روزنامه الشرق قطر تاكيد كرد ، آمريكا در ارزيابي و نتيجه علل حملات عليه نظاميان خود در عراق دچار اشتباه شده است و زمان تجديد نظر در سياستهاي اين كشور فرا رسيده است.

به گزارش خبرگزاري مهر ، روزنامه الشرق قطر در سرمقاله امروز خود تحت عنوان "گرفتاري آمريكا و برداشت اشتباه اين كشور از دلايل آن" نوشت : نتيجه گيري كاخ سفيد بعد از سرنگوني هليكوپتر جنگي آمريكا و كشته و زخمي شدن شمار زيادي از نظاميان آمريكايي  به اينكه حوادث جاري عراق با حوادث 11 سپتامبر آمريكا مرتبط است به مثابه جهش بزرگ از حقايق سياسي درگيري در دو صحنه عراقي و آمريكايي است .
اين روزنامه نوشت ، آنچه در 11 سپتامبر روي داد به طور كلي با حوادث كنوني عراق برعكس است . زيرا عاملان اجراي اين حوادث درنيويورك و واشنگتن ازخارج به آمريكا رفتند در حالي كه آمريكا و نظاميانش به عراق حمله كرده اند و كساني كه به آنها حمله مي كنند به شهرهاي آمريكا نرفته اند.
به نوشته الشرق ، از تصميم آمريكا به اينكه براي مقابله با تروريسم در عراق باقي خواهد ماند ، هيچ كس بويژه دموكراتها و افكار عمومي آمريكا متقاعد نشده اند، زيرا جواب بسيار ساده اي اين افراد اين است ، عقب نشيني ازعراق براي پايان يافتن هزينه هاي بيشتر وتوقف سريال مرگ روزانه نظاميان آمريكايي از طريق بررسي سريع ترين شيوه هاي براي تسليم قدرت به عراقي ها و بازگشت سالم نظاميان آمريكايي به آغوش خانواده هاي خود.
نكته اي كه در مواضع آمريكا بعد از يكشنبه سياه نظاميان اين كشور نمود پيدا مي كند ، اين است كه كاخ سفيد تصميم گرفته است از عراق به عنوان مكاني براي مقابله با كساني كه آنها را تروريست ناميده ، استفاده كند و از آن براي افزايش تهديدها بر ضد سوريه و تنش با اين كشور بهره ببرد، گفته هاي  پل برمر حاكم آمريكايي مبني بر اينكه  اكثر اعضاي القاعده از دمشق به عراق آمده اند، در اين راستا صورت گرفته است .
روزنامه الشرق نوشت ، مشكل در اين است كه آمريكا علاقمند است كه حقايق و دستاوردهاي سياسي را به گونه اي كه با گرايشها و سياستهاي اين كشور تناسب و همسويي داشته باشد ، قرائت كند و از آن نتيجه گيري كند.
به نظر مي رسد ، پيش بيني دونالد رامسفلد وزير دفاع آمريكا در مورد اينكه روزهاي فاجعه انگيز در انتظار نظاميانش در عراق است ، صحيح است ، اما شيوه ها و موضع گيري ها و اصرار آمريكا بر ادامه تصميمات گذشته و تصميمات آماده به نظر ضامن جلوگيري از فجايع قابل پيش بيني نمي باشد.
روزنامه الشرق تاكيد كرد، اين عاقلانه نيست كه آمريكا ، تمام كساني كه بر ضد نظاميان آمريكايي در عراق مي جنگند را تروريست يا اعضاي القاعده بنامد و اينكه ادعا كند آنها دقيقا از سوريه وارد شده اند ، گويي آمريكايي ها تصور مي كنند كه عراقي ها از حضور  نظاميان آمريكايي در خاك خود غرق در شادي و خوشبختي  بوده  و هيچ اعتراضي به وجود اشغالگران دركشورشان نداشته و امنيت كنوني و آينده خود را مديون حضور آنها هستند.
اكنون زمان آن رسيده است كه واشنگتن در قرائت سياسي و برداشت خود در مورد آنچه در عراق روي مي دهد ، تجديد نظر كند و به نداي بخش اعظم جامعه بين الملل  گوش فرا دهد تا راه حلي  براي خروج از بحران روز افزون خود درعراق بيابد. 

کد خبر 35481

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =