تنها راه حل موضوع هسته اي ايران گفتگو است

دبير كل سازمان ملل متحد بار ديگر اعلام كرد كه تنها راه حل عملي براي موضوع هسته اي ايران راه حلي مبتني بر گفتگو است.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، كوفي عنان در گفتگوي اختصاصي خود با  شبكه بي بي سي در پاسخ به سؤالي درباره پيشنهاد اخير به ايران و راه حل نظامي اظهار داشت: من فعالانه با دو طرف همكاري داشته ام تا راه حلي براي اين موضوع پيدا كنم. به ايران مي گويم كه اگر بر صلح  آميز بودن موضوع هسته اي و فعاليت هاي خود تاكيد داريد بايد بتوانيد با همكاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي به جهانيان ثابت كنيد كه كه واقعاً به دنبال انرژي هسته اي براي امور صلح آميز هستيد و شك و ترديد را درباره فعاليت ها و برنامه هاي خود از بين ببريد و اين ترديدها را دراين باره كه آيا تهران به دنبال انرژي هسته اي است يا بمب، برطرف كنيد.

عنان در ادامه گفت: مسئله اين نيست كه بتواني مشكل را با زور حل كني فكر مي كنم نياز داريم تا همه را به ميز مذاكره بازگردانيم تا گفتگو كنند.

وي همچنين در پاسخ به سؤال ديگري درباره سودمند بودن گزينه نظامي و اينكه آيا دبير كل سازمان ملل از بي فايده بودن اين موضوع به آمريكائيها گفته است اظهار داشت: آنها كاملاً از موضع من آگاه هستند.

وي با اشاره به اهميت استراتژيكي ايران افزود: تصور نمي كنم كه استفاده از نيروي نظامي به ويژه در آن منطقه (خاورميانه) عاقلانه باشد، ايران در همسايگي عراق قرار دارد و در حال حاضر اوضاع در اين منطقه بسيار پيچيده است و به نظر نمي رسد كه در شرايطي كه ما پيشنهادي ارائه داده ايم زمان آن باشد تا از استفاده از نيروي نظامي سخن به ميان آيد.

عنان همچنين درباره استفاده از نيروي نظامي به عنوان آخرين گزينه از سوي آمريكا گفت: اين تصميم ملي براي آمريكا است و آزاد است اين تصمصم را بگيرد، اما اين بدان معنا نيست كه من بايد آن را بپذيرم.

دبير كل سازمان ملل در پاسخ به سؤال ديگري كه آيا اگر زماني آمريكا به تنهايي يا با همكاري برخي از همپيمانان مهم خود اقدام به تهاجمي نظامي به ايران بگيرد نگران است ياخير گفت : صادقانه بگويم كه در حال حاضر در اين باره نگران نيستم، و فكر مي كنم كه بايد عاقلانه عمل كرد و تصور نمي كنم كه اين واقعه روي دهد.

وي همچنين در پايان اظهار داشت كه گرچه ممكن است غرب با اقدام نظامي ما را شگفت زده كند و من واقعاً از اين مسئله شگفت زده خواهم شد اگر غرب اقدام نظامي براي حل اين مسئله برگزيند اما بعيد مي دانم كه اين اقدام بطور كامل مشكل را از بين ببرد.

کد خبر 346526

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =