ظرفیت نخبگان همدان در تحقق اقتصاد مقاومتی به‌کار گرفته شود

همدان-مدیرکل دفتر آمار واطلاعات استانداری همدان بابیان اینکه اقتصاد مقاومتی تأمین شرایط مالی و سرمایه‌ای را برای آحاد مردم در نظر دارد، گفت: ظرفیت نخبگان در اجرای اقتصاد مقاومتی استفاده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا ساغرچیان ظهر شنبه در جلسه قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان همدان گفت: اقتصاد مقاومتی شامل بندهای تامین شرایط و منابع مالی و سرمایه و نیروی انسانی و علمی کشور برای به حداکثر رساندن منافع آحاد جامعه اسلامی، پیشتازی اقتصادی دانش بیان، محور قرار دادن رشد در اقتصاد کشور و استفاده از ظرفیت یارانه ها در پیشرفت کشور است.

وی  گفت: ارتقا کارآفرینی با محور قرار دادن مشاغل دانش بنیان، افزایش تولید داخلی، تامین امنیت غذایی و بهداشت و درمان، مدیریت مصرف و اجرای الگوی بهینه مصرف و حمایت همه جانبه و برنامه ریزی برای صادرات کشور و افزایش قدرت مقاومت اقتصادی از دیگر بندهای تعریف شده برای اقتصاد مقاومتی است.

وی همچنین در ادامه با طرح این موضوع که ۴ بند و چارچوب اساسی برای تحقق اقتصاد مقاومتی لازم است، عنوان کرد: اولین چارچوب مهار سوداگری و فساد بوده که منظور از سوداگری هرگونه فعالیت غیرقانونی بازار است که بخش مولد بیشترین آسیب را از آن ببیند.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات استانداری همدان در ادامه عنوان کرد: دومین فاکتور تحقق اقتصاد مقاومتی عاملیت قرار دادن توده های مردم است چراکه زمینه حضور همه افراد جامعه در حوزه کار وسرمایه باید محقق شود.

ساغرچیان در ادامه با بیان اینکه فاکتور سوم تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی ترویج فرهنگ مقاومت و مفاهیم فرهنگی برای واردات و خرید کالاهای داخلی است، افزود:مردم نقش عمده ای در پیاده سازی برنامه های اقتصاد مقاومتی دارند.

وی در ادامه با توضیح چهارمین فاکتور تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی تاکید کرد:خود اتکایی از دیگر چارچوب های لازم برای تحقق برنامه های مقاومت اقتصادی است و باید به گونه ای اجرا شود که وابستگی کشور را به عوامل خارجی کاهش دهد.

وی در ادامه افزود: ویژگی های استان همدان برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی از جهت دارا بودن مزیت نسبی در بخش زراعی و دامی همچنین دارا بودن ۲۸ نوع ماده معدنی و مراکز علمی برتر برجسته است و زیر ساخت ها و ظرفیت های مناسبی برای رشد و ارتقای استان در این حوزه وجود دارد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات استانداری همدان با طرح پیشنهاد برای تشکیل ۴ کمیته در زمینه اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: کمیته برون گرایی اقتصادی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان، کمیته گفتمان سازی فرهنگ واقتصاد مقاومتی، کمیته درون زا و راهبردی و ارزیابی را در این حوزه می توان تشکیل داد.

کد خبر 3561369

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =