میرزاده:

راه «جاسبی» را در دانشگاه آزاد ادامه می دهیم

شناسهٔ خبر: 3559188 -
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ما راه دکتر جاسبی را در دانشگاه آزاد ادامه می دهیم زیرا وی اعلام کرده بود که دهه چهارم عمر دانشگاه آزاد باید به توسعه کیفی توجه کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید میرزاده امروز در هفتادمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی است و در حال حاضر از دو هزار و ۸۵۵ واحد دانشگاه کشور ۵۰۵ واحد دانشگاهی مربوط به دانشگاه آزاد است.

وی افزود: این دانشگاه در حال حاضر با دو هزار و ۳۰۰ واحد دانشگاهی رقابت می کند و متاسفانه طی ۱۰ سال گذشته رقبای این دانشگاه افزایش یافته اند. این در حالی است که در دو دولت گذشته کاهش اثربخشی دانشگاه آزاد مدنظر بوده است.

رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست های کاهش اثربخشی دانشگاه آزاد طی چند سال گذشته این دانشگاه تنها ۴ درصد رشد جمعیت دانشجویی داشته است.

میرزاده با بیان اینکه ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند گفت: از این تعداد یک میلیون و۷۰۰  هزار دانشجو مربوط به دانشگاه آزاد است.

وی با بیان اینکه برنامه های دانشگاه آزاد براساس اسناد بالادستی، سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری و نقشه جامع علمی کشور تدوین می شود گفت: در تدوین برنامه های این دانشگاه از نظرات آیت الله هاشمی رفسنجانی و دکتر جاسبی استفاده می کنیم.

وی عنوان کرد: این دانشگاه طی دو سال گذشته ۵۶ درصد از سهم تحصیلات تکمیلی کشور را به خود اختصاص داده بنابراین موضوع جذب هیات علمی تمام وقت در دستور کار این دانشگاه قرار گرفته است و در سال جاری سه هزار عضو هیات علمی جدید جذب شده است که تا پایان سال نیز دو هزار عضو هیات علمی جدید دیگر در این دانشگاه پذیرفته خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اضافه کرد: در فراخوان بهمن ماه این دانشگاه نیز قرار است ۳ هزار و ۹۰۰ عضو هیات علمی جدید پذیرفته شوند. بر این اساس در حال حاضر نسبت شاخص استاد به دانشجو در این دانشگاه یک به ۴۷ است.

میرزاده در خصوص دانشجویان خارجی این دانشگاه نیز گفت: بیشتر دانشجویان خارجی این دانشگاه مربوط به کشورهای افغانستان، عراق و آسیای میانه است که تعداد این دانشجویان نسبت به سال های گذشته دو برابر شده است.

وی عنوان کرد: طی چند سال گذشته تعداد رشته محل های این دانشگاه از ۱۸ هزار و ۲۶۳ رشته محل به ۲۷ هزار و ۸۵۴ رشته محل افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: این دانشگاه در سال ۹۲، ۳ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان بودجه برای آموزش عالی کشور هزینه کرده است که برنامه دارد در سال ۹۵ مبلغ ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه در این آموزش عالی کشور هزینه کند.

میرزاده با اشاره به چالش های پیش روی این دانشگاه گفت: در حال حاضر هنوز برخی از واحدهای این دانشگاه زیان ده هستند و اعضای هیات علمی دانشگاه به نقطه مطلوب نرسیدند.

 

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 12 =