بررسی «نقش ایران در صلح جهانی پس از انقلاب اسلامی» در تانزانیا

همايشي با عنوان«نقش ایران در صلح جهانی پس از انقلاب اسلامی» با حضور جمعي از دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های دارالسلام در تانزانیا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، همایش «نقش ایران در صلح جهانی پس از انقلاب اسلامی»، با حضور جمعي از دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های دارالسلام در محل سالن اجتماعاتي جنب دانشکده علوم آموزشی دانشگاه دارالسلام، برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، علی باقری، رایزن فرهنگی ایران در تانزانيا طی سخنانی، با اشاره به صلح و دوستی در ادب و فرهنگ فارسی گفت: شاهنامه فردوسی مجموعه‌اي از اساطیر کهن فارسی است كه در داستان قهرمانان اسطورهای باستانی نگاشته شده است؛ با اینکه در این کتاب همواره سخن از جنگ‌های داخلی کشور است اما بر برتری صلح و زشتی جنگ، تأکید دارد.

ریشه محبت در فرهنگ ایرانی

وی ادامه داد: صلح و دوستی، عشق و محبت، حلم و بردباری، عزت و آزادگی، عفو و بخشش و سایر ويژگي‌هاي عالی اخلاقی شالوده سخن بزرگان و شعرای نامور ایرانی را تشکیل می‌دهد؛ محبت ریشه در فرهنگ طولانی و تمدن ایرانی دارد.

باقري، انقلاب اسلامی را انقلابی مسالمت‌آمیز دانست و افزود: انقلاب اسلامي ايران، همواره طرفدار صلح و دوستی بوده و نقش مهمی در گسترش صلح جهانی داشته است.

پس از آن، مصطفی چالز کایکو، از اساتید دانشگاه دارالسلام با اذعان اینکه انقلاب اسلامی ایران نقش بسزايي در صلح جهانی داشته است، گفت: مبارزه ایران با اسرائیل در راستای عدالت طلبی و حمایت از مظلومان است. این موضوعی است که مورد تأکید رهبران انقلابی تانزانیا بوده و همین امر باعث شده است تا اسرائیل و قدرت‌های غربی حامی، ایران هراسی را رقم زنند.

دین اسلام؛ عامل بزرگ پیوند ايران و تانزانيا

میهانجو، ريیس مرکز تحقیقات دانشکده دفاع ملی سخنران بعدی این اجلاس بود که به سه موضوع  تاریخ روابط ایران و تانزانیا، استراتژی همکاری‌های ایران و تانزانیا و صلح جهانی پرداخت.

وي طي سخنان آغازين خود، اظهار كرد: ما با  ایران دارای روابطی استراتژیک هستيم و فرصت‌های مشترک و چالش‌های مشترک زیادی داریم.

میهانجو، ادامه داد: في مابين ايران و تانزانيا روابط خویشاوندی وجود دارد. تاریخ حضور شیرازی‌ها و بلوچ‌ها در تانزانیا شاهد این پیوند خویشاوندی است.

وي با تأكيد بر اينكه دین اسلام، عامل بزرگی در پیوند دو ملت است گفت: پیوند دینی از مستحکم‌ترین پیوندها است. ایران همواره از مستضعفین حمایت می‌کند و این یکی از مشترکات ایران و تانزانیا است.

میهانجو با اشاره به جایگاه مهم ایران در ایجاد صلح و آرامش در خاورمیانه و آسیای میانه، نقش این سرزمين اسلامي را در مبارزه با تروریسم مثمرثمر دانست.

وي در سخنان پاياني خود، ضمن بيان روابط مطلوب في مابين دو كشور يادآور شد: ایران پس از انقلاب، تبدیل به یک قدرت مهم منطقه‌ای شد و همواره نقش خود را در حفظ امنیت منطقه، ایفا می‌كند.

در ادامه، آقا جعفری، سفیر ایران در تانزانیا، مباحثي در خصوص تاریخ شکل‌گیری انقلاب اسلامی، با تأکید بر صلح‌آمیز بودن انقلاب اسلامی ايران و همچنين، تلاش‌های ایران برای صلح جهانی بيان كرد.

علی دینا، امام جمعه شیعیان خوجه  اثنی عشری آخرین سخنران این اجلاس بود که طي سخناني، به ارائه مبانی اسلامی و قرآنی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری در کمک به صلح جهانی پرداخت.

کد خبر 3565007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =