنين معاونين وزارت صنايع در خصوص رسيدگي به موضوع گراني ، تورم و افزايش قيمت ها درجامعه در سه شنبه شب گذشته خبر داد كه براساس اين جلسه، مقرر شد كميته تنظيم قيمت ها و جلوگيري از افزايش تورم متشكل از نمايندگان دولت و مجلس تشكيل و از هفته آينده آغاز به كار كند.

محمد شاهي عربلو در گفتگو با خبرنگار اقتصادي مهرگفت: در جلسه دو ساعته سه شنبه شب گذشته در كميسيون اقتصادي مجلس موضوع گراني ، تورم و افزايش قيمت ها در جامعه با حضور وزراي اقتصاد و دارايي، بازرگاني، تعاون، معاونين صنايع و معادن واعضاي كميسيون اقتصادي و تعدادي از نمايندگان كميسيون ها برگزار شد كه در آن گراني، تورم و افزايش قيمت ها در جامعه مورد بررسي قرار گرفت.

وي افزود: بر اساس بررسي هاي جلسه روز گذشته،  بيشتر افزايش قيمت ها ، ناشي ازعدم دقت در اعمال قانون و مديريت ها بيان گريد كه تذاكرات لازم نيز در اين زمينه داده شد.

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: در اين جلسه قرار شد كه مسئولين و وزراي ذي ربط تذاكرات لازم را به دستگاه هاي زيرمجموعه خود ارايه دهند.

وي ، بخشي از افزايش قيمت ها را ناشي از تورم جهاني دانست و گفت: اين امر10 درصد از قيمت ها را تحت تاثيرخود قرار داده و موجب افزايش آنها شده است.

شاهي عربلو، صادرات برخي از كالا و خدمات را نيز يكي ديگر از عوامل افزايش قيمت ها در كشور برشمرد و خاطرنشان كرد: به عنوان مثال، در زمينه حبوبات  علي رغم اينكه به ميزان مصرف داخلي توليد نداريم اما اين محصول صادر مي شود به طوري كه توليد حبوبات 7/7 درصد كاهش داشته اما بيش از 550 هزار تن آن صادر شده است كه به كاهش عرضه و افزايش قيمتها منجر شده است.

وي درباره سيمان گفت: علي رغم اينكه توليد آن كمتر از مصرف داخلي است اما صادرات قابل توجهي از آن به خارج از كشور صورت گرفته است.

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس درخصوص افزايش قيمت آهن آلات نيز افزود: توليد آهن در كشور يك ميليون و 600 هزار تن است اما مصرف آن بيش از سه ميليون كه صادرات به خارج نيز داشته است. از اين رو، اين امر نيازمند تنظيم بازار و واردات است.

وي خاطرنشان كرد: متاسفانه موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي كشور به بهانه اعمال مسئوليت مانع واردات قابل توجهي از آهن به كشورشده است، به طوري كه اين ميزان بايد به موقع وارد بازار مي شد و به منظورتنظيم بازارمجوز واردات آن صادر شده بود كه اين امر موجب افزايش قيمت آهن آلات در كشور شد.

وي ، افزايش حقوق و دستمزد كارگران را نيزيكي از عوامل افزايش قيمت ها از جمله افزايش قيمت لبنيات عنوان كرد وافزود: اما بيشتر افزايش قيمت ها ناشي از عدم مديريت دولت و كنترل قيمت مي باشد.

شاهي عربلو با اشاره به تشكيل كميته تنظيم قيمت ها و جلوگيري از تورم در كميسيون اقتصادي مجلس با حضورنمايندگان دولت و مجلس خبر داد و تصريح كرد: نخستين جلسه اين كميته در سه شنبه كاري هفته آينده  برگزارخواهد شد تا با عزم عمومي دولت و مجلس بتوان قيمت را ساماندهي كرد.

وي ابراز اميدواري كرد كه با تشكيل مستمر اين جلسات و عزم جدي نمايندگان و دولتمردان بتوان در راستاي كنترل قيمت ها گامي اساسي برداشت.

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي درباره ميزان تورم موجود در جامعه گفت: درحال حاضرنمي توان رقم دقيقي از تورم در جامعه ارايه داد اما علي رغم  تورم موجود جهاني اما دولت مصمم است تا تورم را در سال جاري كنترل كند تا اينكه ميزان آن بيش از تورم سال گذشته نباشد. 

کد خبر 346453

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =